Denizli 24°C
31 Mayıs 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İsmet  ARSLAN

İNSAN İSTERSE NELER YAPABİLİR?

İster günümüzde, ister geçmişte olsun, inanan ve isteyen insan her şeyi başarma gücüne sahiptir. Peki başarılı kişilerin yaşam öykülerine baktığımızda neler görürüz? Hedefe olan inanç ve azim bu noktaların başında gelir. Hayatta başarıyı yakalamak için tam olarak ne istediğimize karar vermeli ve bu doğrultuda plan yapmalıyız.

Dünyaca ünlü, tarihin altın sayfalarında yer alan bir insanın hayat öyküsüne bakarak yola çıkalım. (7) yaşındayken babasını kaybetti ve yetim kaldı. (8) yaşındayken okulundan alındı ve köyde yaşadı. (10) yaşında yüzü kanlar içinde kalacak şekilde, yeni okulundaki hocasından dayak yedi. (17) yaşında hayalindeki okulun istediği bölümü için gerekli not ortalamasını tutturamadı. (24) yaşında tutuklandı, günlerce sorguya çekildi ve iki ay tek başına bir hücrede hapis yattı. (25) yaşında sürgüne gönderildi. (27) yaşında doğduğu şehrin merkezinde rakibi törenlerle karşılanırken o kalabalık arasında yalnız başına olanları izliyordu. (30) yaşında kendisi başka şehirleri düşman elinden kurtarmaya çalışırken, doğduğu şehir düşmanların eline geçti. (37) yaşında böbrek hastalığından VİYANA’da (2) ay hasta ve yalnız halde yattı. (38) yaşında savunma bakanlığı tarafından görevden alındı, atıldı. Kendisi için tutuklama kararı çıkarıldı. En yakın (5) arkadaşından (3)ü onun kongre temsil heyetine üye olmaması için oy kullandılar. (39) yaşında idam cezasına çarptırıldı. Sonra nemi? Oldu (42) yaşında T.C. Cumhurbaşkanı oldu.

Değerli okurlar: Okuduğunuz bu öykü efsaneleri dünya lideri Mustafa Kemal ATATÜRK’E aittir. Başarınızın önündeki engel ne?

 • Paranız-mı yok?
 • Atatürk’ünde yoktu. Sağlığınız-mı bozuk?
 • Atatürk’ünde bozuktu!

Çevrenizde çekemeyenler-mi var?

 • Atatürk’ünde vardı!

Bazı yakın arkadaşlarınız sizi arkadan-mı vurdu?

 • Atatürk’ünde başına geldi.

Aileniz çok zengin değil-miydi?

 • Atatürk’ünde değildi.

Geçmişte bazı denemelerinizde başarısız-mı oldunuz?

 • Atatürk’ünde olmuştu.

Hakkınızda idam cezası fermanı çıktığı için-mi başarılı olamıyorsunuz?

 • Atatürk’ünde başına geldi.

Kişisel sorunlar, büyük başarıların önünde engel değildir.

Mustafa Kemal ATATÜRK kişisel olarak kurtuluş savaşı ile Ülkeyi kurtarma savaşını, Türkiye halkı ile birlikte görmüştür. Bilinen bir deyişle ONA: << Para yok dediler.>>

 • O’da bulunur dedi.

<< Düşmanı çok dediler.>>

 • O yenilir dedi. Ve sonra tüm dedikleri oldu.

            Gençliği hitabesinde << Vazifeye atılmak içinde bulunduğumuz şartların imkân ve şerayetini düşünmeyeceksin.>>dediğini sanırım daha iyi anladınız? Değil-mi!

Mustafa Kemal ATATÜRK; başlangıçta tek kişiydi. Herşey bir insanla başladı. Herşey bir insanın beyninde başladı. Sonra diğer insanların katılımı ile büyüdü.

            Gördünüz-mü? Değerli okurlar: İlk defa <<Herşey seninle başlar.>> Kitapta yazdığı gibi…  Bu öykü ATA’nın başarı serüvenini ele alış biçimiyle o kadar çok beğenildi ki, (çaresizsen, çare sensin) sloganıyla internette en çok iletilen yazılardan biri oldu.

            Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öyküsü tüm insanlara ilham vericiydi.

 • Kimdi bu insanlar? Neydi ortak yönleri?

            Başlangıçta büyük hayalleri, ama küçük hayatları vardı. Kendilerine güvenenlerden başka başlangıç sermayeleri yoktu.

            Olmaz görüneni oldurmaya çalıştılar.

 • İnsan isterse gerçekten, isterse istediğini yapar dediler!

Bu öykü’ye baktığımızda şunu görüyoruz.

 • Çevrelerine o yaptı başardı. Bende yapabilirim coşkusunu verdiler.
 • Onlar << çaresizsen, çare sensin>> felsefesine inanıyorlardı.
 • Herşey benimle başlar, benimle biter dediler yaptılar.

            Değerli okurlar: İnsan isterse, çok şeyi değiştirebilir. İnsan istemezse, hiçbirşey olmaz.

            İstemek kadar, istememek üzerine neden kafa yorduk? İnsan isterse, azmin elinden bir şey kurtulmaz. Diyen insanlar neden istediklerinin peşinde tutku’yla koşmuyorlar? İsteklerinizin iktidarsızlığının altında ne vardı?

 • Bir işte başarılı olmak isteriz, başarılı olmak için neler yapmamız gerektiğini biliriz. Bunları niçin yapmamız gerektiğini’de biliriz. İstersek nasıl yapabileceğimizi’de biliriz. Yaparsak neler kazanacağımızı’da biliriz.

            Değerli okurlar; üzerinde ölü toprağı serpilmiş gibi yorgun ve yılgın bir halde yaşayan insanların iki özelliği vardır. Düşündüğünü yapmamak, yaptığı üzerinde düşünmemek.

                  Değerli okurlar: Herşey insanla başlar felsefesini hiçbir zaman unutmayalım. Bu dünyada başarılı olmak istiyorsak mutlaka azimli olmayı bilmeyi ve çok çalışkan bir insan olmayı unutmayalım.

İsmet ARSLAN diğer köşe yazıları
 1  2  3  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 3 sayfa var.
Bu kategoride 29 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web