Denizli 9°C
13 Aralık 2018 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

KEDİ NANKÖR BİR HAYVANMIDIR?

Yaşamım boyunca, bilakis çocukluğumda köy yerinde durduğumdan, hemen hemen her türlü evcil hayvanlarımızın olduğu zamanlar oldu. Ama o zamanlar da onlarla pek ilgilenmez, onların özelliklerinden ve işlevlerinden yararlanırdım. Yaş ilerledikçe ve insanları tanıdıkça hayvanları daha çok sever oldum. Ailemize aldığımız Pamuk isimli kediyi tanıdıktan sonra, hayvanları sevmemde artışın olmasının yanı sıra hayvanlara ve canlılara karşı acıma hissiyatım da ağır basar oldu. Aslında kedi besleyecek olanlara tavsiyem kedi beslemek ve onunla ilgilenmek güzel bir harekettir. Peygamberimiz (asm) de kedileri çok severdi. Bu haftaki köşemde kedi üzerine okuduğum yazıların bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kedilerin iyi bir şifacı ve gözlemci olduğunu biliyor musunuz? Kediler sevimli dostluklarının dışında en önemli görevi üzerimizde biriktirdiğimiz negatif enerjiyi ortadan kaldırmaktadır. Bizler uyurken bu negatif enerjiyi kediler çekerler. Eğer ailede birden fazla kişi varsa, o zaman onlarda aileden topladıkları çok fazla negatif enerjiyi yüklenmesi olur. Bu nedenle çok fazla kilo alırlar ve onlar uyurlarken bizlerden almış oldukları negatif enerjiyi boşaltırlar. Kediler bir sorunumuzun olmadığını bilirlerse o gece sizinle beraber yatmazlar. Eğer tuhaf bir şey olmaktaysa, bunu hissedip yatağınıza atlarlar ve sizi sararlar. Ev ve sizin çevrenize zarar verecek ve o alanda enerji çalacak biri geldiğinde, kişinin negatif titreşimlerini fark ederler. O zaman kediniz size bir kalkan vazifesi görerek saracak, ayaklarınızın dibinde duracaktır. O yabancının size zarar vermesini önleyecektir. Evinize gelen misafire kediniz koşar ve kendisini okşamasını isterse, gelen kişinin emin ve güvenilir olduğu bilinebilir. Kediniz çok uyursa, evinizin enerjisi ağırlaşmıştır.

Doğa ile yaşayan kedilerin insanlara daha iyi bir şifa verebildikleri bir gerçektir. Kendilerini doğa da temizleyip, topraklayıp daha sonra geriye enerji yüklü gelme şansları vardır. Bu yüzden onların toprakta dolaşmaya çok ihtiyaçları vardır.

Bir kedinin yaşadığı evde belli bir hastalığa yakalanması, genelde evdeki bir dengesizliğe dikkat çeker. Kedilerin hastalıkları, yaşadıkları evde yaşayan insanların enerjileri hakkında önemli bilgiler verirler. Ayrıca bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kediler yüksek tansiyon hastalarına iyi gelmekte ve kan basıncını azaltmaktadır.

Kediler memnun ve mutlu olduklarında mırıldanırlar fakat doğum yaparken, hasta olduğunda, yavrusunu emzirirken yaralandığında ve stresli olduklarında da mırıldanırlar. Bilim adamları bunun sebebinin ne olduğunu emin değiller fakat bazı tahminler yürütülmektedir.

Kediler nefes alıp verirken düzenli olarak 25 ve 150 Hertz arasında sesler çıkartırlar. Araştırmalara göre bu sesler kemik yoğunluğunu artırıyor ve iyileşmeyi hızlandırıyor. Kediler uyku ve dinlenme gibi uzun süreli aralarda enerjilerini topladıkları için, mırıldanarak enerjiyi harcamadan kaslarını dinlendirebilir ve kemiklerini güçlendirebilirler.

Dolayısıyla kediler kendilerini iyileştirmek ve iletişim kurmak için mırıldanırlar.

2009 da yapılan bir araştırmada istediklerini elde etmek için bebeklerin ağlamasını taklit ederek yaptıkları ortaya çıkmıştır. İnsanların bu sesi duymazdan gelmesi olası değildir. İstediğini yaptırmanın kediler için bir başka yolu yürürken sahiplerinin bacaklarının aralarında dolaşmaktır. Aslında kedilerin doğasında bu yoktur, insan davranışlarından ve hareketlerinden öğrenirler. Bunu yaptım şimdi de bana yemek verecekler diye düşünürler. Dolanma hareketi heyecan olarak başlar, yemek yemek üzerineyim diye düşünür.

Sizce kediler hakikaten nankör müdür?

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
ŞİİR EKTİM YOLLARINA2018-12-08 06:01:10
ÜŞÜ2018-12-01 07:53:02
BİR AVUÇ HAYAL 2018-11-24 05:54:11
İZMİRİN İNCİSİ2018-11-03 12:50:31
DİL FIRÇASI2018-10-27 05:49:03
AŞK YÜREĞE DOKUNUNCA2018-09-29 06:52:50
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 10 sayfa var.
Bu kategoride 93 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web