Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Salih Öztürk

Kitap okumak ayrı bir kültürdür

Kitap okumayan kültürlü insanlardan bahsedeceğim. Tabii böyle bir şey söz konusuysa. Kültür de, neyin kültürü? Bir insan sürekli polisiye roman okuyorsa, polisiye roman kültürü yapmış demektir. Saatlerce seninle polisiye yazarlar hakkında tartışır. Polisiyenin evrimini bilir. Ve hayata bakışı değişir. Birçok ince detayı görmeye başlar. Ahmet Ümit’in polise yardımcı olmak üzere çağrıldığı cinayetler oldu diye hatırlıyorum mesela. Polisiye kültürü böyle bir şey.

Kitap okumayan biri kültürlü olamaz mı? Olabilir. Kahvehane kültürü dediğimiz bir şey var. Herkes bunu bilemez. Rakı kültürü var. Kitaplarda anlatılır ama öğretilemez. Yemek kültürü var. Bunun kitapları olsa da, damak tadı, el lezzeti başka bir şey. Kültürsüzlüğün tavan yaptığı yerler diyeceğiniz pavyonların bile bir kültürü, bir adabı vardır.

Kültür denince insanların felsefeden sanattan filan konuşmasını, entel entel hareketlerde bulunmasını mı bekliyoruz bilmiyorum. Ama insan bilgisayar oyunu oynayarak, sosyal medyada zaman öldürerek bile kültürlenebilir. Olabilir yani böyle şeyler. Tipine baksan bu adam bunları nerden biliyor dersin. Kitap okumak ayrı bir kültürdür. Ancak kültür denen şey kitaplardan edinilmez. Dünya görüşü, sadece okuyarak edinilmez.

Ayrıca, artık pek vaktim olmadığından kitap okumak yerine, sesli kitap dinlemeyi tercih ediyorum. İnsanlar kitap okuyup Youtube'a yüklemişler ses kayıtlarını, inanabiliyor musun haşmet?

Salih Öztürk diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 13 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web