Denizli 39°C
06 Temmuz 2020 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Saliha  Dervişoğulları

HAYATIN KELEBEKTEKİ GÜCÜ

Bir gün kırlarda geziye çıkan bir adam, birbirinden güzel çiçek ve bitkileri izlerken küçük bir tane kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı ha açılacak. Adam, bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin etti. Bu fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü ve bir kelebeğin dünyaya geldiğini izleyip şahit olmayı  istedi.

Beklemeye başladı ama kelebeğin küçük bedeni kozadan hemen çıkamadı. Kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. Bu yüzden kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi. Cebinden küçük  çakıyı çıkarıp kozadaki deliği büyütmeye başladı. Böylece kelebek hemen çıktı kozasından. Fakat bedeni zayıf ve güçsüzdü. Adam kelebeği izlemeye devam etti. Nasıl olsa birazdan  o güzel kanatlarını açıp uçacaktı, ama olmadı. Kelebek, hayatının geri kalanını, kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla geçirdi. Ne kadar denese de asla uçamadı.

Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey ise, o daracık deliği büyütmeye çalışırken kanatlarını güçlendirdiği ve bedenindeki yaşam sıvısının ancak o zorlamayla kanatlarına gidebileceğiydi. Adam bu gerçeği öğrendiğinde, hayat boyu unutamayacağı bir ders almıştı.  Bazen hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey, zorlanmalardır, çabalardır. Eğer hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verilseydi, o zaman  bir anlamda sakat kalırdık, güçlenemezdik. Asla uçamazdık. Sabır boyun eğmek değil mücadele etmektir. Sabır hiçbir şey yapmadan beklemek değildir.  Aksine her güzel şeyin emek sonrası geldiğini bilmek ve zorluklara göğüs germektir. Tıpkı  bu kelebek hikayesinde  olduğu gibi.

Hayattaki olumsuzluklara sabredebilmemiz, için bekleyerek sabır ederek bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Duygulara farklı açıdan bakmayı öğrenebilirsek, olumsuz duygularımızı, olumlu duygulara çevirebiliriz. Direnç göstermeden her duygunun gelişini  kabul et ve izle. Bazen olumsuz duygular, sen de bir şeylerin ters gittiğini söyler. Dikkatini  çekmek ister. Bilinçaltın, bedenlenerek karşına geçip seninle konuşamaz ama birtakım hisler duymanı sağlayarak seninle iletişime geçebilir. Böylece sen de  eksikliklerini gidererek daha iyi bir sene  doğru yol alırsın.

Duyguların sana armağandır. Sana rehberdir. Seni doğru yola çekmek için rehberlik eden yaşam koçu gibidir. Yapmak içinizden gelmiyorsa bu sizin iç sesinizdir. Belki senden bir yeni sen inşa edeceksin.  Bütün bunlar olumsuz duygularımızın içinden çıkan hediyelere borçluyuz. Ve işte böyle bazen de yaşayarak ve olayları izleyerek hayat dersleri çıkarabiliriz.

Doğa kuralına göre adım adım ilerliyor. Her anın, her zamanın bir anlamı mutlaka vardır. Doğamız ile fazla oynamamalıyız. Buna  ağaçları kesmekte eklenebilir . Ormanları kel bırakmak demek orada yaşayan hayvanların haklarına da girmek olur.  Yağan yağmurların, erozyonları engelleyemeyeceği için tabiat bize şiddet ile karşılık verecektir ilerleyen zamanlarda Sel baskınları oluşacaktır. Ciğerlerimizin oksijensiz kalması da çabası. Birçok akciğer hastalıklarını da yanında getirecektir.

Hayatı olduğu gibi kabul etme noktasında yoğruluyoruz. Şimdi artık bizlerin ruhumuzla dengelenme zamanımız geldi. Gerçeklik güneş parlarken değil, fırtınalar estiğinde bile anlamlı ve doğru olanı ancak düşünerek yapabilme sanatıdır.

Hayatın kelebekteki gücü gibi çabalayarak, bizlerde kimsenin hakkını yemeden çalışarak mücadele ile uğraşarak hayat dersimizi bu şekilde başarabiliriz. Sevgiyle kalın, hoşçakalın.

Saliha Dervişoğulları diğer köşe yazıları
ÇOCUK İLETİŞİMİ 2020-06-16 06:35:07
TÜRBELERE ADAK ADAMAK2020-06-09 08:55:16
DENGE HAYATI 2020-05-14 08:36:40
ANNE OLMAK 2020-05-09 12:09:02
 1  2  3  4  5  6  7  ...  15  16  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 16 sayfa var.
Bu kategoride 153 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web