Denizli 13°C
21 Nisan 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME ÖNERİLERİ

Denizli Özel Beymer Tıp Merkezi Diyetisyeni Fatma Kileci, Kurban bayramı öncesi dikkat edilmesi gereken noktalara değindi ve öneriler verdi.

       Kurban bayramı kırmızı et tüketiminin yüksek olduğu ve ülkemizde en çok değer verilen bayramlardan biridir. Bayramlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yenmesi hissi vardır, ağır ve aşırı yemek yenmesi halinde sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, ödem artışı, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesi gibi rahatsızlıklar görülebilir.
       Özellikle kronik hastalığı olanlar; kalp, şeker, tansiyon hastalarının normal beslenme düzeninin dışına çıkmamaları gerekir. Çünkü kırmızı et tüketiminin aşırı artışı kalp hastaları, kolesterol yüksekliği ve karaciğer yağlanması olanlar için tehlike oluşturur. Tabiî ki et tüketimi dışında bayram ikramları; tatlılar, hamur işleri, şekerli her türlü gıda tüketimi de diyabet hastaları için risk oluşturur. Doymuş yağ içeriği yüksek sakatat (beyin, böbrek, dil vb.) tüketiminden sakınılmalıdır. Çünkü yüksek kolesterol ilerleyen zamanlarda kalp krizi için yüksek risktir. Kurban bayramında beslenme için genel önerilere bakarsak;

  • Kurban etleri kesildikten hemen sonra hatta bazen sabah kahvaltısında tüketilmektedir ancak gün içerisinde sindirim sıkıntılarıyla savaşmak istemiyorsanız, mümkünse etler buzdolabında 1-2 gün beklettikten sonra tüketilmelidir. Çünkü ilk gün tüketilen ette ölüm katılığı olduğu için serttir, çiğnemesi ve hazımsızlığı zordur. Midede reflü, gastrit gibi sorunlar görülebilir.
  • Eti pişirirken de dikkat edilmelidir. Etin ateşe yakın olarak pişirilmesi hem kanserojen öğelerin oluşumuna neden olur, hem de B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açar. Tercihiniz ızgara, fırın, haşlama olmalıdır. Mangal veya ızgara yapılırken etler ateşten 15 cm uzakta ve kömürler kor halini aldıktan sonra pişirilmelidir. Etin hem içinin, hem de dışının iyi pişmiş olması çok önemlidir
  • Kavurma, Kurban Bayramının vazgeçilmezleri arasındadır. Gelenek haline gelen kavurmanın içine kuyruk yağı veya tereyağı eklenmeden kısık ateşte kendi suyu ile pişirilmelidir.

 

 

 

  • Yoğun et tüketiminin vücutta yaratacağı toksin etkisini azaltmak için bol miktarda C vitamininden zengin taze meyve-sebze tüketilmelidir.
  • Bayram süresince et tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Öğünlerde 2-3 porsiyon (60-90 gram) et tüketimi yeterli ve uygun olan miktarlardır.
  • Kebap, kuzu şiş, pirzola gibi etler kısık ateşte ve yavaş yavaş pişirilmelidir. Servis sırasında mutlaka yanında mevsim veya çoban salatası veya taze yeşillikler (nane,maydanoz,semziotu vb.)  olmalıdır.
  • Etler, büyük parçalar şeklinde değil kıymalık, kuşbaşılık, pirzola, biftek ve bonfilelik olarak hazırlanmalıdır. Günlük pişirilecek miktarlara bölünmeli ve buzdolabı poşetine veya yağlı kâğıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır.
  • Bayram sabahları kahvaltı kesinlikle atlanmamalı ama aşırıya da kaçılmamalıdır. Kahvaltıda C vitamininden zengin olan domates, sivribiber, maydanoz tüketilmeli. Sıvı alımına dikkat edilmeli ve günde ortalama yaz günleri devam ettiği için en az  2-2.5  litre su içilmelidir. Diyette olanlar ara öğünleri sık yapamasa da 3 ana öğün atlanmamalıdır.
  • Ziyaretlerde ikram edilen her tatlıyı kabul etmeyerek, aralarında en hafif olan sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek sağlıklı bir seçim olacaktır.

 

 

  SEVDİKLERİNİZLE SAĞLIKLA, HUZURLA BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE..

diğer köşe yazıları

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web