Denizli 20°C
27 Mayıs 2020 - Çarşamba
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Fatih Gündüz

İki Nohut Ekip Sattım Diye Bu Ülkenin Ayarlarıyla Oynama Komünist Başkan

İki Nohut Ekip Sattım Diye Bu Ülkenin Ayarlarıyla Oynama Komünist Başkan

Tunceli Belediye Meclisi, Türkiye Komünist Partisi’nden aday olarak seçilen ve “Komünist Başkan” olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu başkanlığında yapılan olağan ve olağanüstü toplantılarda kararlar aldı. Meclis toplantısında, belediye hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı “Tunceli” ibaresinin kentin kültürü, tarihi ve inanç biçimini temsil etmediği gerekçesiyle değiştirilerek yerine “Dersim” ibaresinin yazılması oy çokluğu ile kabul edildi. Meclis toplantısında işlemlerin Türkçe’nin yanı sıra Zazaca ve Kürtçe olarak da yürütülmesi de oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Neymiş efendim ; Tunceli ibaresi kentin kültürünü, tarihi ve inanç biçimini temsil etmiyormuş. Şimdi yazsam uzun, uzun yazarım lakin kısaca şunu söyleyeyim tv’lerde iki nohut ekip, dikip, sattın diye millete şirin görünerek aklının perde arkasındaki asıl amacını uygulamaya geçiren ve bundan çekinmeyen lakin bu milletin bu konularda Ne kadar hassas olduğunu unutan zavallı, Bu milletin ayarları ile oynama sakın

Bu milletin damarına sakın basma...

Biz bu coğrafyada Türk’ü , Kürdü , lazı , Çerkez’i kardeşçe yaşamayı seven birlikte üzülen, birlikte ağlayan ve her türlü zorluğa karşı birlikte mücadele eden insanlarız...

İpe sapa gelmez bahaneler ile yok Tunceli bilmem neyi temsil etmiyormuş gibi palavralarla bu aziz milletin ayarları ile sakın oynama.

Aklı selim olan senin yaptığını yapmaz ki aklını zaten kimlere kiraya verdiğin bellidir.

O kadar sorunun içinde bir de sen gündemi meşgul etme. Dersim adı 1935 yılında “ Tunceli “ olarak değişmiştir. Ayrıca tunç gibi sağlam insanların yeri anlamına da gelmektedir. Dersim Osmanlı döneminde sadece Tunceli değil bölgeye verilen bir isimdir ve 19. Yüz yılın ortalarında sancak olup hozattan idare edilmiştir. Cumhuriyet ile birlikte ise “ Tunceli “ olmuştur.

Cumhuriyetin verdiği tunç gibi sağlam ismini taşıyan Tunceli ismi seni niye bu kadar rahatsız etmiştir...?

Nohut ek, Fasulye dik ne yaparsan yap ama bu

Fatih Gündüz diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 156 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web