Denizli 13°C
20 Nisan 2019 - Cumartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları

METABOLİZMAM YAVAŞ DİYENLER BURAYAA!!

Denizli Özel Beymer Tıp Merkezi Diyetisyeni Fatma Kileci,  zayıflamak istiyorum fakat metabolizmam çalışmıyor veya yavaş çalışıyor diye süregelen bu duruma değindi ve bu süreçte altın nitelikteki önerileri paylaştı. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan başlıca unsur kas kitlesini artırmak yani hareket etmektir. Hareket etmekten hariç birkaç yolu daha var elbette. Şimdi onlara bakalım;

1- SIK SIK  BESLENMEYİ  UNUTM A (2-3 SAATTE BİR YE):

   Bu mesele kafanıza takılıyor olabilir. Bazı kişilere göre acıkmadıkça yememelisiniz, bazılarına göreyse sık sık bir şeyler yemelisiniz. Amaç sürekli yemek değil ama kan şekerini dengelemek ve açlık krizlerini önlemek için ara öğün şart. Bu ara öğün bazen bir sandviç iken, bazen de 8-10 fındık ara öğün sayılabilir. Ara öğünleri yaşam şeklinize ve çalışma saatlerinize göre planlamak gerekir. Uzun süre aç bırakıldığında metabolizma yavaşlar ve ona 1 bardak süt yollamak “Durma çalış” demektir!

 

2- HAREKETSİZ KALMA, METABOLİZMANI CANLI TUT:

HAREKET etmeden metabolizmadan hızlanma beklemeyin. Tüm gün oturarak çalışan biri akşam eve gittiğinde de televizyon karşısında oturuyorsa bu durum yanlış olur. Önce adım atın! Arada 5 dakika bile olsa yürüyün.

 

3- SU TÜKETİMİNİ ARTIR:

SU içmek metabolizmayı hızlandırır. 1 öğünde oturup üst üste 5 bardak değil ama her öğünden önce 1-2 bardak su içmek kesinlikle dolaşımı ve metabolizmayı hızlandırıyor.

 

4- 2-3 FİNCAN YEŞİL/BEYAZ  ÇAY İÇ:

Yeşil veya beyaz çay içerek metabolizmayı hızlandırıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyoruz. Araştırmalar, bu çaylardaki antioksidan maddelerin, metabolizma üzerinde etki yaparak zayıflamayı desteklediğini gözler önüne seriyor.

 

 

 

5- GÜNDE 2-3 BARDAK SÜT/YOĞURT GRUBUNDAN TÜKET:

PROTEİN grubu zayıflamayı hızlandırabiliyor. Kas kitlesini koruyup artırmak, sporla desteklendiğinde çok iyi sonuç veriyor. Zayıflamak ve metabolizmayı hızlandırmak için her gün süt, yoğurt, ayran veya kefir tüketin.

 

6- HAFTADA 2 KEZ BALIK, 1-2 KEZ KIRMIZI ET /TAVUK YE:

PROTEİN olmadan kas kitlesini artırmak veya metabolizmayı hızlandırmak mümkün değil. Her gün yeteri kadar protein almak metabolik hızı artırıyor. Spor yapıyorsanız mutlaka spordan önce protein almaya özen gösterin. Öğle saatlerine yani daha çok enerji harcadığınız saatlere protein koyun.

 

7- HER GÜN 1 YUMURTA YE:

YUMURTA en iyi protein kaynaklarından biridir. Aynı anda protein, mineral ve vitamin sağladığı için zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Yumurta yemek metabolizmayı hızlandırır ve tok tutar.

 

8- BAHARAT, ÖZELLİKLE ACI BİBER KULLAN:

METABOLİK hızı artırmak istiyorsanız yemeklere, çorbalara hatta yoğurdun içine bile baharat ekleyin. Tercihiniz kırmızı acı toz biber, kekik, zencefil, zerdeçal, nane olabilir. Bunu her öğünde yapmak metabolik hızı etkiler.

diğer köşe yazıları

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web