Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

İMTİHAN

İMTİHAN

Hepimizin hayatında vardır pişmanlıklar, hepimizin hayatında vardır sorguya kendimizi çektiğimiz anlar. Sevgiler, sevdalar, yaşanmışlıklar, yaşanacaklar.

İmtihan Denizlili yazar Süleyman Sert’in Denizli ve çevresinde geçen bir kurgu romanı.

Romanın kahramanı öğretmen Yusuf ile Meryem’in kavuşulmayan aşkı İmtihan da detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Beş yıl bir süre birbirini seven iki âşık, beş yıl sonra Meryem’in ayrılması ve başka biriyle nişanlanıp evlenmesi Yusuf’u çok üzmüş. Bunu bir imtihan olarak gören Yusuf, ayrılıktan sonra bunalımlara girmiş ve intihara teşebbüs ettiği bir dönemeçten dönerek, Allaha ve ona kulluk yolunda çabalamasını konu alan bir roman.

İmtihan, Denizli Boy Yayınlarından Nisan 2016 tarihinde çıkarak okuyucularıyla buluşmuş akıcı ve bölgesel anlatımlı 170 sayfadan oluşan bir roman.

Romanın son sayfalarında aşka dair güzel sözleri bulmak mümkün. Kitabın arka kapaktaki tanıtım yazısında yazar “ Hazan mevsimi şimdi her yanım, bütün yapraklarım yerle yeksan, bir tek yaprağım kalmış umuda tutunmaya. Şimdi sensizlik bir fırtına olurda dökerse son yaprağımı da o zaman hangi baharı bekler artık ömrüm?

Kanadı kırık dallarım umuda çalar mı bir daha? Sen aşk sıcağı havada terletirken yüreğimi bir soğuk ki şimdi sorma sensizlik. Hasretten imzalı bir kitabı okurken gözlerimden düşen damlayı say şimdi sayabilirsen.

Bir çay bardağına bırakılan dudak payı kadar da yok be mahur bestem içimde huzur. Sen söyle hadi gözyaşım kurakken hangi yüreklere aşk olayım?”

Kitabın ilk sayfalarında yazar, bu kitabın yayınlanma aşamasında desteğini esirgemeyen ailesine ve arkadaşlarına, meslektaşlarına, ayrıca kapak tasarımında imzası olan Yusuf Burak Demirel’e teşekkür ederek başlamıştır.

Kitabın önsözünde yazar aşkı tarifle şöyle anlatmıştır. “Gönül toprağını sulayan bir barandır aşk. Elleriniz titrer, yüreğiniz kıpır kıpır olur sevgi duygusuna kapıldığınızda çocuklaşırsınız, hangi yaşta olursanız olun. Adını anmak bile bir gülümsemeye yeter çoğu kez. En derinine kadar yaşarsınız hissini, tınısını duyarsınız yüreğinizde ama gel de anlat deseler sığmaz sözcüklere (…)

Ruhu okşayan bir merhamettir aşk, aynı zamanda kıyamadığınız oluverir daha dün tanıdığınız biri, hayatınızın tam ortasında buluverir kendini. İçinizi acıtan bir söz duysanız da sabrınız sonsuzdur ona. İşte tam burada imtihan sırrı devreye girer. Allah’ın sizi bu ayrılıkla imtihan ettiğini hissettiğiniz an sığınacak limanınızı buldunuz demektir.

Hakkın limanına demirlerseniz umuttan yana tüm gemilerinizi. Bilirsiniz ki o sizi boş yere imtihan etmez. Ancak sabır gösterip O’na sığınmakla geçebilirsiniz bu imtihanı.” Diyerek önsözünde kitabı özetlemiş olmaktadır.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 189 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web