Denizli 38°C
25 Haziran 2019 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

ÖZGÜR KALMANIN BİR SEMBOLÜ, ROSA PARKS

Rosa Parks siyahilere uygulanan ayrımcılığa karşı, kadınların Martin Luther King’i oldu.

MARTİN LUTHER KİNG KİMDİR?

Martin Luther King, Jr. (15 Ocak 1929, Atlanta, Georgia - 4 Nisan 1968, Memphis, Tennessee) bir Afrikalı-Amerikalı Baptistpapaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi.

Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır. Ayrıca, 1977 yılında, ölümünden 9 yıl sonra, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü'ne layık görülmüş ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlanmıştır. King'in en bilinen ve etkili konuşması "Bir Hayalim Var"'dır.

Rosa Parks’ta aynı Martin Luther King gibi Cesaretin, saygınlığın ve kararlılığın sessiz bir örneği ve özgür kalmanın bir sembolü.

(Martin Luther King, Jr. (15 Ocak 1929, Atlanta, Georgia - 4 Nisan 1968, Memphis, Tennessee) bir Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmaktadır ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazanmıştır)

Rosa Louise Parks, Amerika'da ulusal olarak “günümüz insan hakları hareketinin anası” olarak tanındı. Oturma yerini 1 Aralık 1955, Alabama, Alabama otobüsü üzerindeki beyaz bir erkek yolcuya teslim etmeyi reddetmesi, 5 Aralık 1955’te ABD’de sayılan bir protesto dalgasını tetikledi. Sessiz cesur davranışı Amerika'yı, siyah insanlara bakışını değiştirdi ve tarihin akışını yönlendirdi.

Bayan Parks, 4 Şubat 1913'te Alabama, Tuskegee'de Rosa Louise McCauley'de doğdu. James ve Leona Edwards McCauley'in ilk çocuğuydu.. Daha sonra, aile, Rosa'nın kırsal okulda yetiştirildiği ve eğitildiği Alabama, Pine Level'e taşındı. On bir yaşında Pine Level'de öğrenimini tamamladığında, annesi Leona, özel bir kurum olan Montgomery Endüstri Kız Öğrenci Okulu'na (Bayan Beyaz Kızlar Okulu) kaydoldu. Miss White's School'u bitirdikten sonra Alabama State Teacher'in Koleji Lisesine gitti. Ancak, büyükannesi Rose Edwards'ın hastalığı ve daha sonra ölümü nedeniyle sınıfıyla mezun olamadı.

Rosa Parks, Alabama Eyaleti Öğretmen Okulu'na dönmeye hazırlanırken, annesi de hastalandı, bu nedenle, kardeşi Sylvester, evin dışında çalışırken evine bakmaya ve annesine bakmaya devam etti. Lise diplomasını 1934'te, 18 Aralık 1932'de Raymond Parks'la evlendikten sonra aldı. Şu an vefat eden Raymond, 12 Şubat 1903'te Randolph İlçesi, Alabama'nın Wedowee kentinde doğdu. Annesi Geri Parks'ın yardımlarıyla kendi kendini eğiten biriydi. Kusursuz elbisesi ve iç işleri ve güncel olayları kapsamlı olarak bilmesi, üniversitede eğitim aldığını düşündürdü. Rosa'nın örgün eğitimini tamamlama isteğini destekledi ve teşvik etti.

Bay Parks, 1930'larda ünlü bir davayı “Scottsboro Boys” u serbest bırakma çabasında erken bir aktivistti. Raymond ve Rosa birlikte Ulusal Renkli İnsanların Gelişimi Derneği (NAACP) programlarında çalıştı. Aktif bir üyeydi ve sekreter olarak ve daha sonra yerel şubenin gençlik lideri olarak görev yaptı. Tutuklandığı sırada büyük bir gençlik konferansına hazırlanıyordu.

Rosa Parks'ın tutuklanmasından sonra, Montgomery'nin siyah insanları ve diğer ırkların sempatizanları, 381 gün süren şehir otobüs hattının boykotunu düzenledi ve teşvik etti. Martin Luther King, Jr., Bus Boykot sözcüsü olarak atandı ve tüm katılımcılara şiddetsizlik eğitimi verdi. Montgomery'deki protesto gösterilerine göre, diğerleri güney ve ülke genelinde şekillendi. Oturma, yemek, yüzme ve benzeri sebepler olarak şekillendiler. Binlerce cesur insan, tüm insanlar için eşit haklar talep etmek için “protesto” ya katıldı.

