Denizli 38°C
14 Temmuz 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

İŞSİZLİK VAR MI YOK MU?

İşsizlik her daim kanayan bir yara Türkiye’de. İşsizliğin getirdiği başka bir sorun daha var. İşsizlik var mı yok mu sorunu. Bir kesime sorsak işsizlik yok, iş çok, insanlar özellikle de gençler iş beğenmiyor.

Oysaki işsizlikten intihar eden insanların sayısı bile oldukça fazla. Son günlerde daha da arttı üstelik. İşsizlikten intihar edecek duruma gelmiş bir insanın iş beğenmemesinin pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Hele ki evli ve çocuğu olan insanların iş beğenmeme şansı yok. Sonuçta bir ev geçindirmek zorunda bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi var.

Farklı bir açıdan bakarsak da o çok olarak bahsedilen işlerin nasıl olduğu. Bu işler beğenilecek işler mi beğenmeyi geçelim insanların katlanabileceği türden mi acaba önemli olan bu. Çoğu değil ne yazık ki. Çalışma saatleri çok fazla, verilen ücret az. Bazı iş yerlerinde belli bir görev tanımı dahi yok. Çalışana her iş yaptırılmak isteniyor. Bazı yerlerde mesai yaptırılıyor ancak mesai ücreti verilmiyor. Elemanın hastayken dahi çalışmasını bekleyen işverenler bile var. Hatta asgari ücretin artmasıyla asgari ücret altı maaş teklif eden işverenler dahi var. Şartlara bakıldığında bunların kanunlara da uygun olmadığını görüyoruz. Ayrıca sırf patron olduğu için elemanlarının özel hayatına müdahale etmeyi kendinde hak görenleri de çok gördüm. Durum buyken iş çok, iş beğenilmiyor sözünün çok acımasızca olduğunu düşünüyorum. Belki dört dörtlük bir iş beklemek lükse kaçıyor ama en azından hak ettiği ücreti almak istemek, işe giriş çıkış saatlerinin düzenli olmasını istemek (yoğun çalışma dönemlerinde illa ki fedakarlık olur o ayrı) her çalışanın hakkı.

Bir de şu var ki insanlardan okuduğu ya da uzmanlaştığı alanın dışında bir işte çalışmasını beklemek de mantıklı değil bana göre. Ama bu Türkiye’de çok fazla maalesef. Birçok kişi okuduğu bölüm dışında bir işte çalışıyor. Sevdiği işi yapan ise çok çok az çünkü sevdiği bölümü okuyan insan sayısı zaten çok az. Bu başka bir konu tabi.

Sözün kısası iş beğenmeyen insanlar yok mu elbette var. Çok iyi işlere çok iyi patronlara denk gelip beğenmeyen, daha fazlasını bekleyen ya da özel sektörde çalışmam mutlaka memur olmalıyım düşüncesiyle işsiz olan insanlar da var. Ancak yadsınamayacak bir işsizlik gerçeği de var.

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
İçimizdeki Irkçı2020-06-08 07:49:47
İnce'den İnceden2020-06-01 07:21:06
DEĞİŞEN YÜZLER2020-05-18 11:44:31
Anneler Günü2020-05-12 06:42:26
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 37 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web