Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

Koşucunun 10 Altın Kuralı

Koşmak bir yaşam biçimi. Her yaşam biçiminin kuralı olduğu gibi koşmanın da kuralları var. Siz buna altın deyin ya da başka bir şey deyin ama koşmak öncelikle kuralla başlar.

Aslında bu kuralların çoğu geçmişte bir koşucunun deneme yanılma yöntemiyle ortaya çıktı ve kulaktan kulağa yayıldı. Sonra antrenörler uygulamaya başladı, bilim insanları test etti. Ve bir gün bir de baktık ki, bir koşucunun aklında yanan bir ampul, evrensel olarak kabul edilen bilimsel bir kaideye dönüşmüş. Bakın bakalım, gözden kaçırdığınız bir şey var mı? Bu arada, okulda her kuralın bir istisnası olduğunu öğrenmiştik. Burada da durum farklı değil. Onları da öğreneceksiniz. Başlıyoruz!

HEDEFE GÖRE ANTRENMAN KURALI

En iyi antrenman, yarışta koşacağınız koşunun aynısını koşmaktır.

YÜZDE 10 KURALI

Her hafta koştuğunuz mesafeyi haftadan haftaya yüzde 10’dan fazla artırmayın. Daha fazla mesafeyi koşabilmek her koşucunun amacıdır. Ancak hedefe ulaşmak için fazla aceleci olmak sakatlık riskini de artırır.

2 SAAT KURALI

Koşmadan evvel son yemeğinizi iki saat önce yiyin.

10 DAKİKA KURALI

Her koşuya 10 dakika yürüyerek ya da düşük tempoda koşarak başlayın ve aynısını koşu sonunda da yapın. 

2 GÜN KURALI

Eğer bir yerinizdeki ağrı iki gün sürdüyse, koşmaya iki gün ara verin.

YEMEK KURALI

Yarış ya da antrenmandan önce sürekli tüketmediğiniz yeni gıda türlerini yemeyin. Sizin için işe yaradığını bildiğiniz yiyeceklerden şaşmayın.

32K KURALI

Bir maraton koşmadan önce en azından 32K koşmuş olun. 

“SADECE KOŞMA” KURALI

Yalnızca koşu branşıyla ilgilenen sporcular sakatlıklara daha açıktır. Unutmayın crosstraining ve ağırlık antrenmanı sizi daha güçlü ve sağlıklı bir koşucu yapar.

SABİT TEMPO KURALI

Bir mesafede kişisel rekorunuzu kırmanın en iyi yolu, başlangıçtan bitişe temponuzu koruyarak koşmaktır. Pek çok 10 bin metre ve maraton dünya rekorunu kıran sporcuların, koşularını bir metronom gibi sabit bir tempoda koştuğu biliniyor.

EĞİM KURALI

Yokuş yukarı koşmak sizi yokuş aşağı koşmanın hızlandırdığından daha çok yavaşlatır.Yani inişli çıkışlı parkurlardaki sürenizin düz parkurlara göre daha uzun olması normal.

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web