Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mehmet  Akdağoğlu

KÖYLÜ - ŞEHİRLİ

            Günümüz sohbetlerinde en çok konuşulan şey şüphesiz sebze ve meyve fiyatları oluyor. Hepimiz çok pahalı olduğu konusunda hemfikiriz ama nasıl ucuzlayacağı konusunda pek de bir fikrimiz yok. Zaten millet olarak yakalandığımız en büyük hastalık da bu bana göre. Hepimiz sorunu biliyoruz ama çözüm yolu aramıyoruz. Hepimiz şikayetçi olduğumuz halde çare aramıyoruz. İşte bugün bu konuda bir şeyler paylaşmak istiyorum.

            Hafta sonunda köye gitmiştim. Yazın gidip geldikçe yemek için biraz sebze ekelim dedik. Ben zannediyordum ki köyde herkes domates biber fidesi yetiştirmiştir, kendileri dikmiştir. Biz de artanlardan yararlanır, dikim yaparız. Bu yüzden giderken fide almamıştık. Oysa köylülerin hemen hepsi fideyi aramakla meşgulmüş. İyi ki yakın köyün birisinde fidecilikle uğraşanlar var. Yoksa işimiz iyice zor olacaktı. Az bir ücret ödeyerek işimizi hallettik. Akıl erecek gibi bir şey değil doğrusu. Hem köyde yaşayacaksın, hem de dikeceğin sebze fidesini satın alacaksın. Sonra da aldığın fidelerin iyi olmadığından, pahalı olduğundan şikayetçi olacaksın.

            Başka bir çelişki daha. Köy kahvesinin önünde oturmuş sohbet ediyorduk. Yakınımıza bir kapalı kasa kamyonet gelip durdu. Durmasıyla birlikte de etrafını köylüler sarıverdi. Gelen meğerse yumurtacıymış. Neredeyse herkes birer koli yumurta alıyordu. Yumurtasını alıp da yanıma oturanlardan birkaçı yumurtanın çok pahalı olduğundan söz ediyordu. Ben de biraz tersine tıraş ettim. "Ben olsam size yumurtanın kolisini elli liraya veririm. Köyde yaşayan kişinin çiftlik yumurtasına para vermesi kadar abes bir şey olur mu? Neden üçer beşer tavuğunuz, ikişer keçiniz yok?" dedim. Birkaçı bana hak verirken diğerleri ise "Bizim şehirlilerden ne farkımız var ki? Artık hepimiz maaşlıyız. Köyde maaşımız da yetiyor. Niye toprakta çalışalım?" dediler.

             Eskiden köylü üretir, şehirli tüketir derdik. Şimdi köylüler de üretmez olmuş. Böyle olunca da sebze meyve fiyatları biraz zor ucuzlayacağa benziyor doğrusu. Köylü yumurtasını, sütünü, ekmeğini vb) her şeyini satın alacaksa şehirlinin yiyeceğini kim yetiştirecek. Hani bir söz var ya "Sen ağa ben ağa, ineği kim sağa?" Aynen öyle olmuş bu iş.

            Şehirde, köyde çoğunluğun emekli olduğu ve üretime hiçbir kuruş katkımızın olmadığı açıkken nasıl olur da yiyeceklerimizin ucuz olmasını bekleriz ki. Bu bulutsuz havada yağmur beklemek gibi bir şey değil mi? Eskiden benim köyümde 150 - 200 koyun sürüsü olurdu. Şimdi ise ya üç, ya da beş sürü kaldı köyde. Etin ucuz olmasını nasıl bekleriz ki böyle olunca.

            Bir bilgi daha. Köyde evlenme yaşı gelmiş erkek yeğenim var. "Kimin kızına Allah'ın emri, desek şehirde yaşayacaksa öyle veririz kızımızı diyorlar." diyor yeğenim. "Dayı benim köyde 15- 20 ineğim var. Tüm yiyeceğini parayla alsam bile süt parası masrafı kurtarıyor. Yılda on tane dana satsam yüz bin liradan fazla gelirim olur. Şehirde kim verecek bu parayı? Askeri ücretle şehirde çalışmaktan bin kat daha iyi değil mi?" diyor.

            Görülüyor ki aklı başında ve çalışmayı sevenler için köyler hiç de fakir, garibanların yaşadığı yerler değil aslında. Köylerde kalacak yeri olan emeklilere acizane tavsiyem "Hadi gel köyümüze geri dönelim. Yumurtamızı, sütümüzü doğal yiyelim."  

            Şimdi bazılarından "Ben de köyüme gitmek istiyorum ama toruna kim bakacak?" sözünü duyar gibiyim. Çok büyük bir sorun gibi görünen bu durum aslında çok kolay çözülür. Çünkü çoğu gencimiz başka yere har vurup harman savururken bakıcı için para ayıramıyor. Gençlerimiz biraz ayağını yorganına göre uzatmayı öğrense bu sorun da ortadan kalkar, diye düşünüyorum. Bilmem yanılıyor muyum?

 

 

 

 

 

 

Mehmet Akdağoğlu diğer köşe yazıları
HOBİ BAHÇELERİ2019-05-21 11:27:03
SABRETMEK2019-05-14 12:13:13
ANILARLA RAMAZAN2019-05-07 09:31:27
23 NİSANLAR2019-04-23 10:47:10
TARIM MEVSİMİ2019-04-02 12:46:09
OKUMAK ÜZERİNE2019-03-26 09:54:44
EVLİLİKLENME MEVSİMİ2019-03-19 09:58:14
EĞİTİM ŞART2019-03-13 11:26:22
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 15 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web