Denizli 30°C
26 Nisan 2018 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Denizli Cerrahi Hastanesi ÖZEL

KALP PİLİ NEDİR VE HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?

Geçici kalp pili nedir? 

Geçici kalp pilleri bazı acil durumlarda anormal kalp ritminin belli bir süre içerisinde normale dönmesi bekleniyorsa takılırlar. Ayrıca kalıcı kalp pili yerleştirilinceye kadar yeterli kalp hızını sağlamak için de kullanılır. Geçici kalp pili uygulaması ilaca bağlı kalbin yavaş çalışması, kalp krizleri, böbrek rahatsızlıkları, açık kalp cerrahisi sonrası ve bazı taşikardi tiplerinde gerekebilmektedir. Geçici kalp pillerinde jeneratör oldukça büyüktür ve vücut dışındadır, kalp ile bağlantıları kablolar aracılığıyla olur. Hastanın ritmi düzeldikten sonra veya olayın kalıcı olduğu düşünülüyorsa kalıcı kalp pili takıldıktan sonra çıkarılırlar.

Kalıcı kalp pili takılması işlemi nasıl yapılır, büyük bir ameliyatmıdır?

Kalıcı kalp pilleri teknik ve anatomik olarak bir zorunluluk olmaması halinde genellikle sol veya sağ üst göğüs bölgesine derinin altında bir cep oluşturularak yerleştirilirler. Hastanın sağ veya sol eli kullanmasına bağlı olarak yer tercihi yapılır örneğin sağ kolunu baskın olarak kullanan hastalarda sol taraf tercih edilir. Ancak bazı kalp pillerinde teknik olarak pilin uygun bir şekilde çalışabilmesi için sol taraf özellikle tercih edilmektedir. İşlem genelde lokal anestezi altında üst göğüs bölgesinden kalbe giden büyük toplar damarların içinden elektrot denilen ince tellerin gönderilerek kalbin kulakçık ya da karıncıklarından birine veya her ikisine yerleştirilmesi ve ardından bunların göğüs cildi altına yerleştirilen bir jeneratöre bağlanması şeklinde yapılır. Kalp pillerindeki elektrot sayısı 1 ile 3 arasında değişmektedir ve işlem süresi bu sayıya bağlı olarak genelde 30-120 dakika arasında sürmektedir. Pil takıldıktan sonra her şeyin olumlu olması ve herhangi bir komplikasyonun olmaması halinde hastanede yatış süresi ortalama 1 gündür. 

Kalıcı kalp pili takılması işlemi ile ilişkili istenmeyen olaylar nelerdir, işlem çok riskli midir?

Kalıcı kalp pili takılması işlemi ağır sayılmayacak küçük ölçekli bir cerrahi işlemdir yinede tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi işlem sırasında ve sonrasında bazı komplikasyon dediğimiz istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu işlemlerdeki komplikasyon riski oldukça düşüktür ve çoğu kez hayati önem taşımazlar. Bu komplikasyonların başlıcaları toplardamar yerine iğnenin atar damara girmesine bağlı kanamalar, elektrotların yerleştirilmesi sırasında oluşabilecek ritim bozuklukları, toplar damara giriş esnasında akciğer zarının veya dokusunun zedelenmesine bağlı akut solunum problemleri ve işlemden sonra yara yerinin ve pil parçalarının mikrop kapması olarak özetlenebilir. Uzun dönemde ise nadiren elektrot tellerin uygulandığı toplar damarlardaki tıkanmaya bağlı olarak pil takılan taraftaki kol ve göğüs duvarında ve hatta yüzde şişmeler görülebilir. Yine nadiren kalp pili takıldıktan bir süre sonra pil jeneratörü veya kablolar kendiliğinden cilt dışına çıkabilir. Bu durumda kalıcı kalp pili cebinin yeniden açılarak onarımı gerekebilmektedir. Uygulamadan sonra 24 saat yatak istirahatı yapılması, pil takılan taraftaki kol hareketlerinin geçici bir süreliğine asgariye indirilmesi ve 6-10 gün sonra dikişlerin alınması gerekmektedir. Kalıcı kalp pili yerleştirildikten sonra vucudda görsel ve estetik olarak önemli bir değişiklik olmayacaktır. Kalıcı kalp pillerinin ömrü ortalama 5-7 yıldır, pil ömrü tükendiğinde yaklaşık 30 dk süren bir işlemle bu kez pilin sadece jeneratörü değiştirilecek ve teknik olarak herhangi bir sorun yoksa tellere dokunulmayacaktır.

