Denizli 10°C
22 Ocak 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Sadık Dağdeviren

OKULLAR AÇILIYOR

 

                Canlarımız, sevdiğimiz evlatlarımız okula başlayacak olan  minicik çocuklarımız. Pazartesi günü okul zilleri ilk olarak onlara çalacak anasınıflarına, birinci sınıflara ve beşinci sınıflara. Ne kadar heyecan verici, ne kadar heyecanlılardır şimdi. Anne babalarda öyle, birinci sınıfa başlayacak olan çocuklar, alıştırma evresinde ağlayanlar, anne babadan ayrılmak istemeyenler. Okulun bahçesinde bekleyen veliler. Güzel şeyler bunlar, tatlı koşturmalar, keşke her kez yaşayabilse, herkez tadabilse bu duyguyu. Sınıfta ne yapıyordur, beni arıyormudur, ilk defa ayrıldık, öğretmeninin sorduğu soruyu cevaplamışmıdır, arkadaşları ile anlaşabilirmi, ne kadar sürede okumayı, yazmayı öğrenir, başarılımı, başarısızmı olur, benim çocuğum zeki diyen heyecanlı bekleyen veliler.   

 

                Çocuğunuzun gelişimi için, sadece okul ve ders değil, mümkün olduğu kadar sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler içerisindede yer almasını sağlayınız. Çocukların spor faaliyetleri ile ilgilenmesi hem stresini atmasını, hemde fiziksel olarak güçlenmesini sağlar. Okula gitmeden önce muhakkak sabahçı ise kahvaltısını yapmadan okula göndermemeye çalışın, öğleci ise muhakkak bir şeyler yemesini karnını doyurmasını sağlayın. Özellikle ergenlik çağındaki çocukların büyüme ve gelişme çağında oldukları için bu çok önemlidir. Tatillerde güzelce dinlenmesini sağlayın. Uykusunu alması ise gün içerisindeki derslerini algılamasını, günlük çalışmalarında enerjik ve zinde kalmasını sağlar. Buda başarıyı getirir.

 

                Çocukların yetenekleri ve ilgi alanları çok farklıdır. Yapabildiklerinden fazlasını beklemek, çocukta öz güven eksikliğine, tedirginliğe yada hırçınlığa yol açabilir. Çocuğunuz bir sorununu anlatmaya başladığında, o an için ne işiniz varsa bırakın, sorunu ile ilgilenin, onu dinleyin. Kızıp, sinirlenseniz bile hiç bir şey yokmuş gibi dinlemeye devam edin, edinki anlattığının sonuna gelebilsin. Araya girerseniz susar, alacağı tepkiden ötürü yalanda söyleyebilir, çözüm üretirkende siz konuyu tam anlattırmadığınız için eksik kalabilirsiniz.  Eğer dinler, fevri tepkiler vermezseniz, anne ve babasının onu dinlediğini düşünür. Duygularını olduğu gibi dışa vurur, kendini çok iyi ifade eder. Küçümseme, olumsuz eleştiri, hesap sorma, bağırma, şiddet çocukta olumsuz etkiler bırakır. Bunun sonucundada çocukta arkadaşlarına ve çevresine şiddet, agrasiflik, hırçınlık gibi tepkiler gösterebilir. Hiç birimiz böyle olmasını istemeyiz. Hep başarılı olsun, mükemmel olsun isteriz ama asla şunu unutmamalıyız, her çocuğun bir kapasitesi vardır. Çocuğumuzu tanırsak ona göre doğru yönlendirme yapabiliriz.  Ben doktor değilim sadece tecrübeli ve etrafını iyi gözlemleyen bir anneyim. Hepimiz evlatlarımızın iyiliğini isteriz öyle değilmi, çocuklarımıza başarılar diliyorum.

 

Saygılarımla,

 

ÖZLEM KAYAOLUK ERBİL

 

Sadık Dağdeviren diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 16 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web