Denizli 24°C
20 Ekim 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

HİLAL TÜRKİLERİ VE ÇAMLIK ÇOCUK KULÜBÜ

Okullar açılsın mı açılmasın mı? Tartışmalarının yaşandığı şu günlerde eğitime açık olan ve faaliyetini sürdüren Çamlık Çocuk Kulübünün çalışmalarını ve öğrencilere katkılarının ne derecede olduğunu anlamak için Öğretmen Hilal Türkileri ile yaptığım bu röportajımı siz değerli okurlarımla da paylaşmak istedim.

    

TAT- Hilal Türkileri kimdir?

 

TÜRKİLERİ-1990 Denizli doğumluyum. Ticaret meslek lisesi, ardından Turizm ve otel işletmeciliği; son olarak da Afyon Kocatepe üniversitesinde “Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatı” okudum.

     Lise yıllarında tiyatroya katıldım. Oyuncuğa da öğretmenliğe de ilgim vardı. Şu an ikisini de yapıyorum. Bir sosyal sorumluluk projesi olan ve sadece sosyal platformda yayınlanan suça karışan çocukları ve uyuşturucuyla mücadeleyi konu olan “Karanlık Sokaklar: Mücadele” dizisinde bir polis memurunu canlandırıyorum. Suçun eğitimle son bulacağına inandığım için “Çamlık Çocuk Kulübü”nde öğretmenliği sürdürmekteyim.

 

TAT -Çamlık Çocuk Kulübü neler yapar?

 

TÜRKİLERİ-Çamlık Çocuk Kulübü çocuklara eğitim ve öğretim faaliyetlerini bir arada sunarak onları hem akademik yönden hem de sosyal iletişim ve sosyal beceriler yönünden donanımlı bir şekilde geliştirmeyi hedefler.

 

TAT- Çamlık Çocuk Kulübünün öğrencilere katkıları nelerdir?

 

TÜRKİLERİ-Öncelikli olarak öğrencilerin her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Eğitim öğretim faaliyetleri içersinde pandemi sebebiyle eksik kalan öğrenme faaliyetlerini telafi eğitimleriyle tamamlayıp onları yeni eğitim öğretim yılına hazırlıyoruz. Bununla beraber yasaklar surecinde evden çıkamamış çocukları covid-19 tedbirlerini aksatmadan yaratıcı drama, işaret dili, akıl oyunları gibi etkinliklerle sosyal yaşama uyumlu bir şekilde yeniden adapte olmalarına yardım ediyoruz. Öyle ki yasaklar süresince birçok çocukta ilk etapta uyum sorunu, evde kapalı kalmış olmanın verdiği stres vb olumsuz durumları gözlemledik veya ailelerinden duyumlarını aldık.

 

TAT-Pandemi sürecinde kurumunuzda ne gibi tedbirler alıyorsunuz?

 

TÜRKİLERİ- “Korona virüse karşı 14 altın kural” diye tabir edilen tedbirleri uyguluyoruz. Her çocuk için oturma düzeni ve yeri belli. Sabah girişten itibaren sabah-öğle-ikindi olmak üzere periyodik olarak ateş ölçümü yapılıyor. Belli noktalarda dezenfektanlarımız mevcut. Çocuklar kuruma geldiklerinde kıyafetlerini değiştiriyor (iş kıyafeti gibi düşünülebilir) dışarıdaki virüsleri içeriye taşımalarını engellemeye çalışıyoruz. Korona virüs tedbirlerini ders şeklinde, video destekli ve uygulamalı olarak çocuklara kazandırmaya ve bu tedbirleri onlarda bir yaşam şekli haline getirmeye çalışıyoruz

 

TAT- Öğrenci velileri niçin sizi tercih etmeli?

 

TÜRKİLERİ- Özellikle çalışan anne babalar çocuklarıyla yeterince zaman geçiremedikleri için çocuklar da evde yalnız kaldıkları için asosyal olmaya ya da uyum sorunları yaşamaya başlıyorlar. Çamlık çocuk kulübü olarak biz çocukları zihinsel fiziksel ve sosyal yönlerden geliştirmeyi amaç edindiğimiz bu yolda onlara anne baba şefkatiyle eğitim öğretim vermeye özen gösteriyoruz. Amacımız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar yetiştirmek değil. Aksine, eğitim çocukların daha fazla insan olmasına yardımcı olacaksa o zaman önem taşır.

 

TAT- Çocuklara ders dışında sosyal faaliyet olarak neler yaptırıyorsunuz?

 

TÜRKİLERİ- Sosyal faaliyetlerimiz özellikle yaz okulu sürecinde fiziksel aktiviteler olarak öne çıkarken bu yıl sosyal faaliyetleri pandemi sürecinde bahçe ve sınıf etkinlikleri olarak sınırlandırdık. Kalabalık olmayan küçük gruplarla ve sosyal mesafeye dikkat ederek yaratıcı drama, işaret dili eğitimi, akıl oyunları ve satranç, müzik ve dans etkinlikleri, sınıf ortamında yapılabilen basit fen deney- etkinlikleri gibi ders harici ve dersleri destekleyici etkinliklerimiz mevcut.

 

TAT- Velilere vermek istediğiniz mesajlarınız nelerdir?

 

TÜRKİLERİ- Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un çok yerinde bir açıklaması var: “Okullar açılmasın demek; maskesiz sokağa çıkmak, mesafesiz yaşamak ve hiçbir tedbiri umursamamak kadar basit. Dışarıya adım atan herkes 18 milyon öğrencin sorumluluğunu omuzlarında hissetmek zorunda…” biz kendi işimize gücümüze giderken çocuklarımıza “Evde kal dışarıda virüs var” demek onlara yapılan en büyük haksızlık. Onları hem sosyal hayatın büyük bölümünden hem de etkileşimli ve anında dönüt alabileceği eğitimden mahrum bırakarak onların gelişimlerine ket vurmuş oluyoruz. Tedbirler içersinde geleceğimiz olan çocukların eğitimine önem verelim.

 

“Amacımız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar yetiştirmek değil. Aksine, eğitim çocukların daha fazla insan olmasına yardımcı olacaksa o zaman önem taşır.”

 

Öğretmen Hilal Türkileri ye ve Çamlık Çocuk Kulübüne başarılar diliyorum.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  ...  18  19  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 19 sayfa var.
Bu kategoride 183 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web