Denizli 15°C
26 Ocak 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fatih Gündüz

O SES TÜRKİYE Mİ? İNGİLİZCE Mİ?

Hepimizin hiç bir bölümünü kaçırmadığı TV izleyicilerini hemen hemen her akşam ekran karşısına kilitlediği 10 Ekim 2011 tarihinden bu yana Reyting rekorlarını her geçen yıl egale ederek devam eden o Ses Türkiye yarışmasını bende zaman zaman izliyorum...

Lakin artık izlemiyorum nedenine gelince arkadaşım adı üstünde o Ses Türkiye lakin Türk müziğini nerdeyse duyamıyoruz yabancı sanatçılardan İngilizce şarkılar dinliyoruz oysa bizim müziğin kitabını yazmış ne ustalarımız var Barış Manço’muz var Cem Karaca'mız Neşet Ertaş’ımız var Sezen Aksu’muz var Erkin Koray’ımız halk türkülerimiz var ismini saymakla bitiremeyeceğim üstatlarımız var neden İngilizce neden yabancı sanatçıların şarkıları müzik evrenseldir anladık da kendi benliğimiz olmadan evrensele karışmayalım önce ben önce biz önce kendi değerlerimiz önce türkülerimiz haksız mıyım...?

Yabancı merakı nedir arkadaşlar bizim Ege şivemiz bizim Karadeniz iç ana dolu güneydoğu Anadolu bizim coğrafyamız kültürel zenginlik değil mi?

O Ses İngiltere, O Ses İsrail, O Ses Danimarka, O Ses Hollanda yarışması değil bu oralarda varsa da Türkçe söylendiğini hiç duymadım.

Her 10 yarışmacıdan yarısından fazlası neredeyse yabancı dilde söylüyor öyle ki bildiğim şarkı çıkınca sesini açıyorum bu Sezen Aksu'nun falan diye.

TV karşısına geçip bu programı izleyen gençlere yabancı coni abilerinin müziklerini özendirmeyelim...

Kendi kültürümüzden yoksun yetişen bir genç neslin bu ülkeye katacağı pek bir şey yoktur görüşündeyim.

Gençlerimizi lütfen zehirlemeyin geleceğimizi kurutmayın değerlerimize saygı gösterin. O Ses Türkiye mi? Yoksa coni abilerin müzikleri mi? Yapmayın yazık etmeyin…

SAYGILARIMLA…

Fatih Gündüz diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 156 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web