Denizli 13°C
25 Kasım 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

Koşmak Beyninize Neler Yapıyor?

Parkura çıkıp da ayaklarınız zemini dövmeye başladığında beyninize ve vücudunuza neler olduğunu nörolog Ben Martynoga açıklıyor.

Dikkatimizi toplamaya ihtiyaç duyduğumuzda, işte geçen stresli bir günün sonrasında, ya da en basitinden diyetimize destek olacak bir aktivite aradığımızda başvurduğumuz ilk şeylerden biri koşu... Meditatif etkisi dahil, az önce saydığımız tüm durumlarda bize gerçekten yardımcı olduğu bilim insanları tarafından da doğrulanıyor. Nörolog Ben Martynoga, "Hayatla baş edebilmek için hareket etmeye ihtiyacınız var," diyor ve koşmanın beyinde yaptıklarını bakın nasıl anlatıyor.

  1. Her koşucunun sınırları vardır

"Koşu sırasında bir süre sonra tükenmişlik hissetmek normaldir. Vücut bu gibi durumlarda kendi ilacını kendi üretir ve endorfinler ile endocannabinoidler bunlardan bazılarıdır. Bu salgılar beyin üzerinde aslında dışarıdan alınan birtakım uyarıcı maddelerin yaptığı etkiyi yaparlar fakat vücut doğal olarak ürettiği için bağımlılık tehlikesi yoktur. Koşarken sınırları zorlamak bazen çok keyifli olabilir

  1. Uzun koşularda beyin küçülür

Yapılan bilimsel araştırmalara göre uzun mesafeli maraton koşanların beyinleri yarış sırasında küçülür ve bu fark başlangıç ve bitiş çizgisi arasında %6'yı bulabilir. Boyut olarak oldukça küçük bir organ olmasına rağmen toplam kalorinin %20'sini kullanan beyin, fiziksel bir aktivite sonrası yaşanan tükenmeden kendi payına düşeni mutlaka alıyor.

  1. Koşu farkındalığınızı artırır

Düzenli olarak koşuya çıkmanın insan üzerinde meditatif bir etkisi vardır ve koşu sırasında yaşadığınız ana odaklanırsınız. Koşarken dikkatiniz nefesinizde, adımlarınızda ve o anda sizi çevreleyen mekandadır. "Eğer şanslıysanız bir tür trans haline girerseniz ve tasalanacağınız hiçbir şey olmayan, dün yaşadıklarınızın hesabını yapmadığınız, yarın neler olacağını düşünmediğiniz huzurlu bir alanda bulursunuz kendinizi," diye açıklıyor yaşananları Ben. "Geldiğiniz yer aslında sizin sorunlardan arınmış zihinsel evinizdir."

  1. Tembel bir beden, tembel bir beyin demektir

"Bütün gün boş boş oturmak çok tehlikelidir!"diyor Ben. "Sadece bedeniniz değil, zihinsel melekeleriniz de bu tembellikten büyük zarar görür. Hayatla baş edebilmek için hareket etmeye ihtiyacınız var ve yapacağınız küçük sportif aktiviteler size bu konuda önemli kazanımlar sağlayacaktır."

  1. İlk adım hep en zor olanıdır

Üzerinizi değiştirip spor ayakkabılarınızı ayağınıza geçirmek ve kendinizi kapıdan dışarı atabilmek aslında işin en zor kısmıdır. Bu ilk safhada beyninizde mazeretler üretebilir ve kendi kendinizle küçük çatışmalar yaşayabilirsiniz fakat biraz gayret edip kontrolü elinize alırsanız gerisi mutlaka gelecektir. Alıntıdır…

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web