Denizli 32°C
18 Eylül 2019 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

KARŞINIZDAKİ KİŞİLERİ ZORLAMAYIN

*Karşınızdaki kişilerle konuşurken önce nazik olmalısınız ve sohbet ederken veya bir şey anlatırken çok uzun uzun konuları abartarak yaymayın.Gereksiz detayları  siz uzattıkça,  karşınızdaki kişinin sıkıntıdan bayıldığını fark edersiniz, bu yüzden konuları kısa ve net   anlatmayı seçmeniz anlaşılabilmeniz için yeterli olacaktır

* Arkadaşınız ya da yakınınız yorgun olabilir veya canı sıkılmış olduğunu görürsek eğer,                    nedenini sorduğunuzda anlatmak istemiyorsa ‘neyin var?’ diye ısrarcı olmanız karşınızdaki             bireyi bunaltır. Yardımcı olmaktan ziyade onu fazlasıyla ısrarınız ile sıkmış bunaltmış olursunuz.

*Eve gelen misafirleriniz, hatta çocuklarınıza bile, bir yemeği (ikramı )istemiyor ve size hayır   diyorlarsa lütfen ısrarcı olmayın. Tabaklarına bol kepçe doldurup onları yemek yemeğe         zorlamayın.Kilo vermeye çalışan kişilere bol kalorili keki  ve tatlıları yemeleri için‘’hadi canım, bir kereden bir şey olmaz’’ diyerek ısrar edenlerden olmayın.Karşınızdaki kişinin hem diyetine mani olursunuz                hem de  ona istemediği bir şeyi zorla yaptırmış olursunuz bu tip ısrarlardan kaçının ve sıkıcı olmayın.

* Bazen bir toplumda kilo vermeye çalışan bir arkadaşınıza ısrarla her seferinde ‘’ay sen kilo mu aldın?’ diyerek onu üzmeyin. Nazik olun ve söylenmemesi gereken şeyleri kişilerin yüzlerine         şamar gibi vurmayın.

* Toplumda bir şey bilmiyorsanız susun ve dinleyici olmayı tercih edin. Her şeyin en iyisini siz biliyormuş gibi havalanıp dikkat çekmek adına saçmalamayı bırakın.Bildiğiniz konularda konuşun.

* Arkadaşlarınız bir konu anlatırken onun konuşmasını bölmeyin. Bu bir küstah davranıştır.               Sizin konuşma haklarınız olduğu kadar karşınızdaki kişilerinde söz haklarının olduğunu sakın unutmayın                                                                                                                                                                  * Kişilerin ne yaptığını nerelere gittiğini,evlerine kimlerin girip çıktıklarını takip etmeyin.                       Bu sizi hem meraklı hem de sevimsiz bir komşu yapar bilesiniz.                                                                        Kendi yaşamınız ile ilgilenin.Her zaman karşınızdaki kişilere saygılı olun.Sevilen ve aranan kişi olun. 

 

 

 

 

 

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÖZDENETİM2019-09-18 06:29:58
ANNE VE BABA OLMAK 2019-08-29 06:15:59
HAYAT AKIŞI2019-08-26 06:52:29
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 73 adet içerik var.

Benzer Haberler
Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web