Denizli 20°C
29 Ekim 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

KİŞİLİK

   Hepimizin yaradılışında sahip olduğu bir benlik vardır. Hayatları boyu, benliklerinin gelişim düzeyini bireyler kendileri belirler. Elbette bunda kişinin ruh hali, aile öğretileri, zaman içinde aldığı eğitim ve kendini geliştirme isteğinin etkisi büyüktür. Kişiliğin oluşumu da topluma yansır. Yapıcı, sahip olduğu değerlerin kıymetini bilen insanların olduğu bir toplum asla yok olmaz.

    Gelişmiş kişilikler; sahip olduğu değerleri, öğretileri, bağlılık ve inançlarını maddi çıkarlara (paraya pula ) asla değişmezler. Güçlü toplumlara bu bireysel gelişimin kuvveti yansımıştır. Böyle toplumu meydana getiren insanların, yurt ve yurttaşlık bilincini de hiçbir zaman kaybetmeleri mümkün olamaz. Aynı zamanda birbirilerine olan bağlılıklarını asla yitirmediklerini de görebiliriz. Sizle, okuduğum bir hikayeyi, bu vesileyle paylaşmak istedim…

Yıl 1917...

Bir İngiliz General Irak'ta yardımcıları ile arazide gezinirken bir çobana rastladı. Çevirmen aracılığıyla çobana:

''Eğer sürüdeki köpeğini öldürürse ona yüz sterlin vereceğini söyledi. Doğaldır ki, çoban için köpek çok değerlidir, sürüyü sevk ve idare eder. Kurtlara ve öteki yabani hayvanlara ve art niyetli insanlara karşı onları korur.

Ama teklif edilen para da çok büyüktür. Çoban köpeği yakalayıp, generalin önünde keser.

General bu kez de çobana; "köpeğin derisini yüzersen yüz sterlin daha veririm" dedi. Çoban köpeğin derisini yüzdü.

General çobana; köpeği parçalara bölersen bir yüz sterlin daha veririm, dedi. Çoban onu da yaptı. General parayı verip oradan ayrıldı.

Çoban generalin arkasından seslendi:

"Yüz sterlin daha verirsen köpeği yerim."

General;

"Asla... Ben sizin değer verdikleriniz hakkındaki karakterinizi öğrenmek istedim. Sen para için, yoldaşın, yardımcın ve senin için çok değerli olan köpeğini kestin, yüzdün ve parçaladın. Eğer bir yüz sterlin daha verseydim, yiyecektin de. Benim, ihtiyaç duyduğum ve öğrenmek istediğim bu karakterdi."

Sonra yanındakilere dönerek;

"Bir ülkede bu karakterde insanlar fazla olduğu müddetçe asla korkmayın" dedi. Parayı verir her şeyi yaptırırsınız.

Çoban ve köpek işbirliği içinde idi.

Çoban çıkarı için birlikte görevli olduğu arkadaşını yok etti.

Bir toplumda bu tür kişiler çoksa, o toplumda birlik ve dayanışma kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Çıkarcılar dostlarına her zaman ihanet edebilir.

Para her şeyi çözer!" diyorsa bir insan, "Ben para için her şeyi yaparım!" demek istiyordur. Para her şeyi çözmez, para her kapıyı açmaz. Para sadece para için yaşayanların kapısını açar. Emperyalistler sömürü için her yolu dener. Bağımsızlığımızı değerlerimizi kişiliğimizi kaybetmemek zorundayız.

      Sevgiyle kalın hoşçakalın.

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
BİR KADININ FERYADI!.2018-11-21 07:25:17
KADIN İCADI2018-11-19 10:58:40
KADIN İCADI2018-11-08 14:01:12
KADIN İCADI2018-11-05 14:09:15
 ‹  1  2  ...  11  12  13  14  15  16  17 
Şuan 17 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web