Bayan Parks, 1957'de Michigan, Detroit'e taşındı. 1964'de Afrika Metodist Piskoposluk Kilisesi'nde (AME) bir deaconess oldu.

Kongre Üyesi John Conyers Michigan'ın Birinci Kongre Bölgesi, 1965'ten 1988'ye kadar Bayan Parks'ı kullandı. 1987'de Şubat ayında, kocası Raymond onuruna Bayan Elaine Eason Steele ile birlikte Rosa ve Raymond Parks Öz Gelişim Enstitüsü'nü kurdu. 1903-1977). Amaç, diğer programlar tarafından hedeflenmeyen gençleri en yüksek potansiyellerine ulaşmak için motive etmek ve yönlendirmektir. Rosa Parks, gençlerin enerjisini değişim için gerçek bir güç olarak görüyor. Dünyanın her yerindeki okullarda, kolejlerde ve ulusal organizasyonlarda genç insanlarla konuştuğundan, insani önceliklerin en değerli temaları arasındadır.

Rosa ve Raymond Parks, Kendini Geliştirme Enstitüsü'nün “Özgürlüğe Giden Yollar Programı”, yeraltı demiryolunu sivil haklar hareketi ve ötesine kadar izliyor. 11-17 yaş arasındaki gençler, dünyanın her yerindeki eğitimsel ve tarihi araştırmalara katılırken Bayan Parks ve diğer ulusal liderlerle tanışıp sohbet ediyorlar. Öncelikle otobüste 1960'larda “özgürlük sürücüleri” olarak yolculuk ettiler, “Neredeydik? Nereye gidiyoruz?"

Gençlik için bir rol model olarak, hayatı hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmeye olan hevesleriyle teşvik edildi. Mütevazı bir insan, her zaman diğer katılımcıların dünya barışına ilişkin yaşamlarını araştırmaya teşvik eder. Enstitü ve Rosa Parks Mirası, iyi niyetli insanlara mirası.

Bayan Parks, bir tanesi SOKA ÜNİVERSİTESİ, Tokyo Japonya, yüzlerce plak, sertifika, alıntı, ödül ve birçok şehre verilen anahtarlar dahil olmak üzere kırk üç onursal doktora derecesi aldı. Bunlar arasında NAACP'nin Spingarn Madalyası, UAW'nin Sosyal Adalet Ödülü, Martin Luther King, Jr. Şiddetsiz Barış Ödülü ve 1994'te Stockholm İsveç'te bulunan ROSA PARKS PEACE PRISE'dir. Eylül 1996’da, Amerika Birleşik Devletleri’nin kırk ikinci başkanı olan Başkan William J. Clinton, Bayan Parks’a sivil vatandaşlara verilen en yüksek ödül olan Bayan Park’a verdi.

1997 tarihli ve 278 sayılı Kanun, 4 Şubat'tan sonraki ilk Pazartesi günü, eyaleti Michigan eyaletinde Bayan Rosa Parks Günü olarak belirlenmiştir. Bir tatille onurlandırılan ilk yaşayan kişidir.

 

Time Magazine tarafından 20. yüzyılın en etkili 100 kişisinden biri olarak seçildi. Şerefine Montgomery, AL'da bir Müze ve Kütüphane inşa ediliyor ve 2000 yılının sonbaharında açılacak (21 Nisan 1998'de çığır açıyor). 2 Eylül 1998'de, Rosa L. Parks Learning Center, Michigan'da kıdemli bir topluluk olan Botsford Commons'da kurulmuştur. Bilgisayar teknolojisi sayesinde, gençler bilgisayar kullanımı konusunda yaşlılara rehberlik edecektir. (Bayan Parks, 24 Kasım 1998'de ilk mezun sınıfın üyesiydi). 26 Eylül 1998'de Bayan Parks, Ohio Cincinnati'deki Ulusal Yeraltı Demiryolu Özgürlük Merkezi'nin ilk Uluslararası Özgürlük Şefi Ödülü'nü aldı.

