Denizli 31°C
20 Eylül 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mesut Akdağ

İnsan Bilmecesi

İnsan Bilmecesi

Tarifi imkansız mükemmellikte, eşsiz, paha biçilmez cihazlarla, organlarla donanmış, üstün meziyetlerle bezenmiş, dünyayla kusursuz uyumu, tüm aleme aklı ile hükümranlığı, geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanlarını hisleriyle, umutlarıyla, hayalleriyle ve aklı ile bir ana sığdırıp yaşaması, hayata gözünü aşmasından itibaren kendini ilimle ve öğrenmesiyle yenilemesi ve ilerlemesi, her zaman öğrenmeye açık olması itibariyle, yeni yeni keşifler yapması, var olduğu andan itibaren hem bedenen hem aklen hem de ilmen büyümesi, varlık alemine gelmeden önce tüm varlıklar kendisi için yani kendisine hizmet etmek için ve hayatında lazım olacak tüm ihtiyaçlarının karşılanacak şeklinde yaratılması ve öyle dizayn edilmesi, kainatın merkezine yerleştirilip bir çekirdek hükmünde alem ile iç içe olup her şeyin onun ekseni etrafında, emrine amade, pervane olduğu muhteşem üstü ve varlıkların en yücesi olma şerefine nail olan bir varlık.

Böylesine muazzez vasıflarla donanmış varlık acaba hangi varlıktır? Tabi ki konuşan, dinleyen, anlayan, yazan, çizen ve öğrenen tek varlık olma özelliğine sahip varlık İNSAN'dır.

İnsan tüm varlıkların en mükemmeli ve en üstünüdür. Fakat bu üstünlük, öyle şıp diye insanın eline verilmiyor. Nasıl bir şeyi elde etmek için didinip çalışıyorsak, ne kadar çok çalışırsak o kadar kazanımlarımız olur ve bir o oranda da değerli şeylerin sahibi oluruz(makam mevki, mücevher).

Toprağın altındaki altını çıkartıp, madene dönüştürdükten sonra işleyerek takı (yüzük, küpe, kolye) haline getirdiğimiz zaman altın, altın değerini kazanır. Eğer toprağın altından çıkarmazsak ne bir değeri olur ne de bizim işimize yarar. Her gün üzerinden geçer gideriz.

Her varlık yaratılış amacına göre hareket eder ve çalışırsa bir işe yarar ve değerini, hayatını muhafaza eder. Süt vermek için yaratılmış koyun ve inek süt verdiği müddetçe çiftlikte kalır ve karnını doyurur. Sütten kesilince doğru mezbahaneye. Çünkü onun hiçbir artısı eksisi kalmamıştır.

Peki her varlığın en mükemmeli ve en üstünü yaratılan insan, bu makamını ve değerini korumak ve kazanmak için ne yapması lazım???

Bu soruya Tin suresiyle yanıt verelim.

1- İncire ve zeytine andolsun,

2- Sina dağına,

3- Ve şu emin beldeye (güvenilir şehre).

4- Doğrusu, Biz insanı en güzel bir biçimde yarattık.

5- Sonra aşağıların aşağısına çevirdik.

6-Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar başka; onlar için kesintisi olmayan bir ecir vardır.

7- Öyleyse bundan sonra, hangi şey sana dini yalanlatabilir?

8- Allah hükmedenlerin hakimi değil midir?

Belki bu sure bizlere bir şeyler anlatabilir.

Mesut Akdağ diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 6 sayfa var.
Bu kategoride 58 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web