Denizli 13°C
27 Ocak 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

ÖNCE NİYET

ÖNCE NİYET

Niyet, fiillerimizin değer ölçüsü olduğundan basit bir hareketimiz sevap olarak yazılabilir, yine aynı hareket günah olarak da yazılabilir. İki kişi aynı fiili işler fakat biri mükâfat görürken, biri cezaya çarptırılır.

Niyet, bir şeyi yapmaya zihinden tasarlama, önceden isteyip düşünme, kendi kendine karar verme, kişinin içendeki bir amaca yönelme istek ve düşüncesi der sözcüklerde.

“Önce Niyet” İlahiyatçı-İmam hatip Mesut Akdağın çıkarmış olduğu kitabının ismi.

Mesut Akdağ Egeli araştırmacı ve yazarlar birliğinin etkinliği olan 22. Şiirini Al Gel Etkinliğine katılmış, programın yoğun olmasından ve salonu kullanacak diğer derneğin etkinlik saatinin geçmesinden dolayı şiirini okuyamayan birkaç şair arkadaştan birisiydi. Şiir okumamasının üzüntüsünün yanı sıra bana bir kitap imzalayarak verdi ve “Hocam okuyup değerlendire bilir misiniz?” dedi. Diğer kitapları okuma sırasına koyduğum gibi, “Önce Niyet” isimli bu kitabı da sırası gelince okudum ve siz değerli okuyucularımla paylaşmak istedim.

“Önce Niyet” Dini ve ahlaki yönden okuyucularına yol gösterici, bir kılavuz kitap niteliğinde ele alınarak yazılmış bir kitap. Kitaptaki konular yol gösterici olduğu kadar düşündürücü ve ders verici konularla dolu. Yazar kitabın ön sözünde Dr. Servet Özel’e, Annesi, Babası, Oğlu ve Kızına kitabı ithaf ettikten sonra yazısına şöyle devam etmiştir. “Önce bize okuma kabiliyeti veren, okutan ve okumayı emreden Rabbimize,

Önce, ilmimizi kalemle yazıya dökmemizi ve ilmimizi daha da artıran Rahman ve Rahim Yaratanımıza,

Önce, Düşüncelerimizi, bilgilerimizi, tecrübelerimizi yazıya geçirmemiz için; akıl, kâğıt ve kalemi yaratan Allah’a sonsuz kere hamd’ü senalar olsun. Yaratılmışlar içinde en şerefli, varlıkların en üstünü, insanların en mükemmeli, peygamberlerin efendisi ve sonuncusu olan Hatem-ül enbiye Peygamberimiz (s.a.s)’e selat ve selam olsun. O’nun ümmeti olma şerefine nail olduğumuz içinde Allah-u Azimüşşan’a hamd’ü sena olsun” duası ile ön sözünü devam ettirmiştir. Kitabın ismini taşıyan Niyet konusu ile kitabın diğer konularını işleyerek devam etmiştir.

Kitap Nisan 2018 de İzmir Birleşik Matbaacılıkta çıkmış, kitabın arka kapağında senarist-yazar Mehmet Uyar, Mesut Akdağ için aşağıdaki yazıyı kaleme alarak,” samimi ve etkili anlatımıyla; sadece zihinlere değil, kalplere de hitap etmesini başaran bir yazar. Yazar sosyal ve dini melekeleri, Peygamberimizin örnek hayatını, farkına varmadığımız hayatımızla ilgili önemli ayrıntıları az ve öz bir şekilde analiz ediyor; çok sade ve etkili bir şekilde bize aktarıyor.

Mehmet Akdağ’ın titizlikle ele aldığı yazıları okuyunca, sıcak, içten ve sade dilinden etkileniyor; altını çizdiği imani duyuşları hissederek tefekkürle tazeleniyor, bir anda kalbimize giden yolda buluyoruz kendimizi.” Diyerek sözünü tamamlıyor.

Kitabı okumak isteyen ve edinmek isteyen okuyucularımız mesutakdag777@hotmail.com adresinden ve 05323702969 numaralı telefondan temin edebilirler.

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
ANA KUCAĞI2020-01-25 06:46:49
Üç kitap bir yazar2020-01-20 05:48:55
ÜÇ KİTAP BİR YAZAR2020-01-18 07:11:30
Madalyonun arka yüzü2020-01-06 06:38:35
MADALYONUN ARKA YÜZÜ2020-01-04 08:55:44
Hoş geldin yeni yıl2019-12-30 06:12:28
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 153 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web