Ocak 1999'da ilk “Birlik Devlet Adresi” ne katıldı. Cumhurbaşkanı William Jefferson Clinton onu kabul ettiğinde Bayan Parks, oybirliği ile iki taraflı bir alkış aldı. Indianapolis Temsilcisi Julia Carson, Indiana, 4 Şubat 1999 tarihinde İK Bill 573'ü tanıttı; bu, Temsilciler Meclisi ve Senato'yu çoğunluk tarafından geçmesi halinde Bayan Rosa Parks'a Kongre Altın Madalyası'nı verecek. Tasarı oy birliğiyle 19 Nisan’da Senato’da, 20 Nisan’da Temsilciler Meclisi’nde bir iniş oyuyla geçti. Başkan Clinton 3 Mayıs 1999’da yasayı imzaladı. Bayan Parks, o zamanlar sadece 250 kişiden biriydi. , bu onuru almak için Amerikan Kızıl Haç da dahil olmak üzere. Başkan George Washington, Kongre Altın Onur Madalyası'nı alan ilk kişi oldu.

2000 yılının kışında Bayan Parks, St. Louis, MO'daki Papa John-Paul II ile tanıştı ve ırk iyileştirme talebinde bulunan bir ifadesini okudu. Televizyon dizisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında NAACP Görüntü Ödülü'nü aldı, TOUCHED AN ANEL, “Siyah gibi Monica”. Montgomery'deki Troy State Üniversitesi, Bayan Parks'ın 1 Aralık 1955'te tutuklandığı sitede Rosa Parks Kütüphanesi ve Müzesi'ni açtı. Tutuklanmasının 45. Yıldönümü ve Montgomery Otobüs Boykotu'nu açtı.

“Rosa Parks Hikayesi”, 24 Şubat 2002 tarihinde CBS televizyon ağında yayınlanan Alabama Mayıs 2001'de Alabama'da çekildi. Bayan Parks, Stanford Üniversitesi, Kadınlar ve Cinsiyet Araştırma Enstitüsü tarafından verilen ilk Yaşam Boyu Başarı Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül almaya devam ediyor. Gandhi, King, Ikeda'nın barış ödülü aldı ve 29 Ekim 2003'te Bayan Parks, Uluslararası Enstitü'nün Şeref Onur Listesi'nde yapıldı. 4 Şubat 2004'te Bayan Parks 91'in doğum günü, Charles H. Wright Afrika Amerikan Tarihi Müzesi'nde kutlandı. 21 Aralık 2004'te Bayan Parks'ın tutuklanmasının 49. Yıldönümü, Michigan, Detroit'teki Franklin Settlement'teki Sivil Haklar ve Hip-Hop Forumu ile anıldı.

4 Şubat 2005'te Bayan Parks'ın 92. doğum günü MI, Detroit'teki Calvary Baptist Kilisesi'nde kutlandı. Detroit Devlet Okullarından öğrenciler, Bayan Parks'ın tutuklanmasının yeniden canlandırılmasıyla “Tutuklanma İsteği” yaptılar. 6 Şubat 2005, Bayan Parks, MI, Detroit'teki Holy Trinity Katolik Kilisesi'nde ilk yıllık Kardinal Dearden Barış Ödülünü aldı. 19 - 20 Şubat tarihleri ​​arasında besteci Hannibal Lokumbe, “Sevgili Bayan Parklar” adlı özgün bir senfoni seçti. Bay Lokumbe, bu orijinal çalışmayı Detroit Senfoni Orkestrası'nın “Klasik Kökler Dizisi” nin bir parçası olarak yaptı. Bayan Parks’ın tutuklanması 1 Aralık 1955’te.

 

Bayan Parks, dört kitap yazdı, Rosa Parks: Hikayem: Jim Parks'lı Rosa Parks, Gregory J Reed ile Rosa Parks'ın Sessiz Gücü, Sevgili Bayan Parks: Gregory J, Reed ile Rosa Parks'ın Günümüz Gençliğiyle Bir Diyalog Bu kitap 1996 yılında NAACP'nin Üstün Edebi Eser, (Çocuk) 'un Resim Ödülü'nü ve en son kitabı, Jim Parkkins'le Rosa Parks'ın okul öncesi öğrencilerine ROSA PARKS.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
İYİ VE KÖTÜ 2019-06-18 09:56:44
TATİL VE GÜNEŞ 2019-06-17 09:42:51
ÇOCUKLUK ZAMANLARI2019-06-15 06:30:08
SAĞLIKLI YAŞLANMAK 2019-06-10 09:50:50
EVLİLİK2019-06-07 07:26:30
BAYRAM GELİYOR 2019-05-31 09:36:22
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 49 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web