Denizli 11°C
11 Aralık 2018 - Salı
Yazar hakkında | Tüm köşe yazıları
Hüsamettin TAT

HADİ GEL KÖYÜMÜZDE KOYUN GÜDELİM

1983 yılında memuriyette göreve başladıktan sonra, şehir hayatının ne demek olduğunu da öğrendiğimden köyünü terk ederek şehirlere gelmek isteyenlere; “sakın köyünüzü bırakıp gelmeyin. Gelecekseniz, ya genç yaşta gelin işinizi ve eşinizi bulmak için, ya da kalabalık aile gelin çünkü bir kişinin çalıştığını yerseniz, diğerlerini tasarruf edersiniz. O zaman belki şehir yerinde yurt yuva edinebilirsiniz.” Dediğimde söylemlerime kızan da oldu, küsen de oldu. “Tabi senin tuzun kuru, Devlet memurusun” diyen de oldu. Ama buna rağmen köy yerinden göçüp geldiler, askeri ücretle çalışmaya başladılar.

Kimisi üç yüz koyunluk besihanesini ve iki bin tavukluk tavuk hanesini kapatmış, kimi çiftçilik yaptığı traktörünü satmış, kimi de ben burada çobanlık yapacağıma (çobanlık yaptığı da kendi malı ve koyunları) gider şehirde hamallık yaparım diyerek şehrin yolunu tutup geldiler. Geldiler de bir de bırakıp geldikleri köylerini kötüleyerek ve aşağılayarak geldiler.

Gelenler ne mi oldu?

Gelenlerin kimisi petrol ofislerinde pompacı oldu, petrollerde sıcak demediler soğuk demediler sabahlara kadar nöbet tuttukları zamanlar oldu. Onun bunun lafını yiyip sonra da hastalandılar. Kimisi mermer atölyelerinde tozun toprağın içinde çalışmaya başladı ve hastalandılar.(Önceden öyle elleri ve yüzleri vardı ki çıra budağı gibi kıpkırmızıydılar) Kimisi de geldi, servis aracından gelinini düşürdü ve ölümüne sebep oldu, yuvalar yıkıldı çocuklar anasız kaldı. Kimisi de kâğıt toplama adı altında hem çöp karıştırdı, hem de hamallık yaptı. Kimisi köy yerinde yapamadığı dolandırıcılık mesleğini şehir yerinde geliştirdi ve hemşerilerini dolandırdı.

İş iştir kimsenin yaptığı işi kınamıyorum, her biri alın teriyle çalıştı ve emeğini yedi. Ama yaptıkları işler köy yerinde yapılan kendiişleri gibi rahat, tatlı ve huzurlu olmadı. Yapılan el işiydi, elin ekmeği kanlıydı silip yiyene.

Bir de şehre gelen köylülerde bir adet daha vardı. Köylerinde durdukları evlerin önce kapı ve pencerelerini yapıyorlar, birkaç sene sonra da, şehre gece kondu yapacağız diyerek yıkıyorlardı. Ya da tarlaları evleri satıp gidiyorlardı.

Zaman geçti yıllar yılları kovaladıktan sonra, sigortası yapılmamış, işe yaramaz hale gelmiş olanlar, bir yandan kendilerine göre bir iş ararken bir yandan da kendilerine en yakın buldukları dostlarına dert yanıyorlar “ah ah ben şimdi köye gitsem, çiftçilik de yaparım, koyun da güderim ama köyde başımı sokabileceğim bir göz evim olsaydı” diyorlardı.

 Ama dönüp baktıklarında başlarını sokacak baba yadigârı bir göz odaları dahi kalmamıştı. Akıllılık edip evlerini yıkmayanların çocukları, yıllar sonra gelip geçici bir sürede olsa bir şeyler yapmanın hayali peşindeydiler.

İnternette ve televizyonlarda şöyle bir haber gözüme çarptı. Köye dönmek isteyenlere üç yüz koyun hibe olarak verileceğini bildiriyorlardı. Köye bu sayede dönerler mi dönmezler mi bilemem ama plasmanla devletten aldığı koyunun kuzusunu satıp gazinolarda yiyenler, kefil olan köylülere borç takıp onları ağlatarak inim inim inletirken şehre iş için gelmişlerdi.

Kendiişlerinde çalışmayanlar, koyun gütme sırası kendine geldiğinde ilkokul çocukları gibi karnı ağrıyanlar devletin vereceği koyunu güder mi bilemiyorum. Şehrin renkli albenisine alışmış köy kökenli şehirliler geri dönüp de gecelikte, soğukta ve sıcakta devletin vereceği koyunu güderler mi bilemiyorum artık.

Devletimiz köylerde ki nüfusun %7 lere düştüğünü bildiğinden, köy nüfusunun artmasını, köyde üretim ve çiftçilik yapılmasını teşvik ediyor ama kendi koyunlarını zamanında gütmeyenler devletin vereceği koyunları güderler mi bilemiyorum. Bedava sirke baldan tatlı olurmuş, kim bilir belki köylerine dönerler.

Hadi gel köyümüze geri dönelim,

Devletin bize verdiği koyunları güdelim.

Hüsamettin TAT diğer köşe yazıları
ŞİİR EKTİM YOLLARINA2018-12-08 06:01:10
ÜŞÜ2018-12-01 07:53:02
BİR AVUÇ HAYAL 2018-11-24 05:54:11
İZMİRİN İNCİSİ2018-11-03 12:50:31
DİL FIRÇASI2018-10-27 05:49:03
AŞK YÜREĞE DOKUNUNCA2018-09-29 06:52:50
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  ›  ›› 
Şuan 1 sayfadasınız, toplam 10 sayfa var.
Bu kategoride 93 adet içerik var.

Bu yazıları okudunuz mu ?
Horoz İlçeler Gazetecilik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. | 2016 - Tüm hakları Saklıdır. | Şanlısoy Web