Denizli 29°C
25 Mayıs 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mehmet  Akdağoğlu

KİTAP FUARI DEVAM EDİYOR

Denizlimize kazandırılan en önemli projelerden biri de bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen kitap fuarıdır şüphesiz. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Denizli'den daha küçük şehirler bile kitap fuarı düzenlerken Denizli'de olmaması çok üzücüydü. İnşallah on üçüncüsü, yirmi üçüncüsü…

 

                Hiç unutmuyorum daha bizde kitap fuarı yokken öğrencilerimi İzmir kitap fuarına götürmüştüm. Daha ikinci sınıftılar o zaman. Sabah beş yirmi trenine binmiştik. Çok zevkli yolculuk yapmıştık. Öğrencilerimi anne ya da babasıyla birlikte götürmüştüm. Bir kısım velim müsait olmadığı için de gidememişlerdi. Giden veli ve öğrencilerim o kadar güzel anılarla dönmüşlerdi ki ertesi yıl da gitmeyen velilerimle gitmiştik fuara. Öğrencilerim fuarı görünce ilk olarak "Öğretmenim, ne kadar çok kitap var!" Demişler, saatler geçip de fuar iyice kalabalıklaşınca da "Öğretmenim, ne kadar çok kitap okuyan varmış!" demişlerdi. Bu bile öğrencilerime vermek istediğim mesaj için yeterliydi bence.

                Daha o zaman çocuk yazarı olmamda kitaplarından etkilendiğim Muzaffer İzgü sağdı. Öğrencilerimle onun söyleşisine katılmıştık. Salon almadığı için yerlere oturan kişiler vardı. Bunu gören öğrencilerim, "Bu yazar çok seviliyor." demişler ve onun kitaplarını imzalatmışlardı.  Biliyorum ki ilk defa birer imzalı kitapları olmuştu. Ve yine biliyorum ki artık bir daha Muzaffer İzgü'ye kitap imzalatamayacaklardı.

                İşte Denizli için şans doğdu. Hani sokaklarda bağıran overlokçular var ya "Overlokçu ayağınıza geldi hanım!" diye bağırıyorlar. Aynen işte fuar ayağınıza geldi. İzmir'e gitmenize gerek kalmadı. Ne kadar çok kitap olduğunu, ne kadar çok kitap okuyanın olduğunu Denizli'de de görmek mümkün artık.

                Lütfen öğretmen arkadaşlarım, lütfen anne-babalar; gelin çocukları fuara getirmeyi bir angarya olarak görmeyin. Biraz fedakarlık ederek fazla zaman ayırın. Çocuklarımız yazarlarla yüz göz olabilsin. Birer cümle de olsa sohbet edebilsin. Belki de hiç okumuyor, diye şikayet ettiğiniz çocuklarınız o yazardan etkilenip okumaya başlayacak. Belki de yazma hevesine kapılacaklar.

                Ha bir de lütfen çocuklarınızı tamamen serbest bırakmayın. Çünkü onlar henüz iyinin kötünün farkına varamadıkları için bazen sırf ticari amaçla yazılmış kitaplara fazla kaptırabiliyorlar. Bu aynen çocuğun hep abur cuburla beslenmesine benziyor. Hangimiz çocuklarımızın sürekli bu şekilde beslenmesine izin verir? Elbette ki hiç birimiz. Öyleyse çocuk ne istiyorsa onu okusun, demek bu şekilde beslenmesine izin vermek gibi bir şey.

                Atalarımız "Bir kişiye kırk kişi deli derse o kişi delirir." Demişler. Sürekli hayal ürünü kitaplar okuyan çocuklar da gerçek hayatla okuduğu hayatı bağdaştıramadıkça kafa karışıklığı, ardından da çeşitli rahatsızlıklar yaşayacaklardır. Hayal, düş önemli ama ara sıra da gerçek hayatla ilgilenmek gerek, değil mi?

                Ayın on dördüne kadar sürecek Denizli 3. Kitap Fuarı'na katılmanızı canı gönülden diliyor, öncelikle ilimize, sonra da milletimize hayırlar getirmesini temenni ederim. Fuarda görüşmek üzere. Nacizane çocuk yazarı olarak ben de fuardayım, görüşmek üzere. 

Mehmet Akdağoğlu diğer köşe yazıları
HOBİ BAHÇELERİ2019-05-21 11:27:03
SABRETMEK2019-05-14 12:13:13
ANILARLA RAMAZAN2019-05-07 09:31:27
KÖYLÜ - ŞEHİRLİ2019-04-29 14:11:03
23 NİSANLAR2019-04-23 10:47:10
TARIM MEVSİMİ2019-04-02 12:46:09
OKUMAK ÜZERİNE2019-03-26 09:54:44
EVLİLİKLENME MEVSİMİ2019-03-19 09:58:14
EĞİTİM ŞART2019-03-13 11:26:22
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 15 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web