Denizli 39°C
27 Haziran 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Kadir Yatağan

MEDENİYETLER BEŞİĞİ ANADOLU

       Dünyanın iki eski anakarası olan Asya ve Avrupa’nın kucaklaştığı yer olarak jeolojik konumunu belirleyebileceğimiz Anadolu, bin yıllara uzanan süreç içerisinde çeşitli kültürlerin harmanlandığı bir medeniyet merkezidir. Gerek iki kıtanın birleştiği yer olması gerek üç tarafının denizle çevrili bulunması gerekse ticari, siyasi ve dini merkezlere güzergah olması yönüyle, tarihin derinliklerinden günümüze çeşitli milletlerin sahiplenmek istediği bir yer olarak dikkat çeker.

       Tarihin ilk çağlarından binli yıllara kadar Urartu, Hitit, Lidya, Firigya, Lidya, Miken, Roma (Bizans) egemenlikleri ve bu medeniyetlere ait çeşitli kültür eserlerine Anadolu’nun farklı bölgelerinde rastlanır. Bu dönemlere ait çeşitli eserler, bilimsel mahiyetli arkeolojik kazılarla toprak altından gün ışığına çıkarılmaktadır. Böylece hem tarihe mal olmuş medeniyetlerin daha iyi tanınması hem de uygarlık tarihinin izlerinin müzelerde korunmak sureti ile gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmaktadır.

        Binli yıllardan itibaren Orta Asya içlerinden Anadolu’nun doğu kapılarına dayanan Türklerin bu güzide toprak parçası üzerinde hükümran oldukları görülür. 1071 Malazgirt Savaşı, Selçuklu Türklerinin zaferiyle sonuçlanınca Anadolu’nun yurtlaştırılması perçinlenir. 1300’lü yıllarda Osmanlı Devleti’nin giderek güçlenmesi ve 1453’te Doğu Roma yani Bizans’ın yüzyıllardır başkenti olan İstanbul’un fethedilmesiyle Anadolu egemenliği tamamen Türklerin eline geçer. Birinci Dünya Savaşı’nda yenik düşen Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması sonucu zorlu bir bağımsızlık savası veren Anadolu Türkleri, Mustafa Kemal Paşa önderliğinde 20. yüzyılın modern ufuklarını hedefleyen yeni Türk devletini, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarlar. Böylece Anadolu’daki Türk egemenliği, günümüzden geleceğe uzanan bir boyut kazanır.

       Elbette bir toprak parçasının yurtlaşabilmesi için çeşitli mücadelelerin yapılması ve bu uğurda her karış toprağın kanla sulanması gerekir. Tarihin her döneminde özgürlüğü ve bağımsızlığı ülkü edinmiş Türk milletinin her bir ferdi, vatanı canından aziz bilmiş ve gerektiğinde bu topraklar için şehit düşmekten çekinmemiştir. Son dönem şairlerinden Mithat Cemal Kuntay, “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır!” diye haykırırken; büyük şair Mehmet Akif Ersoy da, ”Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı / Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı / Sen şehit oğlusun incitme yazıktır atanı / Verme dünyaları alsan da bu cennet vatanı…” diyerek belirlenen bu gerçekleri coşkulu bir şekilde şiirleştirmişlerdir.

       Çeşitli uygarlıkların harmanlandıkları yer olan Anadolu’da farklı kültürlerin birbirlerinden etkilenmesiyle, mükemmel düzeyde bir medeniyet zenginliği oluşmuştur.

Bir sonraki medeniyetin önceki uygarlığın zeminine oturması, kültürel devamlılığın göstergesidir. Bu etkilenmenin oluşturduğu uyum, hoşgörü ve uzlaşmayı Anadolu insanının karakter yapısına kazandırmıştır. Çağlar ötesinden günümüze güçlü medeniyetlerin başkenti olmuş İstanbul’da cami, kilise ve havranın neredeyse yan yana yapılanması, farklı kültür ve inanıştaki kişilerin insanlık zincirindeki buluşmasının göstergeleridir.

       Sahip olduğumuz bu tarihi kültür miraslarının kıymetinin bilinmesi gerektiği görüşündeyiz. Günümüz insanına geçmiş dönemin yaşantısı ve kültürünü tanıtıcı bir medeniyet korunağı ve aktarıcısı diye tanımlayabileceğimiz müzelerse ayrı bir önem taşır. Bu noktada Türk müzeciliğinin başlatıcısı olan Osmanlı’nın son dönem ressamlarından Osman Hamdi Bey’i de bu vesile ile saygıyla anmaktayız. Medeniyet güneşinin bütün insanları sevgi ve dostluk zemininde buluşturması dileğiyle…   

Kadir Yatağan diğer köşe yazıları
DAĞLARA KAÇMAK2019-06-26 10:04:23
Doyumsuzluk Denizi2019-06-24 09:44:15
MAZİDEN İZLER2019-06-12 09:37:05
ŞİİR ve ŞAİR V2019-05-29 10:40:34
ŞİİR ve ŞAİR IV2019-05-22 10:39:47
19 MAYIS RUHU2019-05-15 10:21:06
ŞİİR ve ŞAİR III2019-05-08 10:43:27
ŞİİR ve ŞAİR II2019-05-01 14:14:56
ANA DİL2019-04-30 10:05:09
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 41 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web