Denizli 27°C
27 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Nejdet Enis Koç

Kapitalizm Çağı

Space X firmasının Crew Dragon’s second demonstrasation (Demo-2) görevi Falcon 9 roketi bugün Türkiye Saatiyle 22:22’de Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecek. Bu görevin başarılı olması halinde içinde bulunduğumuz çağ ve bu çağın gereksinimleri baştan aşağıya değişecek.

Uzay, Soğuk Savaş’tan bu yana Amerika Birleşik Devletleri ve onların, kendilerine rakip gördüğü devletler arasında güç savaşları yaşanan bir yer. Soviyet Soyalist Cumhuriyetler Birliği, uzay konusunda Amerika Birleşik Devletleri’nden bir adım önde olsa dahi bile, Amerika Ay görevi ile tüm dünyaya uzayda da hakim güç olduğunu gösterdi. SSCB’nin dağılmasının ardından; Asya Kıtası’nın yükselen yıldızı Çin, 2003 Shenzou-5 uçuşuyla uzaya insan gönderen üçüncü devlet oldu.

Space X’in, denemesini özel kılan tek şey ise, ilk defa bir şirket tarafından tasarlanan ve yapılan bir roket ile iki astronot, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Çarşamba günü gönderilmesi planlanan ve hava şartları nedeniyle iptal edilen; bu görevin başarılı olması halinde, yıllar sonra Kapitalizm Çağı’nın başlangıcı olarak nitelendirilip tarih kitaplarında yerini alacak. Space X’den sonra Boeing, Amazon kendi uzay görevlerini oluşturup tamamlamak için sırada bekliyor. Bu ülkelerin toplam sermaye ve piyasa değerleri ile birçok ülkenin servetinden bile daha fazla. Kendi görevlerini saklı olarak tutan birçok firma da var. On yıl içerisinde uzay, bizler için hem turistik bir gezi alanı, hem sonsuz elementi içerisinde barından bir maden, hem de bitmeyen bir enerji kaynağı olacak. Serbest piyasanın olumlu etkisi ile bu yolculuk ve yeni keşifler, güvenli, ucuz, hızlı olacak. Devletlerin yeryüzü ve gökyüzündeki hakimiyetleri, bir asır içerisinde şirketlere devrolacak.

İnovatif düşünce yapısı, Çarşamba günü fırlatılmayı takip eden birçok insanın gözlerine sokuldu. Kennedy Hava Üssü’ndeki 39 Numaralı Fırlatma Rampası’nın karizmasından tutunda, özel kahraman filmlerine kostüm tasarlayan terzilerin ellerinden çıkmış koruma giysilerine kadar bir çok yenilik de insanlara gösterildi. Yer ekibi ve astronotları rampaya götüren araç da Tesla’nın karizmatik bir şekilde falcon gibi kapıları açılan, elektrikli arabaydı.

Bu, Cesur Yeni Dünya; her açıdan insanlığın gelişmesi ve medeniyetin yeniden şekillendirilmesi, batıl ve geçen asra ait düşünce kalıpları ve normların terk edilmesi için, tüm insanlığa bir armağan.

Nejdet Enis Koç diğer köşe yazıları
TOPRAK ANA2019-01-30 14:49:47
AĞLAMA GÜZEL KIZ2019-01-28 09:45:30
TOPRAK ANA2019-01-03 09:40:04
GENÇ DENİZLİ2018-12-19 08:32:12
KADIN GİDERSE2018-12-05 08:21:14
BÜYÜKADA’DAN NOTLAR 2018-09-03 09:41:52
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 13 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web