Denizli 15°C
26 Ocak 2020 - Pazar
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mehmet  Akdağoğlu

HOBİ BAHÇELERİ

Bugünlerde sık sık hobi bahçesine gidiyoruz. Bilindiği gibi ekim dikim zamanı. İnsanlar harıl harıl fide dikiyorlar. Domates, biber, patlıcan ve fasulye revaçta. Herkesin becerisine göre bahçeler güzelden daha güzele doğru sıralanıyor. Bizim bahçe bu yıl ilk defa işlenmeye başlandığı için pek de çok güzeller arasına giremiyor elbette.

            Merkezefendi belediyesinin dört yıl önce hizmete sunduğu hobi bahçeleri Şirinköy Cam Fabrikası altında yer alıyor. Yaklaşık yüz küçük bahçeden oluşuyor. İlk başladığı yıldan beri aynı kişiler tarafından kiralanan bahçeler de var, bu yıl ilk defa kiralayanlar da.  Bazı şıpsevdiler bir yıl kiralayıp ertesi yıl vazgeçiyor olmalı ki bazı bahçeler yeni kişiler tarafından kiralanıyor. İşte biz de bu yıl kiralayanlardanız.

            Bir başka hava, bir başka güzel ortam var hobi bahçelerinde. İnsanlar birbirine saygılı davranma yarışındalar adeta. Kimse kimseyi rahatsız etmiyor. Gübresini, fidesini, çapasını, bel küreğini, hortumunu paylaşabiliyor bahçe komşusuyla. Bir bakmışsın komşular arasında sohbetler koyulaşmış. Tazece dalından koparılan çilekler alınıp veriliyor. Çaylar ikram ediliyor. Diyeceğim çok samimi bir diyalog kurulmuş burada.

            Şehir içinde böyle bir yerin olması emekliler için ne kadar da güzel bir şey. Bayram yerinden, çınardan 30 numaralı belediye otobüsüne binip tek biletle ulaşmak mümkün. Zaten bahçıvan eşyalarını koyabileceğiniz odanız olduğu için elinizde de hiç eşya taşımanıza gerek yok. Sabahtan gelip kahvaltısı burada yapanlar, ikindi üzeri gelip iftarını burada açanlar…

            Çok hoşgörülü insanlar var burada. Kimse kimsenin orucuna namazına, yemesine içmesine karışmıyor. Kimse kimseden izinsiz bahçesinden bir ot bile koparmıyor. Sadece alkol yok. Zirai ilaç kullanmak yok.

            Kahve köşelerinde ya da esnafların yanında pinekleyen emekliler için büyük bir şans bu hobi bahçeleri. Hem yeni dostlar arkadaşlar ediyor, hem de daha işe yara bir şeyler başarabildiğini görüp mutlu oluyorlar. Şu anda en iyi ürün çilekler. Onu baklalar ve bezelyeler takip ediyor bahçelerde. Ama çok yakında organik biber ve domatesler başlayacak. Artık bir küçük tüpün ve bir tane tavan da varsa mis gibi domates ve biberlerle melemen yap yap ye.Elbette yumurtayı da unutmayacaksın. Çünkü burada tavuk beslemek yok.

            Keşke bu tür bahçelerin sayısı daha da artırılsa da mutlu insanların sayısı biraz daha artsa şehrimizde. Bu sayede öğrencilerin şikayet ettiği 65 yaş üzeri büyüklerimiz de daha az çarşıya iner, daha az belediye otobüsüne binerler belki.

            Çevremizdeki bahçelerde çalışan kişilerin yüz ifadelerini bir görseniz koşmaca Merkezefendi Belediyesi'ne koşmaca gider, boş hobi bahçeniz var mı? Diye sorardınız kesinlikle.

            Son olarak bu bahçenin oluşturulmasına emek veren herkese teşekkür ederken diğer belediyelerden de yeni hobi bahçeleri beklediğimizi de söyleyelim. Daha çok hobi bahçesi demek daha çok mutlu insan demek. Sosyal tesisleri, çocuk oyun alanlarıyla sizi bekliyor hobi bahçeleri.

 

 

 

Mehmet Akdağoğlu diğer köşe yazıları
SABRETMEK2019-05-14 12:13:13
ANILARLA RAMAZAN2019-05-07 09:31:27
KÖYLÜ - ŞEHİRLİ2019-04-29 14:11:03
23 NİSANLAR2019-04-23 10:47:10
TARIM MEVSİMİ2019-04-02 12:46:09
OKUMAK ÜZERİNE2019-03-26 09:54:44
EVLİLİKLENME MEVSİMİ2019-03-19 09:58:14
 1  2  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 2 sayfa var.
Bu kategoride 16 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web