Denizli 39°C
27 Haziran 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

MELEKLER SİZİ KORUSUN

MELEKLER SİZİ KORUSUN

               “Gökyüzünde güneş, pırıl pırıldı. Sıcaklığı ile New York şehrini ısıtarak, orada yaşayan halka, yaşam enerjisi veriyordu. Burada kışlar, uzun ve oldukça soğuk geçerdi. Kışın dondurucu soğuğunda, sokakta yaşam süren dilencilerin çoğu donarak ölürdü.”

   “Her zaman gökyüzünde onları izleyen bir melek olduğunu biliyordu. Kendisi de bir melekti. Ama ailesiyle olan yaşamını tamamlamak için buradaydı ve bu çok güzel bir duyguydu. Şu an gökyüzünde olmak istemiyordu. “Belki yaşlanınca isterim.” diye düşündü ve gülümsedi.”

   “Burnuna gelen bir koku fark ederek, rahatsızlık duydu. Bir anda çığlık sesleri duyar gibi oldu. Ne olduğunu anlamak için, ayağa kalktı. Evin içinde olağan dışı bir şey yoktu. Fakat çığlık seslerinin artmış ve duyduğu kokunun gücü de burnunda fazlalaşmıştı. Salon penceresini açtığında, şaşkın bakışlarla yan binayı saran alevleri gördü.”

   “Evin bahçesi çocuklarla, salonu da fabrikada çalışan işçilerin eşleri ve komşuları ile doluydu. Sehpa ve masaların üstünde, meyve suyu kokteylleri, kuruyemişler, kurabiyeler ve küçük pastalar vardı. Şarkıcı Johnny Cash’ın söylediği “You Are My Sunshine” adlı parçanın melodisi, bütün salonda yankılanıyordu.”

       Hayat, her zaman görüp yaşadıklarımızdan ibaret değildir. Görünenden yola çıkarak, görünenin ötesine gidebilirsek; yaşadıklarımızın ne kadar çok boyutlu olduğunu da kavramaya başlarız. İşte, yazarımız Selma Maden Avcu’ da, bu eserinde, bizi görünen ötesindeki bir yolculuğa davet etmekte…        

       “İyi bir roman, hayata tutulmuş bir aynadır.” diyen Stendhal;  roman yazarının eserinde, gerçeğin bileşenlerinden hareket ederek, var olanın iz düşümlerini yansıtması gerektiğini vurgular. Realist romanın ana hatlarını belirleyen bu anlayış, günümüz romanının biçimlenmesinde de etkili olmuştur. Bu eser, çağdaş romanın ulaştığı biçimsel form kriterlerine denk düşmesi bakımından da oldukça başarılı.

       Bu esere roman tekniği açısından baktığımızda, ana örgüye serpiştirilen fantastik öğelerle zenginleştirildiğini görmekteyiz.  Romanı besleyen ana damarlardan birinin de mitoloji olması, esere geçmişle bugün buluşturması kazandırırken, okuyucuyu da kendi derinliğinde kucaklamaktadır. Romanın ana iskeletini oluşturan kurgulama sağlamlığı da, eserin başarısına katkı sağlamakta.

       Yazarın dili kullanma biçimi, hem özgün anlatımı sağlayabilmesini hem de anlatım yetkinliğindeki düzeyini belirler. Ne söylediğinizin ötesinde, söylemek istediğinizi nasıl söylediğiniz de, eserin başarısındaki ana dinamiklerdendir. Yazarımız Selma Maden Avcu, bu romanında öz ve biçimin at boyu gidebilmesini sağlayabilmesiyle de, esere yükselen bir ivme kazandırmış.

       Romanda ne anlatıldığına gelince; insanı temel aldığını ve onun gerçeğini sorguladığını söyleyebiliriz. Hayat ve ölüm ikileminde gezinen yazar, varlığın da vazgeçilmezleri olan bu kavramların kesişme noktasını, ana kahraman etrafında gelişen olaylarla okuyucuya hissettirmeye çalışmaktadır. Eserin ana dokusuna ustaca atılmış düğümlerle, okuyucu eserin içersinde bir bilinmeze doğru sürüklenirken, olaylara da farklı bir pencereden bakmanın doyumsuz lezzetini tadacaktır.

       Romanın dil ve anlatım yönüyle gözden geçirilmesi aşamasında tanıdığım Selma Maden Avcu’nun hayatı ne kadar doğru gözlemlediğine, görünenin arka planını irdeleme titizliğine, algılamalarını yorumlama inceliğine ve hayal dünyasındaki zenginliğine yakından tanık oldum. Saydığımız ölçütler de, bir roman yazarında olması gereken standartların bileşkesidir.

       Bu roman, yazarın ilerde yazacağı diğer eserlerini de adeta müjdelemekte. Yazarı, böylesi büyüleyici bir eserle edebiyat dünyasına katkıda bulunduğu için tebrik eder, daha nice romanlarının da okuyucularıyla buluşmasını dilerim.

  

  

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
DAĞLARA KAÇMAK2019-06-26 10:04:23
Doyumsuzluk Denizi2019-06-24 09:44:15
MAZİDEN İZLER2019-06-12 09:37:05
ŞİİR ve ŞAİR V2019-05-29 10:40:34
ŞİİR ve ŞAİR IV2019-05-22 10:39:47
19 MAYIS RUHU2019-05-15 10:21:06
ŞİİR ve ŞAİR III2019-05-08 10:43:27
ŞİİR ve ŞAİR II2019-05-01 14:14:56
ANA DİL2019-04-30 10:05:09
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 41 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web