Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

HEMŞERİM MEMLEKET NERE?

Bu dünya bizim…

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında Ege Denizi’nde cuma günü saat 14:51’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki deprem tüm şehrimizi ve ülkemizi yasa boğdu. Acımız çok büyük, canımız yandı, içimiz acıyor. Bayraklı ve Bornova depremin şiddetini en ağır hasarlarla ve can kaybıyla atlatan semtlerimiz. İzmir Belediyesi ve kamu kuruluşları, depremin ilk anından itibaren organize bir kriz yönetimi ile depremzede vatandaşlarımıza yardımlarını ulaştırmaya başladı. Çadırlar, yiyecekler, içecekler, temizlik malzemelerinin yanı sıra bir çamaşırhane kurulmuş olması takdire şayan bir durum.

Peki İzmir halkına ne dersiniz, dünyaya örnek olacak bir dayanışmayla insanlık dersi veren İzmir halkına? Ellerinde yemek tencereleri, battaniyeler, ihtiyaçlar… Gerekli olabilecek her ne varsa alıp akın akın depremzedelere götüren İzmirliler. Deprem bölgesine yakın olan kafeler, lokantalar deprem anından itibaren sıcak yemek servisi yaptılar. Yemeklerle, içeceklerle hem arama kurtarma ekiplerine hem de depremzedelere ikramlarını eksik etmeyen iş yerleri. Evleri yıkılan, sokakta kalan depremzedelere kalmaları için ücretsiz kapıları açılan oteller. Yazlıkları olan ve yazlığımız boş istediğiniz kadar kalabilirsiniz diyen duyarlı insanlarımız. Bu yazlıklara gidebilmeleri için okul servislerinin gönüllü olması.  Deprem anından sonra yardım ekiplerinin, ambulansların ve yakınlarının yanına gitmek isteyenler olduğu için tıkanan trafikte yardıma ihtiyaçlar gecikmesin diye İzmir’de bulunan bisiklet gurupları, bizim trafikte ilerlememiz daha rahatlıkla oluyor araçların giremediği yerlere girebiliyoruz diyerek depremzedelere ilk ulaştırılması gerekenleri ve çadırları ulaştırmaları. Ülkemizin her yerinden gelen yardımlar, arama kurtarma ekipleri… İşte biz buyuz! ister Erzurum’da ister Van’da ister İstanbul’da fark etmez. Dünyanın herhangi bir yerinde olsun, bizim yüreğimiz orada atar, kimin canı yanarsa biz bunu hissederiz ve bizim de canımız yanar. Çünkü biz sevginin, hoşgörünün, paylaşımın ne demek olduğunu bilen bir toplumuz.

Bazı kendini bilmez kişilerin ‘gavur İzmir hak etti!’ söylemlerine de insanlık dersi verdi İzmir halkı. Gerçi bu söylemleri de çok ciddiye ve muhataba almamak gerekiyor. Ben inanıyorum ki, hiçbir Müslüman kardeşimiz bu şekilde söylemlerde bulunmaz ki bırakın Müslümanlığı insan olan bu sözleri söyleyemez.  Birimizin canı yandığında, hepimiz bunu hissederiz ve yüreğimiz orada atar. O insanlar bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya çalışan vicdan yoksunu kişiler. Kişi kendinden bilir işi derler ya, sen sende olanı yansıtırsın, testinde ne varsa dışına o sızar. ‘Biz’ bilincini bilmeyen, hoşgörüden, saygıdan uzak insanların söylemleri bizim birliğimizi bozamayacak hiçbir zaman.

