Denizli 16°C
04 Aralık 2020 - Cuma
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Sadık Dağdeviren

HAYVANCILIK-ÖZELLİKLE SÜT ÜRETİCİLİĞİ S.O.S VERİYOR

Merhaba değerli okurlarım. Bir litre süt, İNEK BESİCİLERİNDE 2.50 tl İLE 3.00 tl arası satılırken, hayvan üreticileri ne maliyet 3 TL'yi geçiyor. Marketlerde paketlenmiş sütün litresi 5.20 TL ile 7.00 TL arasında değişiyor.

Üretici hayvanı alıyor, o hayvanı saman ve diğer yem çeşitleri, darı, hasıl, yonca gibi otsu bitkiler, arpa, buğday gibi bir çok ürün vererek süt elde ediyor ve bu sütü maalesef maliyetine zor satıyor. Marketler ise pastörize ve ambalaj gideri harcayarak, alış fiyatının 2 katında satıyor.  Kimse kusura bakmasın ama ben 18 yıldır bu Ülkede hayvancılık yapıp da memnun olan kimseyi görmedim. Peki et üreticiliği yapan hayvancılarımız ne diyor.  2020 Yılında et fiyatlarında yüzde  24.1 oranında artış olduğu ifade edilirken kasaplarda kemiksiz etin yanına yaklaşılmıyor. Kuzu 85 Tl'ye kadar, Dana'da 65-70 TL ye kadar çıktı. Yetiştirdiği hayvanı kesimhanelere verenler de sonuçtan pek memnun görünmüyor. Sonuç olarak büyük üreticiler bile zorlandıklarını yakında bu işi bırakmak zorunda kalacaklarını ifade ediyorlar.

Tavukta durum nedir. Tavuk fiyatları, kırmızı et fiyatları yüksek olduğu için, şimdilik idare ediyor. Örneğin tavuk göğüs 18-23 TL arası, Tavuk bonfile 23-24 TL, Kanat 22.00 TL. Sezona yeni girdiğimiz için, Sardalya, İzmarit, GİBİ BALIK TÜRLERİ 20 İLE 30 tl, diğer balıklar 30 TL den başlayıp 150 TL ye kadar gidiyor. Peki Avrupa’da et fiyatları nedir. Avrupa'da 1 kg etin fiyatı 3 Euro yani 4 Dolar, ABD'de bu rakam 5 dolar seviyesinde. Türkiye'de ise 1 kg etin fiyatı zamlarla 17 doları yakaladı. Bu yüzden, kişi başı et tüketimi ABD'de 93.9 kg, Avrupa'da 71 kg iken Türkiye'de 6.2 kg'ye geriledi. Son 2 yılda küspenin fiyatı yüzde 70.7, yemlik arpanın fiyatı yüzde 50.6, besi yeminin fiyatı yüzde 41.2, yemlik buğdayın fiyatı yüzde 31.9 ve kepeğin fiyatı da yüzde 25 oranında arttı. Ancak son 1 yıla kadar et fiyatlarında artış sadece yüzde 3.3 oranında kaldı. Fiyatlardaki son artışlar bu maliyetlerin yansıması olarak görülebilir. Türkiye'de tarım politikalarında görülen hata başarısızlıklar ortada iken, hayvancılıkta başarı bekleyenler büyük bir yanılgı içindedir. Çünkü gerek küçükbaş gerekse büyükbaş hayvan nüfusu çok azaldı. Kurban Bayramı sonrası kesime gidecek hayvan sayısı iyice düştü. Arz cephesinde bunlar yaşanınca fiyat otomatikman arttı.  Ette spekülasyon var. Bazı besiciler fiyatların aşırı tırmanmasına neden oluyor. Hayvan besleyen pek çok kişi de 'Fiyatlar daha da artacak' beklentisi ile hayvanını kesime göndermiyor. Dolayısıyla fiyatlarda suni bir artış görülüyor. Bu gün gelinen noktada TV ler de hayvan üreticilerinin feryadı yükseliyor. Ülkemizde bu anlayış ve bu politikalar devam ettiği sürece hiç kimse et fiyatlarının düşmesini beklemesin.

 

     Dolar. Euro ve altın fiyatları koşar adım giderken ben diyorum ki önümüzde ki kış daha çetin geçecek. Pazarlar da sebze fiyatları bile el yakacak. Düşünsenize Almanya'da kırmızı et, kıyma 30-35 TL. Onlar bu fiyatları nasıl böyle sabit tutabiliyorlar. Demek ki uygulanan politikalar doğru.  Sonuç olarak Ülkeyi yönetenler, Tarım ve hayvancılık konularında kalıcı uzun vadeli çözümler üretmelidir. Yoksa hayvancılık alarm veriyor. Dileğimiz odur ki, bunun çözümleri mutlaka vardır. Yeter ki tarım ve hayvancılıkta iyi niyetle çalışılsın. Bir başka yazıda buluşuncaya kadar, dudağınızdan tebessüm, yüzünüzden gülücük eksik olmasın.                                     

 

 

Sadık Dağdeviren diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 42 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web