Denizli 28°C
21 Haziran 2018 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları

MARİFET SOHBETLERİ

ALLAH' IN VE RESULÜNÜN SELAM VE BEREKTİ ÜZERİNİZE OLSUN. AŞK'IN YOLUNUN YOLCULARI, CANIM YOL ARKADAŞLARIM, KARDEŞLERİM.

"Marifet denizinde çırpınmayı bırak, yüzmeye bak." Muharrem KARABAY

MUHARREM Öğretmenimin Şems Hz. ' nin MAKALAT adlı eserinin şerhinde yazdığı bu cümleyi okuyunca resmen başka bir boyuta geçmiştim bundan yıllar önce. İlim deniz, ilim rızık, ilim en çok istenen ama en zor ulaşılan kaynak. 

İşte MARİFET ilim deryası ve bizler maalesef çoğu zaman yüzmek yerine çırpınmayı seçiyoruz. Ben kendi zikir yolculuğumda çok çırpındım, çok zaman kaybettim. Takdir-i İlahi elbet her iş vakti gelince ama gayret kulun iradesine bırakılıyor çoğu zaman. 

Ne diyor Şems Hz: 29. kural : "Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten,"Ne yapalım, kaderimiz böyle" deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ama tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne de hayat karşısında çaresizsin." 

İşte ben yol ayrımlarında gayreti seçmeyi çoğu zaman beceremedim. Tamda o dönem Muharrem Hocamın Makalat Şerhinde bu cümle bana ayna oldu. Beni bana anlattı ve zihnimde resmen şimşek çaktı. Resmen çırpınıyor yüzmenin keyfine varamıyordum.

Ne zaman bir seçim anına denk gelsem bu söz kulağımda çınladı. Nedir seçim anı, mesela birine zikir anlatmak veya anlatmaktan vazgeçmek arasında ikilemde kaldığım andı seçim anım, yol ayrımım. Sonra şu söylendi her ibadet için niyetlendiğimde her Kur-an okumak isteyip nefsim sonra dediğinde, her zikri anlatmak isteyip anlatmaya niyet ettiğim anda nefsimin dur deyişinde Rabbimin HABİBİM dediği BİRİCİK PEYGAMBERİMİN sözü söylendi: "SONRA DİYEN ALDANDI." Tüm kainat olanca gücüyle bana haykırıyordu:

"SONRA DEME, ERTELEME, HAYRI İLK AKLINA GELDİĞİ ANDA YAP, YOLA KOYUL VE İCRA ET."

İşte çırpınışları yüzmeye çevirmenin en kolay yolu fırsat buldukça kitaplarımızı tekrar tekrar okumak. Muharrem Hocamın sohbetlerini tekrar tekrar dinlemek. Unuttuğumuz nokta şu çoğu zaman; RUH HER GECE İLİM ALMAYA, DERS ALMAYA GİDİYOR.  Akıl bunu ister idrak etsin ister etmesin RUH HER GECE DERS ALIYOR.  Dün ile bugün arasında çok fark var RUH BİRAZ DAHA ÖĞRENDİ O ALEMDEN. Ama akıl geride kaldı. Aklı ruhun aldığı eğitimler seviyesine getirmek için zahiri bilgileri okumak öğrenmek zorundayız. 

En başta KUR-AN' I KERİM mutlaka okumalıyız. Düşünmeliyiz. "Rabbim bu ayette ben aciz kuluna ne anlattın ben bilemem bana öğret" demeliyiz. Neden böyle demeliyiz. Çünkü Rabbim Kur-an' da : "Kur-an' ı biz öğretiriz." diyor. Harfleri birleştirip okumak değil bizim kastımız. Hayatımıza sokmak yaşamak ve yaşatmak için öğrenmek ve okumaktan bahsediyoruz. 

Her gece derse giden ruh ilim alıyor, zikre başladığınız haliniz ve ruhun aldığı ilim ile bugün arasında "kütüphaneler dolusu" ilim farkı var. Zikirde yaşanacaklar bölümünü okuduğunuz ilk gün anladıklarınız ile bugün anlayacaklarınız arasında dağlar kadar fark var. Başlarda bunları bende yaşar mıyım, çok enteresan dediklerinizin çoğunu yaşadınız. Artık zikirde yaşanacaklar size olağan bizzat deneyimlediğiniz için. İşte tam bu noktada sohbetleri tekrar dinleyelim, kitapları baştan bir daha okuyalım ki bize eski idrakimiz ile sıradan gelen anlayamadığımız konuların nasıl anlaşılır hale geldiğini görelim. Neleri anlamamışım da şimdi fark ediyorum diye düşünelim. Aklımıza " Bak neleri görmemişim ilk okuduğumda, neleri duymamışım bu sohbeti dinlediğimde, ruh ne kadar çok eğitim alıyor" diye öğretelim. Aklımızda nefsin elinde oyuncak olmaktan daha tez vakitte kurtulsun, biz kendimiz kendi aklımıza öğretelim. ÇIRPINMAK YERİNE YÜZMEYİ SEÇELİM İnşallah.

 

(Üveysin gönlünden)

 

diğer köşe yazıları
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-22 10:45:41
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-21 15:23:56
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-15 07:52:26
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-12 11:11:12
ALLAH VAR GAM YOK2017-07-11 11:56:00
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-10 08:22:49
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-08 08:07:46
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-05 12:39:57
MARİFET SOHBETLERİ2017-07-02 07:21:39
MARİFET SOHBETLERİ2017-06-30 15:03:26
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 50 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web