Denizli 20°C
21 Mart 2019 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Yelda Durdu

KADIN İCADI

Yaptıkları İcatlarla Tarihe Yön Vermiş dahi kadınlarımız.Genelde evede hatta işyerinde bile hanımların kullandığı bulaşık makinesi.İşte onu icat eden  dahi kadın;

  Josephine Cochrane (1839 - 1913)

Bulaşık Makinesi

Cochrane, bulaşıkları yıkayan mekanik bir makine üretme düşüncesiyle yola çıktı. Planı, tabakları tıpkı bugünkü makinelerde olduğu gibi parmaklıklı bir rafa koymak ve basınçlı suyun gücünü kullanarak bulaşıkları temizlemekti. Cochrane hayalini kurduğu icadı 1886 yılında geliştirdi ve otellere satmaya başladı. Böylece bugün kullandığımız bulaşık makinelerinin de prototipini geliştirmiş oldu.

Maria Beasley (1847 - 1904?)

Cankurtaran Tahtası

Beasley bir girişimcinin hayatını yaşadı. Bu gönderiye odaklanmak onun yaşam sallarındaki çalışması. “Ateşe dayanıklı, kompakt, güvenli ve kolay bir şekilde piyasaya sürülen” daha iyi bir yaşam salması yaratmak istedi. 1880'de yeni bir tasarım icat etti.

1870'lerde tipik bir cankurtaran, neredeyse bir tahta tahtasıydı. Onları terkedilmiş bir adadan kaçmaya çalışırken, çizgi film karakterleri gördüğünüz bambu ya da palmiye ağacı sallarını düşünün. 

Evet, bu 1800'lerin sonlarında yaşam gücü yaratıcılığıydı. Maria bunu değiştirmeye karar verdi. Hayatı boyunca onu çevreleyen koruyucu korkuluklar ve dikdörtgen metal yüzdürmeler, oyuk boru şamandıraları ile standart raftw'ın tersi ve güvenlik korkuluğu olmazdı. Bir cankurtaranın stilini yeniden icat ederek, Maria, güvenlik rayları ile bile kolay kullanım ve depoLama için katlanabilir ve açılabilirdi.

1884 yılında New Orleans'taki Cotton Centennial Expo'daki icatlarını sergilediler. Bunların arasında 1882'de patentli yaşam salgısının geliştirilmiş versiyonu da vardı. Maria 1878-1898 yılları arasında 15 patenti vardı ve oldukça fazla para kazandı. Yaptığı bazı icatlar ya da geliştirilmiş icatlar ayak ısıtıcıları, bir buhar jeneratörü, trenler için anti-raydan arındırma cihazı ve ahşap bir varil yapım makinesiydi. Bu icat, şarap üretimi ve gıda muhafazası için birçok kişi tarafından satın alındı ​​ve Maria'ya bir servet kazandı - yılda 20.000; Günündeki çoğu kadın günde 3 dolar yaptı.

 

Yelda Durdu diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 24 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web