Denizli 26°C
17 Ekim 2018 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

KURAN-I KERİM VE HAKKINDA SÖYLENİLENLER

Dün akşam Kadir Gecesiydi. Bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan ayının son on gününde aranacak olan günler içerisinde en kutsal bir gün olduğundan Kuran-ı Kerim’de peygamberimize bu günde nazil olmuştur.

O yüzdendir ki Kuran-ı Kerim yüce yaratanın, bizlerin doğru yola gitmemiz ve mutlu bir hayat sürmemiz adına biz Müslümanlara gönderdiği kutsal kitabımızdır.

Bazı kendini bilmez densizler çıkıp Fransa örneğinde olduğu gibi, kitabımızın içerisinden bazı ayetlerin çıkartılmasını küstahça istedikleri görülmektedir. 6 Mayıs’ta çıkan bir habere göre Fransa’da eski cumhurbaşkanı Nicolan Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls’ında aralarında bulunduğu üç yüz siyasetçi ve yazar kurandan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etti

Avrupa’da İslam karşıtı ve ırkçılık aynı kanallardan beslenmeye devam ediyor. Fransa’da aralarında ırkçı siyasilerinde bulunduğu yaklaşık üç yüz kişi Kuran-ı Kerim’den bazı ayetler Yahudi düşmanlığı yaptığı gerekçesiyle çıkartılmasını talep etti.

Ama unuttukları ya da bilmedikleri bir durum vardı Hicr Suresi 9. Ayette “İnnanahnunezzelnaz zikre ve innalehu le hafizun” mealen “Muhakkak ki zikri (Kuran-ı Kerim’i) biz indirdik, O’nun koruyucuları (da) mutlaka biziz.”

Fransızlar Kuran-ı Kerim’i okumuş olsalardı küstahça bu duruma kalkışamazlardı. Ama yine okumuş olsalardı onların dedeleri Batılı düşünürler Kuran hakkında aşağıdaki sözleri duymuş olacaklar ve Kuran-ı Kerimin yüceliğini, kutsallığını idrak etmiş olacaklardı.

Peki, ne demiş Batılı düşünür dedeleri kuran hakkında?

Prens Bismarck: “…Ben Kur’an-ı her bakımdan inceledim. Her kelimesinde büyük bir hikmet gördüm…Sana çağdaş bir vücut olmadığım için çok üzgünüm ey Muhammed. Öğreticisi ve yayıcısı olduğun bu kitab senin değildir. O’ İlahidir. Onun İlahi olduğunu inkâr etmek, mevcut ilimlerin asılsız olduğunu ileri sürmek kadar gülünçtür. Bunun için insanlık, senin gibi bir varlığı bir defa görmüş, bundan sonra da göremeyecektir. Ben heybetli huzurunda sonsuz saygı ile eğilirim.”

Edmond Burk: “… Kuran-ı inceledikçe, onun mükemmelliğini ve yüceliğini anlarız. Önce insanı kendine çeken Kur’an, sonra hayrete düşürür. Daha sonra da kendinden geçirir. İnsanı kendine saygı duymaya zorlar ve böylece herkesi derinden duygulandırır…”

Prof.Nöldeke: “…Kur’an’ın en muhteşem sureleri Kıyamet Gününün yaklaşması sebebiyle tabiatın titreyeceğini ifade edenlerdir…”

John Davenport: “…Kur’an en yüksek inanç esaslarını, en yüksek ahlakı öğretir…Kur’an hem dini, hem medeni bir kanundur…Kur’an hayatın bütün safhalarının, fert ve toplumun düzenleyicisidir…”

H.C.Vels: “…Müslümanların medeniyet, Matematik, Astronomi, mimari, güzel sanatlar ve felsefede elde ettiği zaferler, ancak Kur’an’ın insanları birleştirerek onları fazilet ve bilgi servetini elde etmeye yöneltmesinden ileri gelmektedir…”

G.M.Rodwel: “… Kur’an-ı okudukça onun bizi büyülediğini ve hayretlere düşürdüğünü, nihayet bize üstünlüğünü kabul ettirdiğini ve huzurunda bizi secdeye vardırdığını görürüz. Kur’an’ın temas ettiği konular ve gözettiği gayeler bakımından, üslubu temiz, yüksek ve ürperti vericidir…”

Dr. Foris: “Kur’an nedir? Her türlü tenkidin üstünde ebedi bir mucizedir… Kur’an semavi kitapların en güzelidir. Edebiyat ile ilgilenenler için Kur’an edebi bir eser, dil bilginleri için bir söz hazinesi, şairler için bir ahenk kaynağıdır. Bundan başka Kur’an hukuki konular bakımından bir hukuk ansiklopedisidir…”

Goethe: “…Görüyorsun ki, bu kitabın öğrettiği esaslar zerre kadar aksamıyor…”

JozefThomson: “Kur’an, putlar karşısında diz çökenleri Allah’ın huzurunda secde ettiriyor. Kur’an kardeşkanı içen dudaklara Allah’ın yüceliğini akıtıyor.”

Washington İrving: “Kur’an; en yüksek, en faydalı ve en samimi fikirleri kapsar.”

Diyen Kur’an-ı öven ve anlatan dedelerinize kulak vermiş olsaydınız Kur’an da ki ayetlerin bazılarını çıkaralım diye hadsizlik yapmazdınız.

Yukarıda da ayetle söylediğim gibi yine söylüyorum. O’nu Cenab-ı Allah gönderdi sonsuza dek koruyacak da yine O dur. Sizin onu incitmenize ve İslam âlemini üzmenize gücünüz yetmeyecektir.

 

 

 

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 9 sayfa var.
Bu kategoride 85 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web