Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Zeynep BEŞİNCİ

HAYVAN HAKLARI YETERİNCE ÖNEMSENMİYOR

Avustralya’da önlenemeyen bir yangın var aylardır. Ne yazık ki milyonlarca hayvan öldü yangında. Üstelik yangında ölen hayvanlardan koalaların nesli tükenmek üzere. Bu yetmezmiş gibi yangınla mücadele edemeyen Avustralya korkunç bir karar aldı. Çok su içtikleri gerekçesi ile 10 bin deveyi helikopterden keskin nişancılar ile vurarak öldürecekler. Bir kısmı öldürüldü bile. Hatta sadece deve değil atların da öldürüleceği söyleniyor. Yangının bedelini neden zavallı hayvanlar ödüyor. Koalayı, kanguruyu yangından kurtarıp poz verenler şimdi develeri bilinçli olarak öldürme yolunu seçiyor. Tek çare bu mu? Üstelik bu iş için yüksek bir bütçe ayrılmış. Bu para ile hayvanları öldürmek yerine su ithal edilemez mi veya develer başka ülkelere örneğin Arap ülkelerine ihraç edilemez mi? Buldukları bu çözüm hayvan hakları ihlaline girmiyor mu?

Hayvan hakları ihlali dünyanın her yerinde yaşanan evrensel bir sorun zaten. Sadece hayvanlar ve sebepler değişiyor. Kürkü için, deney için, spor adı altında bazen de hiç sebepsiz öldürülen o kadar çok hayvan var ki. Ayrıca doğal hayattan koparılıp hayvanat bahçelerinde küçücük kafeslere hapsedilen, sirklerde ve gösterilerde istenilen hareketleri yapması için eğitilirken eziyet gören, barınaklarda kötü şartlarda yaşamak zorunda kalan hayvanlar ve daha şu an aklıma gelmeyen daha neler var. Hatta dünyayı sadece kendine ait sanan insanların bilinçsiz hareketleri yüzünden bazı hayvan türleri yok olmuş durumda ya da yok olmak üzere. Oysa hayvanlar insanlarla ve bitkilerle birlikte doğanın vazgeçilmez parçaları. Ekolojik dengenin korunmasında da rolleri büyük. Hayvan soylarının tükenmesi doğa için büyük bir tehlike demek. Hayvanlar bizim için bu kadar önemliykenkürk gibi, eğlence gibi saçma zevkler için değer mi hayvanları öldürmeye.

Mesela her zaman merak ettiğim bir şey var. Dünyanınhemen hemen her ülkesinde birçok hayvan hakları aktivisti ve hayvan haklarını savunan kuruluşlar var. En önemlisi hayvan hakları sözde yasalar ile korunuyor. Ancak buna rağmen halen eğlence için hayvan güreşleri düzenlenebiliyor. Bunu anlayamıyorum.Çünkü bence bu, hayvanlara yapılan zulümde en üst noktalardan biri. Nasıl olup da yasaklanmıyor aklım almıyor.

Hayvanların öldürülmesi veya hayvanlara işkence yapılması değil maalesef sadece sorun. Bazen şuna da şahit oluyoruz, bazı insanlar hayvanlara karşı o kadar merhametsiz ki onlar için konulan su ve yemek kaplarını döküyorlar, çöpe atıyorlar veya kapların içine çöp atıyorlar. Kendileri hiçbir şey yapmadıkları gibi yapanlara da engel oluyorlar. Hayvanlar için su ve mama kabı koyanlara, hayvanları toplanamayın buraya diye tepki gösteren komşular var örneğin.Bu sebeple hayvanlar için bir şey yapmak isteyip bu tepkilerden dolayı geri adım atanlar var.

Bu arada hayvan haklarından bahsetmişken hayvan haklarıaktivistleri arasında haddini aşanlar ya da amacını saptıranlar olduğuna da değinmek istiyorum. Bu kişilerin hayvan haklarının savunulmasına katkıdan çok zararı var bence.Mesela bir köpek bir çocuğa zarar verdiği zaman çocuk kesin hak etmiştir diyen hatta daha ileri gidip keşke çocuk ölseydi şimdi o hayvan onun yüzünden zarar görecek diyenler var. Ya da Müslümanlar kurban kesiyor diye laf eden bazı sözde hayvan hakları savunucuları Hristiyanların kestiği hindiler için bir şey demiyor. Veya hindiler için ayağa kalkanlar kurban için sesini çıkarmıyor. Çünkü buradaki amaç hayvan haklarını savunmak değil, diğer dine saldırmak. Bu sebeple bu kişileri gerçek hayvan hakları savunucularının aralarına almamaları lazım ki amaç saptırılmasın ve hayvan haklarını savunanlara karşı önyargı oluşmasın.

Bu kadar hayvan haklarından bahsetmişken bir hatırlatmada bulunmadan olmaz.Bu soğuk kış günlerinde evlerimizin önüne bir kap su bir kap mama koymayı unutmayalım. Ayrıca arabası olanlar için de belki çoğumuz biliyoruz ama yine de tekrar değineyim. Soğukta sokak hayvanları özellikle kediler ısınmak için araçların kaportalarına giriyorlar ve araç çalışınca yaralanabiliyorlar hatta ölebiliyorlar. Bu sebeple araçlarınızı çalıştırmadan önce lütfen kaputa vurmayı unutmayın.

Zeynep BEŞİNCİ diğer köşe yazıları
ŞİDDETE HAYIR2020-07-06 10:28:05
İçimizdeki Irkçı2020-06-08 07:49:47
İnce'den İnceden2020-06-01 07:21:06
DEĞİŞEN YÜZLER2020-05-18 11:44:31
Anneler Günü2020-05-12 06:42:26
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 36 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web