Denizli 16°C
27 Kasım 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

KENDİ KENDİNİZİ MOTİVE EDİN

Spordan geldiniz, hemen bir duş aldınız. Vücudunuz tatlı bir yorgunluk içinde ama kendinizi güçlü, mutlu ve canlı hissediyorsunuz. Spor yapmak için ayaklarınızın ileri ileri gittiğini hissederek huzurlu olacaksınız.

ÖĞLE ARASINDA SPOR KISA OLSUN

Öğlenleri arkadaşlarınızla bir araya gelin ve haftada bir (iki de olabilir) saatinizi tenis, kısa mesafe koşma,  bir egzersize ayırın. Bu hem ‘takım’ ruhunu körükleyecek hem de fit olmanızı sağlayacak. Masa başına döndüğünüzde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. 

AYNI SAATLERDE SPOR YAPIN

Her insanın ritmi farklı. Bazıları sabah çok erken saatlerde spor salonuna koşabilirken bazıları için akşam spor yapmak uykusuzluğa sebep olabilir! Bu yüzden kendi biyoritminize göre, size uygun spor saatini belirlemeli ve egzersizinizi hep bu saatte yapmalısınız. Böylelikle yaptığınız spordan daha çok verim alacaksınız.

 ÖNEMLİ OLAN NİCELİK DEĞİL NİTELİK!

Hızlıca 3 set mekik çekeceğinize, yavaş ama ‘farkında olarak’ 2 set daha basit bir egzersizi yapmanız çok daha etkili olacaktır. Zira zoraki yapılan egzersizlerde ‘bir an önce’ bitirme kaygısıyla sporu ‘angarya’ haline  getirme riski var! Önemli olan her zaman kalitedir unutmayın.

ZAMANINIZI  DEĞERLENDİRİN

Ofisteki kahve molasında şınav çekebilirsiniz. Bu; göğüs kaslarınızı  geliştirecek. Bunun için masadan bir metre uzakta durun. Gergin kollarla masanın kenarına tutunun. Ayaklarınız bitişik, bacaklarınız gergin olsun. Nefes alın ve gövdenizi öne doğru eğin. Kollarınızı 90 derece oluşturacak şekilde bükün. Nefes verirken eski pozisyonunuza dönün.20  kez tekrarlayın.

BAŞKASINI DÜŞÜNÜN KEYİF ALIN

Spor yaparken çok sevdiğiniz veya size iyilik yapmış olan birini düşünün. Çalışmanızı ona ithaf edin. Böyle olumlu düşünmek hem konsantrasyonunuzu hem de tahammül gücünüzü arttırır! Sağlıklı emin kararlılığınızla her daim iyi olursunuz.

MORALİNİZİ BOZMAYIN,KENDİNİZİ ÜZMEYİN 

Eyvah, tartı takıldı! Tartıcı olmayın, İstediğiniz kilo değişikliğini elde edemiyorsanız, Uzmanlar ilk birkaç adım sonrasında kilo kaybının durmasını normal olarak nitelendiriyor. Böyle bir durumda ya egzersiz programını güçlendirin ya da vücudunuza konsantre olun. Uzun vadede başarılı olabileceğinizi unutmayın.Egzersiz+Diyet+Spor Üçgenini kesinlikle uygulayın,faydalı olacaktır. Kesinlikle kararlı olun.

HANGİ  SPORDAN KEYİF ALACAKSINIZ ?

Takım sporları mı yoksa bireysel sporlar mı size uygun? Bunu internet üzerinde bulabileceğiniz testlerle de ölçebilirsiniz. Ama en doğrusu kendinize dürüst olmanız ve hangi spor türünün size uygun olduğuna karar vermeniz.Ona göre düzenli spor yaparak hareket edin.

EKİPMAN İÇİN,KIYAFET,AYAKKABI İÇİN SAĞLIKLI KALİTELİ SEÇİM YAPIN 

Spor yaparken ekipmanın kaliteli olması önemli. Özellikle rahat bir ayakkabı ve rüzgar geçirmeyen, kolay hareket etmeyi sağlayan kıyafetlerle spor keyif haline gelir. Bu yüzden cimrilik etmeyin! Gerekirse indirim zamanlarını takip edin.Ayakkabınız 0.5 numara büyük olsun.

GERÇEKÇİ OLUN, YAŞAMI FARKET

Doğa Sporlarını Tercih edin, koşu yaşam biçiminiz olsun,  Doğa da yürümek içinizden gelsin, Doğa'da bisiklete binin ,grup halinde  sürüş yaparsanız daha da haz keyif alacaksınız. Bunun en büyük sebebi beklentinin yüksek olması! Kısa zamanda çok büyük sonuçların beklenmesi... Oysa gerçekçi olup ‘olabilecek’ hedefler koymak hem moral düzeltir hem de başarıyı getirir.

ISRARCI OLMAYIN... ! KARARLI OLUN...!

Bazen egzersize ara vermek için geçerli nedenleriniz olabilir. Örneğin başınız ağrıyorsa koşmak yerine yoga yapabilirsiniz. Ya da egzersiz saatinizi değiştirebilirsiniz.Yada kısa bisiklet sürüşleri yapabilirsiniz.

‘BEN BUNA DEĞERİM…’ DEĞERSİNİZ...!

Haftada 3 kez koşmak, yüzmek ya da bisiklete binmek pek çok olumlu etkiye sahip. Bunu pek çok araştırma doğruluyor. Kaslar harekete geçiyor, nefes düzene giriyor, kalp güçleniyor. Ayrıca daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak da spor yapmak için iyi bir neden. Biraz reklam anonsu gibi olacak ama siz buna gerçekten değersiniz! Kararlı olun mutlu olacaksınız,kendinizi seveceksiniz.

DEĞİŞİM YAPABİLİRSİNİZ 

Haftalarca hep aynı şeyi yapmanız gerektiğini kim söyledi? Kimi zaman koşabilir, canınız sıkıldığında bisiklete binebilir veya yüzmeye gidebilirsiniz. Sıkıntı duyduğunuz durumlarda egzersizin türünü değiştirmek sizi monotonluktan da kurtaracak! Kısa yürüyüşler yapabilirsiniz,olmadı grup halinde gece koşusu gerçekleştirebilirsiniz.

KULAKLARINIZI TIKAYIN

Kalabalık  sırasında tanıyın veya tanımayın insanların laf atmalarına maruz kalıyor ve doğal olarak rahatsızlık duyuyorsanız kolayı var. Kulağınıza müzik  takın ve etrafın sözlerine aldırış etmeyin!  Çok  kalabalıkta kenara çekilin boş laf kalabalığı yerine en az 20-30 sayfa kitap okuyun,zinde olacaksınız,

KENDİNİZE  EĞİTMEN EDİNEBİLİRSİNİZ

Düzenli spor yaparken ufak tefek hatalar da yapıyor olabilirsiniz. Bunları önlemenin ve egzersizden maksimum fayda sağlamanın yolu kişisel bir spor eğitmeni edinmekten geçiyor. Pek çok spor merkezi, isterseniz bu imkanı sunuyor…! Faydasını göreceksiniz.

 

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web