Denizli 16°C
25 Şubat 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

İÇİMİZDEKİ KURT

                                                             İÇİMİZDEKİ KURT

  Kızılderili büyükbaba,torununa dünyadaki şiddeti,zalimliği ve bunların nasıl ortaya çıktığını anlatıyor. Kalbimde kavga eden iki kurt var sanki diyor.Kurtlardan biri çok kinci ve öfkeci.Diğer kurt ise anlayışlı ve şefkatli.Genç adam büyükbabasına ,kalbindeki kavgayı hangi kurdun kazanacağını soruyor,büyük baba şöyle cevaplıyor .’’Kazanan,beslemeyi seçeceğim olacak yavrum.’’

  İşte bizim mücadelemiz ,ruhsal  uygulamamızın ve dünyanın yaşadığı  mücadele ile,bizim bu doğru kurdu beslemek için kendimizi hemen şimdi,nasıl eğitebiliriz? Olmalı.Neyin faydalı  olduğunu veya nelerin  incittiğini,saldırganlığı neyin hızla artırdığını ve iyi kalpliliğimizin üzerindeki bu örtüyü neyin kaldıracağını anlamak için doğuştan gelen zekamıza nasıl başvurabiliriz?

  Dünya üzerinde küresel ekonomi kargaşa içindeyken ve gezegen çevresel risk altındayken,çıkan savaşlar ve çekilen acılar gittikçe artarken,her birimizin kendi yaşamamımızda bir adım atmasının, ve işlerin gidişatını değiştirmek için birşeyler yapmanınvaktidir.Doğru kurdu beslemeye yönelik ufacık bir hareket bile bize yardım edecektir.Bugün hepimiz her zamankinden daha çok bu işin içindeyiz.Burada her kim olursa olsun,güzelliği gerçekleştirmek için kendimize ve dünyaya bir söz vermesi gerekiyor.Eski hınçları geride bırakmaya,bizi rahatsız eden insanlardan ,durumlardan ve duygulardan kaçmamaya korkularımıza,darkafalılıklarımıza,taşyürekliliklerimize,tereddütlerimize yapışmamaya söz vermeliyiz.Özümüzdeiyiliğe,Aile,dost,arkadaş,halk ,müdürler,yöneticiler olarak tüm insanların özlerindeki iyiliğin ,güvenin artık bir an önce başlaması lazımdır.Akıllıca seçimler yapmanın vaktidir. Tüm bunları birlikte gerçekleştirme zamanı geldi ve geçiyor.

Toplum olarak ahlaklı,güvenilen kişiler olmalıyız.Gündelik olayları yaşarken herkes kendini eğitebilir.Hoşlanmadığımız,anlaşamadığımız,kişi veya ( aile ferdi,işyerindeki kişiler de olabilir bunlar) öfkelenerek ,tartışmalarla  büyük miktarda enerji kaybediyoruz.Dargınlıklara ve ben merkezciliğine, bu kadar aşina olmayıp,şefkatli ve merhametli olma yoluna gitmek daha mantıklı olmaz mı?

Kızgınlık,bencillik,ezmek,horlamak,zor durumlara getirmek ise  bunlara ne kadar aşina olursak olalım,bunlar bizim esas olması gereken doğamız değildir.Eğer istersek her birimiz bu kötü tavırları kırma yeteneğine sahibiz . Vicdanımızın  sesiniziduymayı deneyin. Şefkatli olmanın nasıl bir güzel olduğunu,sevmeyi denediğimiz de bunun bize getireceği rahatlığı düşün.

      Saldırgan olunduğunda,hakaretler sarf edildiğinde,haklaryendiğinde,iftiralar atıldığında sizin iç dünyanızda bile huzur kalmayacaktır.Bir gün inanın vicdanınızın sesi  sizleri elbet  rahatsız edecektir.

  Çoğumuz dünyanın gidişatından  derin endişeler duyuyoruz.İnsanlar bir şeylerin değişmesini ,tüm canlıların (Bunların içine  şiddet uygulanan hayvanlar,çocuklar,kadınlar da dahil) acısız,rahat bir yaşam sürmesini içtenlikle istiyoruz.Buna nasıl son vereceğimizi düşünme zamanımız artık gelmiş olmalı değil mi?  İçinde bulunduğumuz zaman ,şiddeti sonlandırma ,birleşme ve yararlı işleri hep birlikte yapma zamanıdır.Hepimizin refahı  ve yeryüzündeki kurtuluşumuz için çareler bulmak,hepimizin tek yolu ve sorumluluğudur.

  Hayatı sürdürme sürecinde ilk adım önce, kendimize karşı dürüst olmakla mümkündür.Birçoğumuz olumsuz yanlarımızı güçlendirip haklı olduğumuz konusunda ısrar etmede öyle başarılı bir hale geldik ki,işte o kızgın kurt keskinleştikçe ,diğer içimizdeki kurt da yalvaran gözlerle orada duruyor.Böyle bir var oluşla kalmaya mahkum değiliz.Dargınlık veya güçlü bir duygu hissettiğimizde,kontrolden çıkmaya başladığımızın farkına varıp,hemen o anda saldırganlığı  veya sakinliği seçeriz.İşte her şey bizim hangi kurdu beslemeyi tercih ettiğimize bağlı..

 İçimizdeki anlayışlı ve şefkatli  kurda yönelmemiz ile iyilik kazansın diliyorum.Sevgiyle yaşayın..

 

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
İNANMAK 2020-02-24 09:40:47
GENÇLERİMİZ 2020-02-16 11:04:26
EĞİTİM2020-02-14 11:24:28
Başarmak 2020-02-07 10:32:09
Gazilerimiz 2020-01-31 10:58:08
Tepki göstermek 2020-01-28 09:49:30
 1  2  3  4  5  6  7  ...  12  13  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 13 sayfa var.
Bu kategoride 127 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web