Size İzmir ve İzmirlilerden bahsedeyim mi biraz? Herkes bir yerlerde yaşar ama İzmir’de yaşayan herkes İzmir olur. Herkesi kendine benzeten, hemen kendi bünyesine alan, yadırgamayan hor görmeyen şehirdir İzmir. Sen doğulusun, sen batılısın, sen buralısın diye ayırmadan, her türlü kültürü içinde barındıran bir kültür. Renk cümbüşüdür İzmir. Neden hemen İzmirli olur İzmir’e alışır insanlar biliyor musunuz? çünkü kendini yabancı, dışlanmış hissetmez. İstediği gibi konuşabilir, istediği gibi giyinebilir. Düşüncelerine, kendilerini ifade etme şekline karışan, yargılayan müdahale eden yoktur. İnsana saygı vardır burada. Kimsenin kimseye hükmedemeyeceğinin bilicindedir insanlar. Duygularını doruklarda yaşayan, bir kediyi severken naif ve mağrur bir sevgi yumağı, öfkelendiklerinde haklarını ararken başı dimdik bir efedir İzmir. Dini bayramlarımızda, elinde çiçek ve tatlılarıyla büyük ve eş dost ziyaretleri olur. Sokaklara kadar taşan bayram namazları kılınır. Millî bayramlarımızda, her yer kırmızıya boyanır, tüm balkonlar bayraklarla donanır ve vatan, bayrak, millet sevgisinin muhteşem görselliği sunulur. Şehirde kültürel etkinlikler doyasıya yaşanır; Resim, fotoğraf, seramik sergileri, konserler, tiyatrolar, sinemalar, kitap okuma etkinlikleri… çoğunlukla tanırsınız birbirinizi. Tanımasanız da göz aşinalığınız vardır. Çünkü mutlaka başka bir etkinlikte karşılaşmışsınızdır zaten. Bu şehir, paranın ne kadar önemli olduğuyla değil, yaşamını güzelleştirmenin kendi elinde olduğunun, yaşadığın her anın paha biçilmez bir nimet olduğunun coşkuyla yaşaman gerektiğinin bilincindedir. Deniz kenarında oturup, deniz kokusuyla beraber içine huzuru çekmektir İzmir. İşte böyledir İzmir ve İzmir insanı.

Hani şu gavur İzmir var ya… Bir de depremzedelere yardım için gelen arama kurtarma ekiplerinden dinleyin o gavur İzmirlileri. Arama kurtarma ekipleri: ‘25 yıldır dünyanın her yerinde arama kurtarma operasyonlarına gidiyorum, dünyanın hiçbir ülkesinde bize bu kadar yardım eden bir şehir olmadı. Birkaç il dışında biz böyle bir muamele görmedik, kendimizi burada kundakta bebek gibi hissettirdiniz. Allah sizden razı olsun.’ Dediler. Biz onlar için dua ederken, kolaylık dilerken, onlar da İzmir halkına teşekkür ettiler. ‘Biz arama kurtarma ekibiyiz, dünyanın bütün ülkelerine biz çadır götürdük. İlk defa, bir ilde bize halk çadır getirdi.’ diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiler. Ama asıl biz size teşekkür ederiz, Allah sizden razı olsun başınız ağrımasın güzel insanlar…

Neymiş? Gavur İzmir, tüm dünyaya yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve insanlık dersi vermiş. Hoş, ağzı olan konuşuyor ya bundan sonra kendini bilmeyen, kötü niyetli kişiler, İzmir’i ağızlarına alırken bin düşünsün, bir konuşsun diyeceğim ama onlar hiç konuşmasınlar bile.

Güzel insanlar, sizden bir ricam olacak. Durumunuz ne kadar el verirse, az çok demeden, canlarımıza destek olursanız sizlere minnettar olurum. Unutmayalım, ufak da olsa her desteğimiz bir Can’a dokunuyor.

Ayrıca bu depremi korkuyla yaşayan bir aile olarak, deprem sonrasında bizi arayan, soran, merak eden büyük aileme, dostlarıma, arkadaşlarıma ve akrabalarıma çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız…

Sevgiyle, hoşça ve güzelliklerle kalın. Ama en önemlisi başta sağlıcakla kalın…

 

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  6  7  8  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 8 sayfa var.
Bu kategoride 74 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web