Denizli 16°C
25 Şubat 2020 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Emine  Çoruk

HALİKARNAS BALIKÇISI SOKAĞI

Bir Kültür Sanat Sokağı olan Halikarnas Balıkçısı Sokağı’nda kültür sanat kafesi haline gelmiş olan Dilek Kafe, İzmir’in Hatay semtinde bulunuyor. Dilek Kafe’de sokağın ve kafenin oluşumunda çok büyük etkisi olan Millî Eğitim Bakanlığı’ndan emekli öğretmen aynı zamanda ‘Çağdaş Eğitim Gönüllüleri’ Yönetim Kurulu Başkanı ve ‘Çağdaş Yazarlar Platformu’ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aktop’la yaptığımız keyifli söyleşide kafenin, sokağın ve derneklerin amaçlarını ve kuruluş şekillerini konuştuk.

Yalçın Aktop bugüne kadar yapmış oldukları ve yapmayı istedikleri projelerden bizlere bahsetti, bambaşka bir havası ve ambiyansı olan Dilek Kafe bunlardan sadece biri. Yazar, şair, müzisyen, şarkı sözü yazarı ve bestekarlarına ev sahipliği yapan, sanat sever ve üreten insanların bir araya gelip sanatsal ve kültürel paylaşım anlamında okuyucularıyla buluşturan bir platform. Güzel ülkemizin çeşitli şehirlerinde de olması gerektiğini düşündüğüm güzel bir örnek.

Kültür Sanat Sokağı olan Halikarnas Sokağı’nın tanıtımı ve bu gibi sokakların artması için bu yıl dördüncüsü kutlanacak olan Konak Kent Konseyi desteği ve Murat Reis Mahallesi çalışması iş birliği ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama çerçevesinde Türk Halk Müziği Konseriyle tüm coşkusunun yaşanacağı 26 Ekim’de Çağdaş Kültür Sanat ve Edebiyat Şenliği’nin dördüncüsü kutlanacak.

2006 yılında dershaneye gidemeyen çocukların eğitimi ve sorunlarına çözüm amaçlı kurulan Yalçın Aktop’un başkanlığını yaptığı ‘Çağdaş Eğitim Gönüllüleri ’Derneği, 2006-2011 yılları arasında Halk Eğitim Merkezi’nden sağlanan öğretmenlerle ilk-orta-lise öğrencilerine ücretsiz kurslar verip eğitimlerine katkı sağladı. Kurslar yönetmeliğinin değişmesiyle kurs programını kapattıklarını söyleyen Yalçın Aktop, asıl sorunun yetişkinlerin eğitiminde olduğunun farkına vardıklarını ve bu anlamda neler yapabileceklerini düşünürken kendiliğinden oluşan şartların günümüz yazarlarını okuyucuları ile buluşturmanın önemine dikkat çektiğini ifade etti. Yazarları okuyucuları ile buluşturma programını 2019-2020 döneminde başlattıklarını bu başlangıcı gerçekleştirmek için İzmir Fuarı’nda stant talebinde bulunduklarını ve Tüyap’ın uzun süreli stant desteğinde bulunacağını belirtti. Destekleri için Tüyap’a çok teşekkür ettiklerini söyleyen Yalçın Aktop, yazarları okurları ile buluşturma programının devam ettiğini söyledi. Ev hanımları ve gençlere yönelik çeşitli destek projeleri olan Yalçın Aktop’a keyifli ve verimli geçen sohbeti, insani destekleri ve girişimleri için çok teşekkür ediyorum.

Sevgiyle, Hoşça ve Güzelliklerle kalın.

Emine Çoruk diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 34 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
AKM Basın Yayın A.Ş | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web