Denizli 37°C
09 Temmuz 2020 - Perşembe
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Mesut Akdağ

Hatırlayabilmek

Hatırlayabilmek 

Hayat dediğimiz şey, yaşananları ve o yaşanan zamanı, geride hiç bir şey bırakmamacasına ve acımasızca önüne katıp kazıyarak sürüp gider. Daha yeni filizlenmiş, topraktan yeni patlamış gibi yenice açan hayaller, umutlar sevinçler greyderin toprağı kazıyıp sürdüğü gibi hayat, öylece tüm yaşanmışlıkların iniş çıkışlarını dümdüz ederek yoluna devam eder. Geride sadece hatıralar kalır. Bildiklerimiz, öğrendiklerimiz, yaşadığımız her ne varsa geride kalmıştır. Onları geriye getirmek imkânsızdır. İşte hayat böyle yaşadıklarımızı yutan bir canavardır desek yanlış söylemiş olmayız herhalde. 

Buradan baktığımızda hayatı anlamsız boş geçen bir vakit gibi görürüz. Fakat hayat bizim için en büyük değerdir. Geçmişten öğrendiğimiz her şeyi onunla yani yine hayatın içinde yaparız. Her şeye rağmen hayatı anlamlı kılan ve değerine değer katan nedir? İşte burada devreye hatıralar, yaşadıklarımızın hatırlamaları girer. Hayat hatırlamalarla anlam kazanır. İlim hayatımızın en büyük sermayesidir. ilim yaşadıklarımızın her safhası, tecrübelerimiz, öğrendiklerimizdir. Bu bilgi, tecrübe ve öğrendiklerimizi hatırlamamız sayesinde ortaya çıkartır ve işlevsel hale getiririz. 

Evet, ilim hatırlamakla hayat bulur. Eğer hatırlamak elimizden, zihnimizden ve aklımızdan alınsa, hayatın, o yaşadıklarımızın, öğrendiklerimizin hiçbir manası kalmaz. Büyük çaba ve gayretlerle elde ettiğimiz bilgi, bize hiç fayda sağlamayacak ve bir anlam ifade etmeyecek. Görülüyor ki, hatırlama bize büyük bir nimet ve hayatımızın olmazsa olmazı. 

Hatırlama, bizlere bütünüyle geçmişi zihnimizde canlandırır. Hatırlamanın bize bir faydası daha vardır ki, bu hayatımızın en önemli mihengi, manası ve anlamıdır. Bu mühim hatırlama bizi yaratan, hayat sahibi kılan Allah'ı anmak, hatırlamaktır. Hayatın gerçek manası ve huzuru bu hatırlamadadır. Çünkü Allah bir ayette şöyle buyurmaktadır. "Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur." (Ra'd, 13/ 28) bu âyet bizlere kalbin mutmain olması yani huzurlu ve mutlu olmasının Allah'ı zikretmekten geçtiğini bildiriyor. Zikir kelimesi hatırlamak manasınadır. Her yerde Allah'ın seninle beraber olduğunu hatırlamak bir zikirdir. Bu hatırlama zikir, Allah'ın yüce isimlerini tesbihle, tefekkürle, tevekkülle olur. 

Hayatımızın mutluluğu anlam ifade etmesi Allah'ı hatırlamaktan geçer dedik. Peki Allah'ı her zaman ve her yerde nasıl hatırlayacağız? Esasında tüm olaylar bize Allah'ı hatırlatır. Allah hatırlamasak hayat hayat olmaktan çıkar. 

Hatırlama, her şeyden önce fark etmektir. Yaşadığımız olayların iç yüzünü hikmetini görüp, her olaydaki mucizeyi hissedip o doğaüstü gücü Allah'ı görmek, hissetmek idrak etmektir. 

Hatırlamak aklımızı, beynimizi en iyi şekilde çalıştırmaktır. Hatırlayabiliyorsak aklımız yerindedir, hafızamız var demektir. 

Hatırlamak andaki zamanı anlayıp, düşünüp, hatta fark edip en iyi şekilde kullanmaktır. 

Hatırlamak yaşanan anda kaybolmayıp zamanı yitirmeyip olması gerekeni (dünyevi ve uhrevi işlerimizi), o anda yapmaktır. 

Hatırlamak geçmişle geleceği köprü kurup, geçmişteki yaşanmış tecrübeleri geleceğe aktarmaktır. 

Hatırlanmak fark edemediğimiz doğadaki bize küçük basit gelen ama doğada büyük olaylara gebe olan hareketlerin farkına varabilmektir. Bir kuş cıvıltısı, arı vızıltısı, rüzgar sesi. Bunlar her gün yaşanan basit olaylardır. Fakat rüzgar eser, yağmur bulutlarını harekete geçirir ve yağmur yağar. Böylece tüm canlılar hayat bulur. İşte küçük gibi görünen bir rüzgar, bütün canlıları etkiler. 

Hatırlamak, olan bütün olayların gerisindeki yapanı, meydana getiren yaratıcıyı görüp büyüklüğü ve sonsuz kudreti hatırlayıp kendi aczini idrak ederek içten dua etmektir. 

Evet, hatırlamak ilim, hayat ve kul olmayı anlamak bilmektir. 

 

Mesut Akdağ diğer köşe yazıları
Düşünüyorum neyim!.2020-05-15 06:18:52
Olmazsan olmalısın 2020-05-06 10:47:50
Nerdeee Eski.....?2020-04-24 09:31:09
Beklentilerimiz2020-04-21 10:57:52
Muhtaçlık ve Dua 2020-04-16 06:43:38
Coronadan Kuran'a2020-04-07 10:06:52
Bir Ayet, Dua ve...2020-04-02 07:44:50
 1  2  3  4  5  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 5 sayfa var.
Bu kategoride 42 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web