Denizli 29°C
23 Eylül 2019 - Pazartesi
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Ömer Ayhancı

HAKKINI HELAL ET- ŞEKER PANCARI RAHMETLİ ANADOLU TÜTÜNÜNE SELAM SÖYLE

Bilirsiniz bizim toplumumuzda, başlıktaki kullandığımız sözler ölümü yaklaşan kişilere önceden ölenlere öbür dünyada söylemek için söylenir. Anadolu tütünü, kota konarak ve en sonunda TEKEL özelleştirilerek yok oldu denecek kadar azaldı. Şeker pancarına da, aynı kota ve Şeker Üst Kurulunun kapatılması uygulamaları pancar üretimini, azaltacak veya yok mu edecek.

 30 yaşın üstünde, köylerde yaşamış çiftçi çocukları tütün ve şeker pancarı ürününün, köyler için önemini çok iyi bilir. Bu ürünler alım garantili, ekim ve dikiminde avans ödemesi, yardım(çapa) parası adı altında, faizi olmadan, kimseye aman demeden, hasat sonunda, ürün bedelinden düşülmek üzere ödemeleri olan tarım ürünleridir. Tek yıllık bitki olduğu için, fakir, topraksız çiftçinin, arazi kiralayarak ekip, dikebileceği, sermayesi olmayan, çiftçinin tarımsal üretimidir.

Tütün sulanmayan, kurak ve kıraç topraklarda üretilir; şeker pancarı ise, sulak bölgelerde üretilen tarımsal üretimdir. Köylerde doğmuş, büyüyüp, o köyde evlenmiş gençlerin, ilk üretimi ve sermaye sağladığı ürünlerdir. Şahsen benim evlendiğim ilk sene, çaresizlik içinde, ne yapabilirim, evimi nasıl geçindiririm, diye düşünür iken, köyde yaşayan büyüklerimin önerisi ve yönlendirmesi ile yaptığım ilk iştir, tütün dikmek. Kendi dikeceğim tütün fidanını, komşunun avlusunda yetiştirip, komşunun kullanmadığı tarlasını kiraladığım, ödünçlerle ve yardımlaşarak dikimini yaptığım, param kalmadığı zamanda, çapa parası adı altında, TEKEL den aldığım yardım parası, heyecan ve umutla kırımını yaptığım tütünleri, balyalayıp satışa sunduğumu, hiç unutamam. Tabi ki heyecanla beklediğimiz, Tekelin tütün fiyatının açıklanma gününün beklenmesi. Ne büyük heyecan ve umut günüdür o gün. Bilmeyenlere söyleyeyim, Rahmetli tütünün,  başfiyatını, zamanın Başbakanı açıklardı.

Başbakan şöyle başlardı söze, ülkemizde üretilen, Anadolu tütünü, ülkemizin en büyük ihracat kalemi olup 10 larca ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Bu sözler, üretin, ürettiğiniz ürün hem çiftçiye, hem de ülkeye katkı sağlıyor anlamındaydı. Sonra bu sözleri söyleyen siyasiler, üretim çok, Tekel zarar ediyor, üretilen tütünler, para ile alınıp yakılıyor, demeye başladı. Tütün üretimi kotalara bağlandı, tekel özelleştirildi. Çoğu köylümüz üretimi bıraktı. Büyük Anadolu tütününün ihracatı duyulmaz oldu. İç piyasada tüketilen sigara paketlerinin isimleri değişmeye başladı. Tabi ki içinde olan tütün cinside Anadolu tütününden, Amerika’nın virjinya tütününe dönüştü.

Nasıl oldu bilmem ama şunu biliyorum, O günlerde TV’lerde, iki grup tartışmacı vardı, bir grup tekeli özelleştirelim zarar ediyor, üretim fazla olduğu için tütün yakılıyor diyordu. Diğer grup ise bu bir oyun, Anadolu tütünü bitirilip, Amerikan tütününe Pazar hazırlanıyor deniyordu. Bu hengame içinde Rahmetlik oldu bizim Tütün. Şimdi de aynı tartışmalar Şeker pancarı ve Şeker fabrikaları için yapılıyor. Yine iki grup var. Birinci grup şeker fabrikaları zarar ediyor,üretim fazlalığı var, kota konulmalı, fiyatlar dünya piyasasından yüksek diyor. İkinci grupta sağlıksız NBŞ(Nişasta bazlı Şeker) şeker üretimine Pazar açılmak isteniyor, şeker pancarı sadece şeker üretilmiyor, küspesi ve yaprağı ilede hayvancılık yapılıyor diye savunuyor.

                Önceki tecrübelerimden yola çıkarak bende şöyle diyorum. Şüphelenmeye başladım. Şeker pancarı da, rahmetli olacağa benziyor. Giderayak, pancardan ricamız olacak, bizim rahmetli tütüne selam söylesin.

Ömer Ayhancı diğer köşe yazıları
 1  2  3  4  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 4 sayfa var.
Bu kategoride 32 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web