Denizli 34°C
21 Temmuz 2019 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Seda Ündeyici

KOKUNUZLA TANININ

 Koku, bir kadının ruhsal durumu, duygularını yansıtıyor. Burnumuzda bin civarı değişik koku reseptörü var. Bunun için binlerce kokuyu aynı anda ayırt edebiliriz.  Hafıza ile ilgili bir konu  olduğunda  herkesin aklına hep görsel ve işitsel duyular üzerinde durulur. Aslında koku duyusu, bilginin aklımıza yer etmesinde konusunda  önemli  bir etkendir. Koku  duyusu devreye  girdiğinde  direk anında davranışlarımızı  etkiler. Her insanın parmak izi gibi kendine özgü bir kokusu vardır. İnsanın koku alma duyusu zamanla değişebilir. Üzerimize sıktığımız kokuyu, zaman içinde o kokuya adapte olduğumuz  için kokuyu algılayamayabiliriz. Ama aynı ortamda dışarıdan gelen kişi daha rahat algılayabilir.

 Peki,  kullandığınız parfümlerin  renkleri ne anlama geliyor?

 Kırmızı; aşk ve cazibeyi çağrıştırıyor. Bu renk adrenalin salgılanmasını arttırıyor. Kırmızı renkli bir parfüm kullanıyorsanız oryantal bir parfüm çeşidini kullanıyorsunuz demektir. Kırmızı şişeli parfümler baharat kokusunu anımsatır.

Mavi;  deniz ve gökyüzünü çağrıştırır. Bu renk içerikli bir kokuyu  tercih edenler  ruh ve duygu  haline göre davranırlar.  Bu renkli şişeler,  vanilya  içerikli çiçeksi kokulardır.

Yeşil;  doğallığı ve saflığı simgeler. Bu renkte bir parfüm  kullanıyorsanız , odunsu içerikli kokuları seviyorsunuz demektir.

Pembe;  romantizmi ve baştan çıkarıcılığı temsil eder. Yasemin, gül ve  orkide kokuları bu içerikli çiçeksi parfümlerde kullanılır.

Oryantal   kokular,  özel günlerde tercih edilmelidir. İş yemeğinde   ağır olabilir, daha çiçeksi ve pudralı kokular kullanılmalıdır. Sabah kullandığınız oryantal bir parfüm, gün içinde  daha hafif bir kokuya dönüşür  ve  tazelemeyi düşünmemelisiniz.  Bir kokunun kalıcılığı;  içeriğinde  alkol oranınla orantılıdır.  Tabi ki parfümün kalıcılığı teninizle yani; cilt tipinizle de alakalıdır. Yağlı ciltler, aromatik kokuları iyi taşıyamaz. Bu yüzden parfüm alırken, cildinizin bir kısmına  hafif losyon sürdükten sonra üzerinde  deneyiniz. Cildiniz kuru ise aromatik ve oryantal kokular size daha uygun olacaktır.  Teniniz yağlı ise,  mavi ve pembe renkli kokuları sizin için idealdir.

 

Seda Ündeyici diğer köşe yazıları
ŞİFA DEPOSU2019-07-12 09:50:28
EKMEK POŞETİ KLİPSİ2019-07-05 11:01:29
AVOKADO MUCİZESİ2019-06-21 10:56:17
BABALARIN GÜNÜ2019-06-14 09:45:34
SINAV KAYGISI2019-06-08 06:03:22
EN MODA ÇANTALAR …2019-05-24 13:12:03
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 47 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web