Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mesut Akdağ

İyiliğin Gerçek Masalı

İyiliğin Gerçek Masalı

Mehmet, babasına bir şey sormak için odaya girdi. Odaya girdiğinde babası televizyon seyrediyordu. Babası, televizyondaki dizi filmini kendisinden geçmiş gibi izliyordu. Bu sebeple Mehmet'in odaya girdiğini fark etmedi. Mehmet bir iki defa babasına seslendi. Babası diziyi seyretmeye o kadar dalmıştı ki Mehmet'in sesini duymadı. Bunun üzerine Mehmet babasının yanına oturarak babası ile birlikte diziyi seyretmeye başladı. 

Mehmet'in babası televizyonun karşısına geçmiş dizinin heyecanına kendini öyle kaptırmış ki Mehmet'in yanına oturmasını fark etmedi bile. Bu dizi, en çok izlenen mafya dizisinden başka bir şey değildi. Bu dizide şiddet kol geziyordu. İnsanlar, sıradan ve normal bir şeymiş gibi öldürülüyordu. Bu dizide adam öldürmek büyük bir yiğitlik, İnsanı öldürmeyip acımak, merhamet etmek ise korkaklık ve zavallılık olarak gösteriliyordu.  Yine bu dizide, kötüler hep kazanıyor, güzel, rahat, lüks bir hayatları oluyordu. Her istediklerini alabiliyor, yapabiliyorlardı. Sanki dünya onların, her türlü istediklerini yapabilme hakkına sahiptiler. Dürüst ve ahlak sahiplerinin ise hiçbir hakları yok gibi daima eziliyorlar, zulüm görüyorlardı.  Mehmet, babasının yanında diziyi biraz seyrettikten sonra, O da kendinden geçercesine  diziye daldı. Mehmet diziyi seyrettikçe kötü karakterli mafya babalarına hayranlığı büsbütün artıyordu. O küçücük hayal dünyasında ve zihninde mafya babalarını kendinde özdeşleştiriyor, onların yaptıklarını ve kötülüklerini, içinde yaşıyordu. Artık onun gözünde dünya kötülerin, mafya babalarının elinde, kötüler daima kazanır, en iyi şartlarda yaşar olarak görünüyordu. Bu görüş, giderek şekillendi ve kafasına kötüler daima kazanır düşüncesi yerleşti.  Bunun neticesinde babasına "baba ben de mafya babası olacağım" dedi.  Babası bir anda irkildi. Neye uğradığını bilemedi. Mehmet'in yanına geldiğini yeni fark etti. Mehmet'in "Ben de mafya babası olacağım" demesine çok şaşırdı sonra da kızdı. Sert bir şekilde "Olmaz, olamaz mafya babası olamazsın"  "Neden, mafya babası olamam baba? "Çünkü mafya babası çok kötüdür. insanlığı ve güzel ahlakı yoktur. Hiç bir zaman iyilikleri olmaz. İnsanlar onları sevmez, nefret eder. En önemlisi de sonları hep kötü olur. Ya feci şekilde ölürler ya da hapse girerler."  "Ama bu dizideki mafya babaları dediğin gibi değil ki baba."  "Nasıl yani?" "Herkes onları seviyor, gittikleri yerlerde insanlar onlara çok itibar ediyor. Saygı gösteriyorlar."  "Korkularından ediyorlar." "Yani?"  "Yanisi şu; insanlar korkularından sever ya da saygılarından sever. Korkularından dolayı olan sevgileri geçicidir. Korktuğu kişinin gücü bitince sevgi biter. Sevgi bittiği gibi en büyük düşmanı olur. Saygıdan olan sevgi ise devamlıdır. O asla bitmez. Sevdiği kişi ne olursa olsun tüm makam ve mevkiini yitirse de sevgi bitmez." "İnsanlar neden onlardan korkarlar ki baba? Onları öldürebilirler, karşı gelebilirler veya onlar gibi olabilirler. 

"Başta dedim ya oğlum mafya babası olmak çok kötüdür. Onun için kimse onlar gibi olmak istemez. Mafya babasının kendisine zarar vermemesi için seviyor gözükürler, istediği zaman da eline para verirler. Onun kötülüğünden uzak dururlar." "Mafya babası olmak çok kötü diyorsun ama baba, en güzel şekilde, mutlu ve mesut yaşayan onlar. Paraları var, en lüks arabalar, evler onların. Hiç dertleri yok. Nasıl kötü oluyorlar anlamadım." Mehmet'in babası biraz gülümsedi ve Mehmet’in başını okşadı.  "Bu dizide öyle mutlu ve güçlü görünüyorlar. Fakat gerçek hayatta öyle değiller. Bizden daha mutsuz ve endişeliler. Onların sonu ya feci bir ölüm ya da hapishane. Hiç kimseye güvenemiyorlar. En yakın dostu, onlara ihanet edip ya öldürüyor veya ihbar edip hapse attırıyor."

"Ama bu nasıl olur? O kadar para, mülk, güç ve eğlence içinde nasıl bizden daha mutsuz olurlar?" "Dedim ya evlat sonlarını çok iyi bildikleri için korkuyorlar. Kötülüğün hiçbir zaman devamlı olamayacağını ve bir gün bu yaptıklarının karşılığını göreceklerini bildikleri için hep endişe ve korku i içinde yaşarlar. En güvendiklerinden ihanete uğrayacaklarını düşündüklerinden en yakınlarından hep şüphe duyarak yaşarlar. Bu da onlar için büyük bir azaptır." " Fakat, dizide hep kazanan, onlar oluyor baba? Mehmet'in babası yine biraz gülümser gibi eder ve sevgi dolu bir bakışla şöyle dedi. "Bu film yani dizinin gerçek hayatla bir ilgisi yok yavrucuğum. Diziyi bir çok insanın seyretmesi için böyle mafya babalarını güçlü, para, mal mülk içinde gösteriyorlar. Gerçek hayatta olsa idiler şimdiye çoktan ölmüşlerdi." dedi.  Mehmet, "Madem mafya kötü, bu dizi de iyi değil, sen neden seyrediyorsun baba?  Mehmet'in babası, bu soru karşısına bir an duraksadı, bir şey söyleyemedi. Bir kaç dakika sustuktan sonra toparlandı." Evet, mafyalar ve bu dizi kötü seyredilmemesi gerekiyor. DEVAM EDECEK…

Mesut Akdağ diğer köşe yazıları
ERDEMLİLİK2020-11-27 10:10:01
HAMD ŞÜKÜR 2020-11-26 11:17:12
ÖĞRETMEN DEMEK2020-11-24 11:13:45
CAMİDE HUZUR2020-11-09 12:10:01
EN GÜVENLİ SIĞINAK2020-11-03 10:17:50
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 9 sayfa var.
Bu kategoride 86 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web