Kalıcı kalp pili olan hastaların dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?

-Kalıcı kalp pili takılan her hastaya pil firması tarafından özel bir kart verilir. Kimlik bilgileri ve kalıcı kalp pili bilgilerinin yazılı olduğu bu kartı hastaların devamlı yanında taşıması gereklidir.

-Kalıcı kalp pillerinin gerek hekim ve gerekse teknik personelin belirleyeceği zaman dilimi içerisinde ortalama 3-6 ayda bir kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

-Kalp pili yerleştirilen bölge kızarıklık, akıntı ve yabancı cisim gözükmesi gibi durumlarda hemen ilgili hekime başvurulmalıdır.

-Her ne kadar teknolojik gelişmeler sayesinde kalıcı kalp pillerinin diğer elektronik aletlerden olumsuz yönde etkilenmesi minimuma indirgenmiş olsada güçlü elektromanyetik alanlar elektromagnetik etkileşime neden olarak kalp pilinin fonksiyonlarını geçici olarak bozabilirler. Bu yüzden özellikle Manyetik Rezonans görüntüleme (MRI) cihazları, ayrıca hava alanındaki ve bazı binaların girişlerindeki dedektörlerin olduğu alanlarda kalıcı kalp pilinin olduğu belirtilerek (pil kartı gösterilerek) bu alanlardan geçilmemesi gerekmektedir.

-Kalıcı kalp pili olan bireylerin enerji santralleri ve radyo-televizyon yayın kulelerinde çalışmaları ve zaman geçirmeleri önerilmemektedir. Ayrıca bu bireylerin elektrikli ark kaynağı, sanayi mıknatısları vs gibi güçlü elektromanyetik etkisi olan cihazları kullanmamaları gerekmektedir.

-Birtakım ameliyatlar ve girişimlerde kullanılan aletler kalıcı kalp pillerini etkileyebilir. Ancak girişimi yapacak ve sizi takip eden hekim girişimin önemine göre bazı tedbirler alarak bu girişimlerin yapılmasına izin verebilir. Bunlar;  elektrokoter, radyofrekans ablasyonu, diatermi, radyasyon tedavisi, harici defibrilasyon, lipotropsi, trans-kutan elektrikli sinir stimülasyonu ve digital sinyaller kullanan bazı işitme cihazları.

-Radyografi ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) cihazları kalıcı kalp pilini etkilemez ancak bu işlemlere girerken teknisyenlere kalıcı kalp pilinin olduğunu belirtmek uygun olacaktır.

-Gerek ev telefonları gerekse cep telefonları kalıcı kalp pili olan hastalarda genel olarak tehlike yaratmazlar. Ancak tedbir amacıyla telefon ahizesinin kalp pilinin olduğu taraf değilde diğer taraftaki kulağa tutulması ve kalp pilinden en az 15 cm uzakta olması önerilmektedir.

- Elektrikli ev aletleri kalıcı kalp pilinin 15-20 cm uzağında tutularak kullanılabilirler. Ancak bütün bu aletlerin iyi topraklanmış bir prize takılması ve elektrik kaçakları için kontrol edilmesi gereklidir.                                                                                

Doç.Dr.Yusuf I. ALİHANOĞLU

ÖZEL DENİZLİ CERRAHİ HASTANESİ

Denizli Cerrahi Hastanesi ÖZEL diğer köşe yazıları
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 17 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web