Denizli 15°C
26 Ocak 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

İSYANI BIRAK VE ŞÜKRET

Şükür, her nimetin yüce yaradan Allah’tan geldiğini bilip dil ile de ona hamd etmektir. Gelen her nimeti Allah’tan bilip şükretmek biz insanların yapması gereken bir davranıştır.Öyle dönemlerimiz olur ki,hiçbir şeyden memnun olmayız nedense.Sürekli olarak her şeyden şikayet eden bir toplum olmaya başladık .Hayatın içinde memnun olmadığımız her şeye isyan ediyoruz.Tatilde bir gün ailen ile bir yerlere gideceksindir bir bakarsın hava yağmurlu,şimşeklerçakıyor.Yüzün asılır isyan edersin, havanın o anki durumuna.Önüne gelen yemek ikramını beğenmezsin isyanedersin.Çok basit konulara bile kızar niye olduk,isyan eder olduk?  Mutsuz bir tablo içine hemen kendimizi atıveriyoruz.

Karamsar tablomuz içinde yaşamaya alıştığımız içindir belki de ,şükretmeyi unutur olduk.Aslında ne güzel bir terapidir sana rızkı sunan yaradana şükür etmek.Hayat bize istediğimizi sunmuyor sunduğu zamanda bize uymuyor .Ya zaman geçtir ya da mekanlar tutmamıştır.Belkide insanlar bize uymamıştır ya da istediğimiz gibi gelişmiyordur düşündüklerimiz der hep kurcalar dururuz bahane çok ya isyan etmeye .Fakat böyle isyankar olarak hiçbir yere varamayız.Şükür etmeyi bilmediğimiz sürece yakınan bir insan olarak yaşamaya devam eder hayatımızı kendi kendimize karartır dururuz.

Son zamanlarını dört yıl kadar kendisine baktığım büyük annem doksan iki yaşlarındaydı.Bu kadar uzun yaşamasının sırrını bana az yemek ,sigara ve alkolden uzak kalmak,kendini  üzmemek, hatta yormamak,spor ,yoğurt,peynir,yumurta ve hayata sevgi ile bakmak çok şükretmek ile yaşamım geçti derdi..Onun bu yaşlarda böyle sıhhatli,dinç ve neşeli olması  birazda yaşam sevincine bağlıydı.Diyordu ki; ‘’Ben yaradanımın bana sunduğu her günü,erkenden yatağımdan kalkarak ve halime şükrederek camdan bakmak için perdemi aralar,gözlerimi kapatır bir derin nefes alır dışarıdaki havaya bakarım.Ogün hava ister yağmurlu olsun ,ister şimşekler çaksın,isterse güneş ısıtsın ,bize gülümseyen  sıcaklığı ile,ya da lapa lapa kar yağsa da Rabbime gülümseyerek ‘’İşte benim havam, ne kadar güzel bir gün bize lütfettin ‘’derim.

 Biz kendi kendimizi  isyanlar ile sıkıyor içimizi daraltıyoruz.Daraltılan içimizde kendimizi boğmuş gibi hissetmiyor muyuz.?Açın evinizin o güzel perdelerini,Hatta camı bile açın çekin içinize dünyanın havasını ki ciğerleriniz bayram etsin.Yaz ayında iseniz kuşların seslerine de kulak verin.Güneşe sizde gülümseyin.Ağaçların çiçeklerine uzansın gözleriniz.Karanlığınızı  içinizden atın ve sağlıklı olduğunuz için,aç kalmadığınız için başınızı sokacak bir yuvanız,çoluk çocuklarınız olduğu için şükür edin..Bırakın hava da yağmur olsun, sen perdelerini yinede aç yeni doğan güne.Dışarıda dans eden yağmurun sesine kulak ver uzat ellerini damlalar düşsün avuç içlerine .O yağmurlar kim bir kaç ağaca can suyu olacağını düşün.Bizlere güzel meyveler sunacağını düşün .O gökten bize yağmuru yağdırana şükret. Görmez misiniz? ağaçların dalları gökyüzüne uzar yaradana şükür eder.Su içen kuşları hiç  izlemez misiniz?her yudum içtiğinde gagasını göklere kaldırır ve yaradana şükür eder.Yolda yürürken bir çoban kadın gördüm elinde tesbih vardı yanına öylesine yaklaştım selam verdim .Zikir çekiyordu Yaradana şükür ediyordu. Aklıma gelen tek şey; koskoca dünya ağacı ile,hayvanı ile çobanı ile şükür de ise biz niye isyandayız? Niye hep isyandayız?.Şükür etmeyi eksik etmeyelim ki  Rabbimin bize sunduklarını  hatırlayalım aldığımız nefesi bile ona borçluyuz .Bize lütfettiği bu hayatı ona hamd ederek yaşayalım. Sözlerimi bir ayet ile bitirmek istiyorum Allahüteâlâ, şükredene bol bol nimet verir. (Fâtır 30) Çoğu bilmez, azı şükreder Allahüteâlâ, insanlara bol nimet vermiştir; fakat insanların çoğu şükretmez. (Bekara 243, Yunus 60, Neml 73, Mümin 61) Rızkımız ve şükrümüz bol olsun isyanımız hiç olmasın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
KOMŞULUK 2020-01-22 12:20:35
Kendi düşüncelerimiz2020-01-20 05:49:59
Arkadaş sevgisi2020-01-16 07:15:27
Sevgi ifade edebilmektir2020-01-13 11:42:09
Şükür edebilme2020-01-06 06:39:49
ŞÜKÜR EDEBİLME2020-01-04 08:56:17
AŞK BAŞKADIR2020-01-03 08:29:21
 1  2  3  4  5  6  7  ...  11  12  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 12 sayfa var.
Bu kategoride 116 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web