Denizli 26°C
28 Ekim 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

KADINLARIMIZ

Nisa 32 suresinde ‘’Allah’ın her birinize verdiği farklı üstünlükler yüzünden birbirinizi çekememezlik etmeyin. Birbirinizle tartışmayın, birbirinizi rencide etmeyin’’ der.

   Erkeğin üstün olduğu taraflar mutlaka vardır. Ama kadınlarımızın da üstün olduğu taraflar var. Eşitlik kavramının bununla bir ilgisi yok. EŞİTLİK: Herkesin varlık yapısındaki  değerleri  insanlığın hizmetine sunmak üzere, aynı imkanlardan  yararlanmasıdır. Bizim kitabımız Kuran’ı Kerim, kadınlarla erkek arasında hiçbir ayrım yapmıyor. Ne cins, ne renk, ne bölge, ne mezhep. İnsan insan olarak sonsuzluğun tohumunu kendi içinde taşıyor ve bu haliyle saygındır, âmâ kadındır ama erkektir, âmâ oradandır, âmâ buradandır.

 

   Kadınlarımızın devlet başkanlığı da dahil, ordu komutanlığı da dahil, seçilme hakkı ve tüm kamu görevlerinde koltuğa oturma hakkı vardır. Biz buna kısaca: Kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkı diyoruz. Tahsil hakkının kadınların elinden alınması kurana ters düşme ve insana da bir zulümdür. Yükselmek adına cahil bir kadın kitlesi yaratılmasından ziyade, vatanına faydalı bireylerin her meslekte olmaları eğitimin önemi kadar insanlığa da fayda sağlayacaktır. Kadın doktorlarımız, öğretmenlerimiz ve hukukçularımızın olması bizleri ileri seviyelere taşır.                                                                                 

    Biliyorsunuz ki çocuğun ilk öğretmeni de Annedir, yani kadınlarımızdır. Çocuklarınızı dünyaya  getiren, bakan, büyüten, bu üstün vasfı  alan kadınlarımıza hoşgörülü davranılması, bizlerin insanlık görevidir. Oysa toplumumuzda kadın halen ikinci sınıf vatandaşmış gibi davranılıyor, eziliyor, ayrıca şiddete maruz kalıyor hatta acımasızca öldürülüyor. Bu durumların son bulması için acilen artırıcı cezaların öne çekilmesi şarttır. Bu konunun duyarsız kalınması suçların artmasına, toplumsal zararlı davranışların hızla yayılmasına neden olacaktır. Devlet büyüklerimiz kadınlarla yapılan işkenceler ve cezalar adı altında ağırlaştırılmış cezaları yasallaştırmaları için geç kalmamalarını kalben diliyorum.  Düşünün daha kaç kadın canından olacak, kaç çocuk yetim büyüyecek, ailesiz yaşam sürdürmek ne kadar acı bir olaydır değil mi? Lütfen bunlar göz önünde bulundurmalarını istiyorum. Vahşet olaylarını, kınamaya ve kadına şiddet uygulayan canileri, lanetlemeye yönelik gündem de yapılan tüm açıklamaları ben doğru buluyorum. Bu önlem için bir çağrı sesidir.

 

      Yetkililerin “kadına şiddet” olaylarını azaltmak ve engellemek için, acil eylem planlarını bu doğrultuda hazırlaması ve çalışmaların hızlandırılmasının gerektiğini bir daha tekrarlıyorum. kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik uzun vadeli çalışmalara ve şiddete maruz bırakılan kadın ve çocukların hayatlarını iyileştirmeye yönelik genel ve uzman destek hizmetlerine aktarılan finansal kaynakların payı önemli ölçüde acilen arttırılmalıdır. Şiddet gören kadınlarımız uzun vade de koruma altına alınması şarttır. Cinsel istismarı konusunda yapılacak düzenlemeler ile erken evlilikler engellenmeli, evlilik yaşı her koşulda reşit olma yaşı ile aynı olmalıdır. Çocuk evliliklerine mahkeme kararıyla verilen izinler ivedilikle iptal edilmelidir.

     Kadınlarımıza güzel göz ile bakınız, onlar sizi, doğuran büyüten, topluma kazandıran varlıklardır. Onları hırpalamak yerine, sahip çıkın. Mutlu bir aile içinde çocuk da, sevgi varsa büyür, Sevgi ile büyüyen aile de çocuklarınız özgüveni yüksek sağlam bireyler olur. Çürük beyinler, sevgisiz büyüyen bu ortamdaki çocuklar, şiddet görenler büyüdükleri zaman, işte bu ailelerinden daha önce  gördüklerini uygular. Okul eğitimleri, arkadaş ortamları onların gelişiminde önemli rol oynayan bir pencere kapısı olacaktır.

   Toplumdaki maddi manevi parasal etkinliklerde aileye yansıyor. Geçim derdine düşmeyen ailelerin oluşması için devletimizin de bu maaş artışlarını aşağıya değil yukarı çekmelidir. Sağlıklı aile,sağlıklı toplum için el ele verme zamanımız geç kalınıyor. Sağlıklı toplum da yaşamak istiyoruz.

       Sevgiyle kalın, şiddetten uzak kalın ve mutlu kalın.

    

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ZORLUKLAR 2020-10-26 12:31:54
KİŞİLİK2020-10-16 11:08:57
KIŞ KAPIYA DAYANDI2020-10-15 14:36:42
ARI İLE SİNEK FARKI2020-09-24 07:52:11
HAYATIN KANUNU 2020-09-17 11:21:25
YAŞLILIK (2)2020-08-26 11:09:01
YAŞLILIK2020-08-25 11:44:51
 1  2  3  4  5  6  7  ...  16  17  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 17 sayfa var.
Bu kategoride 170 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web