Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları

İMANIMIZIN ROTASI

İMANIMIZIN ROTASI

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla İmanımızın kaptanı mıyız? Sen, ben bu gün hepimiz bir kaptanız. Hem de en güzel şekilde donatılmış tüm hizmetler sunulmuş, hiçbir eksiği olmayan bir kaptanız. Bizlere kaptanlık görevi verilirken, rotamız, hedefimiz, yükümüz, düşmanlarımıza karşı tüm silahlarımız verilmiştir.

Bize düşen görev hayat okyanusunda, bize verilen gemimizi fırtınalar batırmadan, dalgalar yutmadan, Allah 'ü Teala'nın bize bildirip emrettiği şekilde hedefe götürüp Yüce Yaradana teslim etmektir. Rabbimiz istese bir anda tüm gemileri istediği gibi hedefe getirebilir. Fakat bize verilen bu yolculuğun bir sebebi var. Bu sebep ayeti kerimede şöyle bildirilmiştir.

Ben, cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım. (Zariyat Suresi, 56) Demek ki, bu yolculuğu O'nu tanımamız, O'na itaat etmemiz teslim olmamız ve en önemlisi Kulluk görevimizi yerine getirmemiz için vermiş.Bu hayat okyanusundaki yolculuğumuz bir imtihandır. Gemisini O'nun bildirip emrettiği gibi hedefe götürüp teslim edenler bu imtihanı kazananlar olacaktır. Andolsun, Biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi, 155) İnsanlar, (sadece) "İman ettik" diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? (Ankebut Suresi, 2) Andolsun, Biz sizden mücahid olanlarla sabredenleri bilinceye (belli edip ortaya çıkarıncaya) kadar, deneyeceğiz ve haberlerinizi sınayacağız (açıklayacağız). (Muhammed Suresi, 31)

HEDEFE GİDECEK BİR GEMİ Kİ; KAPTANI: Sen PAROLAMIZ: Bu Benim dosdoğru olan yolumdur. Şu halde ona uyun. Sizi O'nun yolundan ayıracak (başka) yollara uymayın. Bununla size tavsiye etti, umulur ki korkup-sakınırsınız. (En'** Suresi, 153) YÜKÜ: Salih amellerin,ibadetlerin,teslimiyetin,Allah rızası için yaptığın tüm amellerin,inaçların ROTAMIZ De ki: "Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, dirimim ve ölümüm alemlerin Rabbi olan Allah'ındır." (En'** Suresi, 162)

HEDEFİMİZ:Allah ü Tealanın bizlere ayetlerle bildirdiği islam hayatını yaşayıp, O'nun emir ve yasaklarına uymak. Rabbimizin rızasını kazanmak. Müttakiler sınıfına katılabilmek. Fitne kalmayıncaya ve dinin hepsi Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın. Şayet vazgeçecek olurlarsa, şüphesiz Allah, yaptıklarını görendir. (Enfal Suresi, 39) Ve yakîn sana gelinceye kadar Rabbine ibadet et. (Hicr Suresi, 99)

SİLAHIMIZ: Allah'ü Tealanın ayetlerle koymuş olduğu ve Peygamber Efendimizin gösterdiği ölçüler. Emirler yasaklar. En büyük silahımız Ayetlerimiz, Allah Kelamı.

FIRTINA;DALGALAR: Nefsimiz, çevremiz, benliğimiz, dünya, kafirler, münafıklar,yanlış limanlar,şeytan. LİMANLAR: Tevhid-Şirk limanları Hayat limanlarla doludur, insanlar her limandan nasibini alır şirk günah limanına uğrayan buralardan gemisine bu yükleri alır iman limanına kucak açan ahiret yükünü alır tercih bizim istediğimiz limana yanaşabiliriz.

diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  14  15  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 15 sayfa var.
Bu kategoride 147 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web