Denizli 17°C
03 Aralık 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

İZMİR EFSANESİ BOYOZ

Yorucu bir günün ardından, güzel bir uykuya dalıp, sabah şiir şehir İzmir’de uyanmak… Mis gibi deniz kokusu, martı sesleri içinde güzel bir güne güzel bir kahvaltı ile başlamak. Sabah kahvaltısı benim için her zaman çok önemli olmuştur. Keyifli bir kahvaltı ile güne başlamayı seviyorum. Bu kahvaltıyı bazen ailem ile bazen de dostlar eşliğinde yapıyorum. İzmir ve kahvaltı denilince ilk akla gelen boyoz ve yumurta ikilisi   olur tabi. Sıcacık üstünde dumanı tüten demli bir çay, olmazsa olmaz üçlü birlikteliğidir benim için. Yalnızca İzmir’e has, İzmir ile özdeşleşmiş olan boyoz bir İzmir kültürüdür. Başka şehirlerde bulmak imkânsız gibi bir şey. İzmir’de hayat çoğu zaman sıcacık, puf puf kokusu her yeri kaplayan boyozla başlar. Bazen bir arkadaş gurubuyla soluğu mis gibi kokan bir kafede alırsınız soluğu. Bazen işe giderken aracını durdurup boyoz yumurta alırlar, bazen servislerini durdurup alırlar boyozlarını. Özellikle iş dünyasının yoğun olduğu, Konak, Çankaya, Basmane, Alsancak civarında tüm iskele ve duraklar boyoz satıcıları ile doludur. Tabi ortağı haşlanmış yumurta ile birlikte. Çünkü boyozun olmazsa olmazı yumurtadır. Yanında da demli, sıcacık dumanı üstünde bir çay ile değmeyin keyfimize.

İzmir boyozu, buğday unu, su ve tuz ile hazırlanan, hamura yuvarlak göbekli şekil verildikten sonra pişirilen bir hamur işidir. Puf puf kabaran ve tel tel ayrılan boyoz ağızda kolay dağılır. Ne çok sert ne de çok yumuşak olur.

Yüzyıllardır İzmir ve çevresinde tüketilen boyoz 1492’de Türkiye’ye yerleşen Sefaradlar tarafından İspanya’dan gelirken yanlarında getirdikleri, Anadolu ve özellikle İzmir mutfağına katılmış, İzmir damak tadı ile özdeşleşmiş mayasız bir hamur işidir. Boyoz, İspanyolca yazılışıyla bollos ‘küçük somun’ anlamına gelen bollo sözcüğünün çoğuludur. Boyoz hala İspanya ve ilişkili ülkelerde çok meşhur bir yiyecektir.

Boyozun akademik bilgileri ne olursa olsun boyoz İzmir ve Ege kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır. İster sabah ister akşama doğru havaya yayılan enfes boyoz kokusu İzmirlilere açlıklarını hatırlatır. Fırından çıkan sıcak boyoz kokusunun dumanı, sıcak demli çay ve İzmir’in deniz kokusu adeta dans edercesine birbirini tamamlıyor. İzmir’e geldiğinizde, denize karşı herhangi bir yerde sıcacık boyoz, iş birlikçileri haşlanmış yumurta ve dumanı üstünde tüten demli bir çay üçlüsünün muhteşem lezzetini tatmadan dönmeyin. Bu büyük bir kayıp olur güzel insanlar.

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın…

 

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 74 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web