Denizli 23°C
29 Mayıs 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Sadık Dağdeviren

NEREYE GİDİYORUZ ? BİR YERLERE DOĞRU GİDİYORUZ AMA GİDİŞAT HOŞ DEĞİL

        Değerli okurlar, herkese virüs belasından uzak, mutlu, huzurlu ve sağlıklı gğnler dileklerimle yazıma başlamak istiyorum. Turgut Özal ile başlayan Ülkemizdeki serbest piyasa ekonomisi "bildiğiniz gibi"  devam ediyor. Kuru sarımsağın kilosu o tarım ülkesi olarak bildiğiniz Türküye de 125 Türk lirasını gördü. Hayvancılığı iyi olarak bildiğiniz Türkiye de koyun, kuzu eti 80 Türk lirasını gördü. Peynir 35 TL'den başlıyor 60 TL'ye kadar gidiyor. Zeytin fiyatları 15 ile 30 TL arasın da seyrediyor. Yoğurt 16 ile 20 TL, Tereyağı 50 ile 70 TL arası Hiç artış yok maşalah.

      Alan memnun, satan memnun. Soran yok, soruşturan yok. Denetleyen hiç yok. Nere de o eski peynirler. Tadı başkay dı, kokusu başkaydı. Şimdi peynirin yarısından fazlası nişasta. Eskiden sucuk denetimleri yapılırdı, içinde et lifine rastlanmazdı. Acaba peynirde denetim yapılsa süt lifine rastlanılır mı merak ediyorum.

      İşte karpuz ile ilgili haber. ""Karpuzun fiyatı, çiftçinin yüzünü güldürmedi. Adana'da karpuzun tarlada kilosunun 30 kuruşa düşmesi çiftçiyi hüsrana uğrattı Adana'da sezon başında 2.5 TL olan karpuzun kilosunun 30 kuruşa düşmesiyle üreticiler zarara uğradı"" Peki bırakın başka illeri Denizli'de karpuzun kilosu 4 TL ile 6 TL arasında geziyor. Peki kazanan kim. Devlet bunun vergisini alabiliyor mu ? Şu Ramazan günde kim kilosu 5-6 TL olan karpuz alır Allah aşkına. Vuran vuruyor, olan hem üreticiye, hem tüketiciye oluyor. Aracı, vurguncu göbek yapıyor.

      Şimdi siyasilere soruyorum. Bu çözülemeyecek bir problem mi Hangi siyasi düşünceye sahip olursanız olun, bu durumdan memnun olan var mı ? Pazar da 5 TL'nin altın da bir şey yok. Gelelim elektriüe suya. Benim evde kullanıdığım elektriğe Şubat ayı faturası 175 TL, Mart ayı 181 TL, Nisan ayı 193 TL geçen yıl aynı aylarda 80 ile 100 TL aralığında olan elektrik faturası % 100 artmış durumda ve artmaya devam ediyor.

       Suya baktığımız da 11 ton su kullanmışım 47 TL, 22 TL atık su bedeli 1 tonu 2'tarifeye geçti 5.75 TL de o 79 TL.  Geçen yıl bu rakamlar 40 İLE 50 TL aralığında idi. Ne diyelim su hayattır, su temizliktir, temizlik imandan gelir elhamdülillah. Bir aile evinde 11 ton su kullanmış 80 TL ödemiş önemlimi yani. Bu yazdıklarım her insanı ilgilendiren konulardır.

    Fiyatlarda serbetlik bu kadar olmamalı. Eğer olursa sarımsak 125 TL'ye, peynir 60 TL'ye, koyun eti 80 TL'ye çıkar ve kimsede bunu durduramaz. Bir yıl önce Hğkğmet tedbirlerine rağmen sarımsak bu hale geldi. Baklava 40 TL'den başlıyor, Badem ve Antep fıstığı uçmui, Pastırmayı sadece vitrinler de görüyoruz Bir de ekonomi de hiç içinden geçmediğimiz tğnelin ucunu görüyoruz.

   Evet. "Hiçbir şey olmasa da olan" bu Ülkede Millet olarak, Emekli, dul, yetim, işçi, güle oynaya geçinip gidiyoruz işte. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bir başka yazıda buluşuncaya kadar, dudağınızdan tebessüm, yüzünüzden gülücük eksik olmasın değerli dostlar.

Sadık Dağdeviren diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 24 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web