Denizli 32°C
25 Haziran 2018 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Reyhan ŞEN

HAYATIN İÇİNDEN

HAYATIN DEĞERİNİ BİLMEK

Genele baktığımda aile eğitimini iyi almış, aile sevgisi görmüş, çocukluğu çok iyi geçmiş kişiler olduğunu gördüm. Hayatın değerini bilen kişilerin birçoğu da inançlı, sabırlı, sağlıklarına özen gösteren, kendisine çok iyi bakan ve kötü alışkanlıklardan olabildiğince uzak durmaya çalışan insanlar olduğunu gözlemledim. Hayatın değerini bilmek için önce yaratanı ve yaratılanları sevmek gerekir. Bize verilen en güzel armağan canımızdır. Elimizdekinin değerini bilmek ve sağlığınıza daha çok özen göstermeye başlayarak size verilmiş olan armağanı içtenlikle kabul etmiş olursunuz. O yüzden kendimize çok iyi bakarak hayatın değerini anlamaya çalışmalıyız. Hayatın değerini bilen insan olmak için önce sağlık sonra kendimizi geliştirmek olsun. Hayatla barışık olmak için bu şart. Kendinize ve hayatınıza katabileceğiniz alışkanlıklar neler olabilir?  Neler hayatımızı renklendirir? Düşünelim ve bir yere not alalım.

Diğer konu ise zaman;  Her gün hızla akan zamana karşı neler yapabiliriz? Rabbimizin bize armağanı olan hayatı ne ölçüde değerlendiriyorsunuz. Hayatın değerini bilmenin en önemli yaşama şekli ise hayatı farkındalıkla yaşamak. Yani her gün yeni bir şeyler öğrenmek, keşfetmek, bugünü diğer ki günlerden ayıran bir şey olmalı. Gözlemleyelim bir süre. Kendinizde, yakınlarımızda ve çevrenizde neler gördük. Bizi diğerlerinden ayıran farkındalık ne? Cevabını bir yere not alarak farkındalığınızı artırabilirsiniz. Not almak değişmek ve güzel yaşamak için belki güzel bir adım olabilir. Hiç düşündük mü, sevdiğiniz insanlara nasıl davranıyorsunuz, onlara sevginizi nasıl gösteriyorsunuz? Lütfen bir düşünün, kendinize sorular sorun, kendinizi sorgulayın.

Benin ilk aklıma gelenler; Dosdoğru bir hayat yaşamak, dolu dolu yaşamak, olabileceğimiz en iyi halimize ulaşmaya çalışmak, olabildiğince birçok insana yardımcı olmak ve sevdiklerimizle beraber hayatın içine en güzel şekilde dalmak. Fakat derin dalmamak lazım. Gerektiği kadar dalalım. En önemli nokta sevmek, çünkü sevgi her şeye anlam katar.  Gerektiği kadar sevelim. Fazla sevgi âşık usandırır.
Canımız bize en güzel armağan  sonra hayat ve sevdiklerimizdir. Bu armağanın değerini daha çok bileceğimiz güzel günler diliyorum. Esen kalın.

Reyhan ŞEN diğer köşe yazıları
SALİHA DOST2018-06-07 05:45:21
KİM HAKLI KİM HAKSIZ2018-05-31 05:43:50
ŞEHR-U RAMAZAN2018-05-25 06:01:16
ANLAYIŞLI OLMAK 2018-05-17 05:53:49
ÖZLEMEK 2018-04-19 05:47:13
BİZ OLMAK2018-04-05 05:51:58
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 40 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web