Denizli 26°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine Hatice Üveys

MARİFET NEDİR?

ALLAH’IN VE RESULÜ’NÜN SELAM VE BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN

Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat. Sizi Allah’a götüren 4 yol, 4 basamak.

Peki nedir bunlar bugün ona değinelim.

Öncelikle bunu Mevlana Pirimizden dinleyelim:

Bir öğrencisi gelir ve sorar Mevlana’ya. Ben anlamıyorum nedir bu şeriat, tarikat, marifet hakikat. Bana öğret sultanım der. Mevlana o öğrencisine derki , medresede Kuran okuyan 4 kişi var şimdi git ve hepsine birer tokat at. Öğrenci şaşırır ama hocasının sözünün üstüne söz de diyemez. Gider ilk sıradakine sağlam bir tokat patlatır. O kişi de ayağa kalkar misli tokatla karşılık verir. Öğrencinin canı yanar ama hocası yap demiştir, dönemez ve ikinciye gelir korka korka ona da bir tokat patlatır. O kişi ayağa kalkar elini kaldırır tam tokatı indirecekken vazgeçer. 3. Kişinin yanına gider bir tokatta ona patlatır. O kişi yerinden kalkmaz sadece başını kaldırıp bakar öğrenciye sonra dersine devam eder. 4. Kişiye gelir sıra ona da bir tokat patlatır öğrenci. O kişi ne ayağa kalkar ne adama bakar, Kuran’ını okumaya devam eder.

Hiçbir şey anlamaz öğrenci ve Mevlana’nın yanına döner. Dediklerini yaptım hocam ama hiçbir şey anlamadım nedir bu işin hikmeti diye sorar.

Mevlana sultan anlatır. İlk sıradaki Şeriat basamağındaydı. Şeriatta kısas vardır. Ne gelirse aynen iade edilir bu yüzden tokatına karşılık tokat attı sana. İkinci kişi tarikat basamağındaydı. Tam sana vuracakken verdiği söz aklına geldi vazgeçti. Yapılan kötülüğe iyilikle cevap ver. 3. sıradaki marifet basamağındaydı, başına gelenin Allah’tan olduğunu bildi lakin buna kimi vesile etti diye merak edip baktı sana. 4. kişi hakikat basamağındaydı. Hayrında şerrinde yalnız Allah’tan geldiğini bilip sebebi merak dahi etmedi. Tam teslimdi.

 

İşte fark bu kadar net aslında. Marifet gözüyle yorumlayacak olursak diyelimki namaz kılmak:

Bunun nasıl kılındığını biliyor olmanın adı ŞERİAT. Namazı icraata dökmek yani kılmak TARİKAT. Bunu aşk ile yapmak MARİFET. Hakikati de bilenler anlatsın der edep.

Bu devirde herkes şeraiti bilgiye kolayca ulaşabilir. Eskiden zordu. Kitap çok azdı. Varolan kitaplar çok pahalıydı. Bu sebeple Tarikatlere ihtiyaç vardı. Okul gibi düşünün bunu. Ama artık her yerde kolayca var bilgiler. Ve bunları evimizde rahatça uygulayabiliriz. İşte bize kalan artık bunları Aşk ile yapmak. Şeriat ve tarikat basamakları sizi cennete götürebilir. Cennetin 8 basamağı var. 8. katı peygamberimize ait 7 katı bize. Ama sadece marifet ve sonundaki Hakikat sizi bizi 7. kata götürebilir. Ve Sadece o katta Allah’ın Cemalini sınırsız izleme hakkımız var. Diğer katlarda belki cumadan cumaya belki bayramdan bayrama. İşte siz bu soruyu soracaksınız kendinize. Ben neyle yetineceğim. Rabbimin Cemalini görmeyi ne kadar istiyorum yoksa cennette köşklerin, sarayların, hurilerin, ırmakların peşinde miyim…

Marifette nasıl mı yürüyeceksiniz!

Cevap çok basit. www.veyselkarane.com sitesindeki gibi Rabbinizi sabah akşam zikredeceksiniz. Bu kadar kolay mı, evet bu kadar kolay. Yol zaten size öğretecek. Size nefsinizi gösterip Rabbinizi bildirecek. Unutmayın yol size nefsinizi öğretiyor ise o yol doğru yoldur.

Emine Hatice Üveys diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 13 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web