Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

MUTLU VE SAĞLIKLI İLİŞKİLER

        Yaşamımızda mutlu ve sağlıklı kalabilmemiz için insan ve tüm canlılarla (hayvan  ilişkilerine) dikkat etmekle işe başlamalıyız. Harika iletişim kuran  insanlar diğerlerine de  ilham verir. Gerçek, duygusal ve kişisel bir bağ yaratırlar. Güler yüzle konuşabilme ve samimiyet  insan ilişkilerinde nasıl önemliyse ,hayvanlara da  sevgiyle bir adım yaklaşabilmek hem  bizi mutlu eder,hem vicdanımızı da rahatlatır. İçimizdeki hisleri ve enerjiyi dışa vurmanın ,paylaşmanın en güzel  yanı önce sevgi  ve saygıdan geçer. Bize pozitif duygular olarak geri döner diye düşünüyor hayatımızda  insan ve hayvanlara yaklaşımlarımızın bu yönde olmasını  tüm kalbimle diliyorum.

      Önce insan ilişkilerimizi ele alalım.Anlatmak istediğimiz duyguları açıkça ifade etmeli, karşımızdaki kişilerle fikir  alışverişinde bulunmalıyız., Anlamlı bir diyalog kurabilmek , bizlerin karşımızdaki kişilerle daha iyi anlaşma yoluna gitmemizi sağlar.Yani burada anlatmak istediğim  ağzımıza gelen  her sözü ortaya atıp kalp kırmak yerine, karşımızdaki kişi ile konuşarak saygılı bir  biçimde fikir alışverişinde bulunabilmek çok önemlidir. Konuşmanız insanların iyi sorular sormasına yol açıyorsa doğru yolda olduğunuzu  bilirsiniz.Konuşmalarımızda daha sakin olup ve ses tonumuzu da bir parça  alçaltarak devam edersek,karşımızdaki kişinin bizi daha iyi anlayabileceğini de hesaba katmış oluruz.

   Bizleri sağlıklı ve mutlu kılan tek şey, iyi ilişkilerdir. Ne kadar para kazandığınız, ne kadar başarılı olduğunuz , ne kadar dostunuzun, hayranınızın olduğu, ne kadar büyük işyerlerinde çalıştığınız ya da ne büyük  aşık olduğunuz değil.,hayatta güvenebileceğiniz, kendinizi teslim edebileceğiniz insanlara sahip olmanın sinir sistemini rahatlattığını, beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu, duygusal ve fiziksel acıları dindirdiğini hepimiz az çok biliriz.. Toplumda  kendini yalnız hissedenlerin fiziksel  sağlığının bozulduğunu ve daha erken öldüklerini  hayat bağlarının kopuştuğunu yakınlarımızdaki kişilerden sizlerde görüp izlemişsinizidir. “Önemli olan sizin kaç tane arkadaşınızın  olduğu, duygusal bir ilişkinizin olup olmadığı değil. Önemli olan yakın ilişkilerinizin düzenli  sağlıklı ve kaliteli olmasıdır. İyi ilişkiler ile hayat şartları hem kolaylaşır,hem ruhen daha rahat olur.Sevildikçe ve saygı gördükçe güçlenirsiniz hayata bakış açınız gökkuşağı gibi açar.

   En hastalıklı cazibelerden birisi iletişime tek yönlü bir çıkışmış gibi davranmaktır. Hepimiz İletişim kurduğumuzda, insanlara akıllarını,fikirlerini net  konuşmaları  için bolca fırsat vermeliyiz Dinlemek sadece  kelimeleri  duymak değildir. Bu ayrıca sesin tonunu, hızını ve şiddetini de dinlemektir. Ne söyleniyor? Söylenmeyen bir şey var mı? diye karşımızdaki kişinin rahat konuşmasına  müsade edebilmek için araya girmeden  sözünü kesmeden  önce dikkatlice dinleyebilmeyi  bilmeliyiz.            Bizim toplumumuzda  benim çok dikkatimi çekiyor, insanların seslerini  yükselterek,içlerindeki  o baskın karakteri  sergilemeleri  ile güçlü olduklarını sanarak  bu şekilde davranışlarını  hiç hoş bulmuyor ve genel de ezmek ve aşağılamanın ,insancıl davranışlar içinde olmadığını düşünüyorum Bizler  de bu tip davranışlardan lütfen uzak duralım.

   Köpeklere  kedilere veya  diğer hayvanlara yardımcı olmalıyız. İnsanların  hayvanlarla empati kurarak onlara yardım etmesi gerektiğini  hepimiz biliriz.Nihayetinde onlarda birer  canlıdır, Allah'ın yarattığı bir varlıktır. Hepimiz onlara iyi davranmak zorundayız.Belediyelerimizden  özellikle bu kış mevsiminde hayvan barınaklarını artırmalarını ve onların aç susuz kalmalarına gönlümüzün de  elvermediğini  bildirir gerekli yardımların yapılmasını canı gönülden dileriz..Hayvanlar ın biraz yemek ve ilgiden başka hiçbir beklentileri yoktur,onlardan bunu esirgemeyelim.Sokak köşelerine bir kap su bir avuç yem koymamız bile onların yaşam gücüne yardımcı olacaktır.Onlara vurup tekme,tokat ve acı verip yaralamak insani davranışlar değildir.Araçlar sokak aralarından lütfen çok hız ile gitmesinler ve kediler köpekler ezilip ölmesin,sakat kalmasınlar. Bilirsiniz 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu var.Toplumda  Şiddet  yapanlara, cezalar artırılsın ve onların da yaşam hakları olduğu unutulmasın isterim.

     Mutlu ve sağlıklı kalmak insanca yaşamaktan,iyi ilişkilerden sevgi ve saygıdan geçer.Hiç bir şey yolunda gitmiyorsa nasıl mutlu olabiliriz? Yaşam haklarına saygı göstermeden  sevgi dolu bir insan olabilmek adına  hayvanları korumalıyız. Vicdanımızın sesini dinlemeden  mutlu olamayız.  Sevgiyle kalın hoşçakalın mutlukalın..

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÇOCUK İLETİŞİMİ 2020-06-16 06:35:07
TÜRBELERE ADAK ADAMAK2020-06-09 08:55:16
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 153 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web