Denizli 25°C
26 Mayıs 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

MASUMCA AMA HAKLI BİR İSTEK

Elleri titreyerek kapıyı açtı. Fersiz gözlerle içeriyi sessizce izleyerek girdi. Ortam biraz kalabalıktı. O kalabalıkta, gösterilen yere oturdu. “Hoş geldin” dediler. Koltuğuna yerleşirken odadaki kalabalık dağılmıştı. Muhtar, kalan konuklara gelen misafiri tanıtarak “Mahallemizin en yaşlı ve saygın bir sakinidir” diyerek tanıttı ve hal hatır sordu. Titrek bir sesle teşekkür ederek iyi olduğunu ama bir şikâyet için burada bulunduğunu söyledi. Muhtarın buyur amcacığım sözünden sonra başladı anlatmaya. “Bu şikâyetim, hem insanları, hem toplumu ve hem de beni ilgilendiriyor.” Dedikten ve  birkaç kez soluk alıp verdikten sonra yine anlatmaya başladı. “Kızım, benim evimi biliyorsun, ön tarafta caminin etrafında yeşillik ve park var. mahallenin köpeklerinin çoğunluğu benim evimin önünde eğleşmekte. Bir komşum var onlara yemek artıkları ve yiyecek bir şeyler veriyor, köpekler benim evin önünden gitmiyorlar ve ortalığa pisliyorlar. Diğer taraftan, parkta çimlerin üzerinde çocuklar oynuyor, yatıp yuvarlanıyorlar ama o yeşilliğin içerisinde de köpek sahipleri köpek gezdiriyor. Köpekler bir yandan gezerken, bir yandan da çocukların oynadığı parka ve evimin önüne pisliyorlar. Köpek gezdiren şahıslara söylememe rağmen, beni dinlemedikleri gibi köpeklerin bıraktığı dışkılarını da poşetle alıp temizlemiyorlar ve ben doksan yaşımda evimin önünü ve sokağı her gün temizlemeye çalışıyorum” dedi. Sesi çatallaşmış ve sessizleşmişti. Biraz dinlendikten sonra, mahallenin eski durumunu, 60-70 yıl öncesini evlerin önünden akan temiz suları evlerin meyve ağaçlı avlularını, komşuluk ilişkilerini, komşuların bir birlerine karşı hak ve hukuklarını anlattı. Gözleri geçmişi anımsadıkça parlıyor, bu gün ile geçmişi her yönüyle kıyaslamaya çalışıyordu.

Muhtar belediye yetkililerinden birkaç yeri aradı pek önemli bir sonuç alamadığı mimiklerine yansıyordu. Yetkililer, sadece evin önünde eğleşen köpeklerin sahipli mi, sahipsiz mi, aşılı mı, aşısız mı? Yönünde ilgilenebileceklerini söylediler.

Ben anlatılanlardan ve duyduklarımdan etkilenmiştim. Aslında hayvanlar, bilakis kediler ve köpekler bizlerin dostu olarak bilinen hayvanlardır. Mutlaka evlerimizde bulunacaksa evin avlularında bakılabilecek hayvanlardır. Köpek gezdirme ya da evin içinde köpek bakma son yıllarda revaçta olup kültürümüze girse de eskiden bizim kültürümüzde olan bir alışkanlık değildi. Evet, her evde belki köpek vardı ama evin bahçesinde, avlunun bir köşesinde bağlı bir şekilde beslenir, bakılırdı.

Ülkemizde ve Denizlimizde yabancıların yoğun bulunması evde köpek beslemeyi ve köpek gezdirmeyi gelenek haline getirdi. Ama bilinçsizce beslenen ve bakılan bu hayvanlar, sokaktaki ya diğer küçük hayvanlara, kedi gibi ya da kendinden küçük köpeklere veya insanlara saldırarak, ısırarak zarar verebiliyorlar ya da cadde, sokak veya yeşil alanları dışkılarıyla kirletebiliyorlar. O yüzden köpek gezdiren köpek sahipleri, gezdirdikleri köpeklerin insanlara ve diğer hayvanlara zarar vermemeleri için, köpeklerine telli ağızlık takmaları gerekmektedir.

Diğer taraftan köpek gezdiriyorsan, köpek seviyor ve besliyorsan olacak zahmete katlanarak çevreye zarar veren onun dışkılarını da bir poşetle toplayarak çöp bidonlarına bırakabilirler. Yoksa muhtarlığa gelen amcanın söylediği gibi temizlenmeyen dışkılar, sinek yaparak ya da çocukların oynadığı sokak ve parklarda tehlike ve mikrop saçarak hastalığa neden olabilirler.

Yetkililerin ve hayvan sahiplerinin gerekli önlemleri alması ve titizlikle üzerinde bu konunun durmaları kazaları ve olumsuz koşullardan oluşabilecek hastalıkların önüne geçmiş olurlar diye düşünüyorum.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web