Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
İbrahim Efilti

HAVA SOĞUK DİYE VAZGEÇMEYİN

Havaların soğuması hareketsiz bir hayata geçmenize neden olmasın! ' Dışarı da çıkamam' diye egzersizden kaçmayın!

* Fit ve zinde olmak için özellikle yürümek, koşmak, en etkili hareketlerden biridir. Bir spora başlayıp vazgeçmektense yapabileceğiniz sporları tercih edin. Mesela az koşun günde 30 dk. az Yürüyün  günde 30 dk. zaman uyarsa kesinlikle tenis oynayın derim,partnerin eşin olsun, arkadaşın veya arkadaşın olsun yeter ki  içinden gelsin çok keyif alacaksınız.

* Haftada en az üç kere 30 dakika süre ile hızlı tempoda yürüyüş yapmak ve buna ek olarak ağırlık kaldırmak yağları yakmak için bire birdir.

EGZERSİZ MUTLAKA YAPIN

* Kardiyo çalışmalar için bisiklet gibi aerobik hareketler yanında kas kitlesini artırmak için ağırlıkla yapılan direnç egzersizleri ekleyin.

* Egzersiz hareketleri yaparken, her ne kadar 220 sayısından yaşınızı çıkararak bulduğunuz sayı maksimum nabız sayınızı gösterir. Bu sayının yüzde 60-70’i gibi bir nabız sayısına ulaşmanız öneriliyorsa da, yağ yakmanızı sağlayacak süre, yaşınız ve kilonuz için belirlenen uygun nabız sayısı hedefleriniz kesinlikle doktorunuz tarafından belirlenmelidir.

STRES KİLO YAPAR DİKKAT EDİN 

* Hareketsiz bir yaşam tarzı, sürekli masa başında oturarak çalışmak, akşam eve gelince yine televizyon başına oturup yatıncaya kadar bir şeyler yemek kilo alınmasının en önemli nedenidir.

* Stres yüklü insan kilo veremez. Aşırı gerginlik durumunda vücutta salgılanan stres hormonları devreye girdiği zaman metabolizmayı yavaşlatıyor. Yavaşlamış metabolizmanın yağ yakması zorlaşıyor. Bunu egzersiz yaparak aşmak mümkün olur.

* Dengesiz beslenme, menopoz ve andropoz dönemleri, daha az enerji tüketmek, fazla alkol almak, kronik stres yaşamak, uyku bozuklukları, ilerleyen yaş (her 10 yıl için metabolizma hızında yüzde 2 azalma olur) ve buna bağlı kas kitlesindeki kayıplar metabolizmayı yavaşlatır. Bunlara bir de hareketsizlik eklenince kilo almak kaçınılmaz olur. Havaların soğumasını bahane etmeden hayatınıza hareket katın!

VÜCUDUNUZU ESNETİP DİK DURMAYA ÇALIŞIN

* Egzersiz yaparken su kaybedersiniz, yeteri kadar su içmeye özen gösterin. Su içmezseniz yağ yakamazsınız.

* Duruşunuzu düzeltip mümkün olduğu kadar dik durmaya çalışın, kendinizi salmayın. nPilates gibi yöntemlerle vücudunuzun orta bölümünü çalıştırın, esnekliğinizi arttırın.

* Strateji, kilo kaybını sağlamak, kilo kaybı sonrası ulaşılan kiloyu devam ettirmek ve kilo almayı önlemek olmalıdır.

AİLECEK SPOR YAPIN KEYİF ALIN 

* Zayıflamada başlangıçtaki hedef, vücut ağırlığının yüzde 10-15’i oranında kilo kaybını sağlamaktır.

* Egzersiz ve diyet bırakıldığında tekrar kilo alınır. Bu nedenle diyet ve egzersiz, yaşam biçimi haline getirilerek ömür boyu sürdürülmelidir. Fiziksel aktivite, egzersiz, yaşantıların odağında olmalı. Ailece veya arkadaşlarla yapılan etkinlikler hem keyifli hem de sürdürülebilir nitelikte olabilir.

* Bir spor merkezine üye olabilirsiniz, bunu yapamıyorsanız en azından yürüyüşe veya bisiklete binmeye başlamalısınız, yüzmeye kesinlikle ara vermeyin. Çok mutlu olacaksınız.Spor yaparken böyle durumlarda birey karar yerine aile,arkadaş ortamı ile planlı yapmaya devam etmeniz daha da sağlıklı spor yapmanızı sağlar.

MUTLAKA ÖĞÜN ATLAYIN DERİM 

* Egzersizler zorlaştıkça vücut ısınız artar ve vücut daha fazla kalori yakmaya başlar. Böylelikle egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın kontrolünü de sağlarsınız.

* Egzersiz sonrasında hafif olmak koşuluyla bir şeyler yenebilir. Meyve ile yoğurt, bir avuç fındık, süt ve yanında birkaç grisini, az yağlı bir peynirle hazırlanmış küçük bir tost yiyebilirsiniz. Öğün atlayın. Eğer öğün atlarsanız mutlaka arada atıştırmalık bulunsun, hem de çok az yemek istersiniz. Bu da sizi daha zinde tutar.

TAVSİYELERİM

Her sabah kahvaltı öncesi 1 bardak su için, meyve atıştırın,

Kahvaltı saat 10:00 planlama yapın, az yiyin,

Öğle arası yemek yemeyin ölmezsiniz,

Atıştırma yiyecek az  bulunsun yanınızda,

Akşam Yemeğini saat 18.00 geçmesin,

Uykuya geç kalmayın saat 22.00  da yatın

Sabah zinde uyanmak için erken kalkın 1 saat spor egzersiz için zaman oluşturun.

Okuduğunuz için çok teşekkürler selam ve muhabbet ile..!

İbrahim Efilti diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 45 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web